Čarodějnice (2015)

Unikátní a skvěle zpracovaný horor, opírající se o dobové záznamy, tehdejší mluvu a folklor. Psychologické napětí se postupně zvyšuje a je tak velmi stimulující, s doslova vyvrcholením na konci. Zajímavost: Ve filmu je možné vidět černou plíseň na obilí - Ergot. Houba, která tehdy parazitovala na obilí, z něhož se připravovala mouka/chleba, obsahuje LSD. Tehdejší lidé prostě jen tripovali - záznamy o symptomech posednutí se "náhodou" úplně přesně shodují s psychedelickým bad tripem. Salemské procesy byl tedy jen jeden velký bad trip s hodně ženami umírajících v plamenech. Není nad křesťanství. Spoilers: Husí kůže je nevyhnutelná, když si hlavní hrdinka přestane být jistá, zda se nezbláznila, po všem, co jí stalo a jde do chaty, kde se jí zjeví sám Lucifer a zeptá se jí "Wouldst thou like the taste of butter?". Emoce je umocněna tím, že si čarodějnice podle folkloru tloukly máslo z tuku malých dětí. Třeba takového jaké bylo na začátku unešeno starou seschlou čarodějnicí, co se o pár scén dále potírá máslem, a o pár scén dál jí zírá na její masivní mladá prsa malý nadržený synek. Go figure... Film je zpracován podle dobových deníků, takže například repliky dětí při posednutí jsou z nich převzaty.

Dogville (2003)

Nemám slov. Absolutně. Dech-beroucí. Zážitek. Shlédnutí filmu jsem dlouho odkládal, asi kvůli 3-hodinové stopáži, ale teď jsem rád, že jsem tohle umělecké dílo měl tu možnost vidět. Emocionální rollecoaster, který jsem prožil, byl o to výraznější v porovnání s naprosto stoicky klidnou Nicole Kidman v hlavní roli. Věci, co se jí staly, ve mě vyvolaly tak temné emoce, které jsem cítil snad jen párkrát v životě a nebyl jsem schopen je udržet. Asi proto jsem na konci filmu s radostí volal "Prosím, všechny je zabij".