• Krátkometrážní

Můj život s otcem (2005)

"Muj zivot s otcem" byl i mym favoritem na vitezstvi MFF KV, divacka cena a aplaus ve stoje po projekci budiz mu zadostiucinenim. Nadherne vyjadreny konflikty zodpovednost vs. lehkomyslnost, prakticnost vs. neschopnost v podobe dvou rozdilnych bratru. V prvych pripadech je rec o Patrickovi, v druhem o Paulovi, ktery nejprve prevazuje v sympatiich jak jejich filmoveho otce, tak divaka, avsak posleze sledujeme, ze si Paul neni schopen ani zapamatovat, kdy ma otcovi dat leky ("zodpovedny syn mi leky nadavkoval, ten imbecilni mi je bude podavat" - citace z filmu) anebo strucne rict, o cem je jeho vlastni kniha a musi to udelat jeho bratr, ktery zdanlive zije jen pro svou praci a neprojevuje sebemensi naznaky emoci. Krasne napsany scenar, provedena rezie, zvladnute herecke vykony, to vse dava u mne filmu nejvyssi hodnoceni. Mimochodem, zacal jsem v aute vozit obri kladivo na boticky:-) P.S. Nesouhlasim s nazorem, ze je film podobny Invazi barbaru - shoduje se v ni pouze v jednom z temat (umirani otce) a neni pouze o nem, provedeni je take o tridu lepsi u tohoto filmu nez u Invaze, ktera je dost pruhledna, predvidatelna a ucelova (utok na Oscara, tvurci Invaze moc dobre vedeli, ze vlajici americke vlajky na akademiky plati).

Gillesova žena (2004)

Kazdy z nas nekdy zazil chvile, kdy jde pod svou vlastni dustojnost nez aby se vzdal milovane osoby. Jakmile si to ale uvedomi, nemusi to unest. Takto by se dala vystihnout hlavni myslenka filmu, ve kterem nebyla potreba rozsahlych dialogu, aby si divak tyto pocity ze sveho zivota vybavil. Jedinou jeho chybou bylo, ze se dal zkratit o cca 15 minut, aby se divak ke konci nemusel vrtet a divat na hodinky. Jinak je to ale hezky film.

Taxikář (1976)

Ani na páté zhlédnutí nepřestává udivovat atmosféra filmu, nadčasová kameramanská práce a hlavně aktuálnost filmařské výpovědi i v kontextu současnosti. Když jsem občas nucen projít např. přes Václavák, taky mívám pocit, že by to chtělo uklidit ten bordel a odplavit špínu do kanálu. Všechny ty děvky, teplouše, lupiče, pasáky, hošany, vandráky, feťáky, cvoky a pošuky... Zatím se mi však bohudík většinou v noci daří spát.