Ten, koho se bojíš (2008)

Spořádaný a věrný manžel začne brát experimentální anti-depresiva, která však zdá se zvyšují touhu manipulovat ostatními. Nádherná studie posednutí Stínovým Já, a to přirozenými prostředky. Vše, co celý život potlačoval se začne drát na povrch. Film má příjemnou stopáž, hodinu a půl.

Všichni svatí mafie (2021)

Pro fanoušky Sopranos skvělý throwback, ale jako samostatný film pro neznalé to nebude nic moc. Casting je ale skvělý pro všechny role! Ale někdy je až moc zřetelné jak se tihle herci snažili napodobit charaktery Sopranos, až detrimentálně - např. Uncle Junior je tady tak 35 let starý a napodobuje pohyby co má jeho postava v 60, takže to vypadá hodně uncanny, když se hýbe jako stařík i když nemusí - po pádu ze schodů se prostě nemůže zvednout, to bylo až funny, jak nelogické to je. Stejně tak Sil a jeho pohyb hlavou při chůzi. Je to až moc divné. I pubertální Tony Soprano co napodobuje svůj o 20 let starší budoucí charakter (svého otce Gandolfiniho) až moc věrně. Je to pěkný trip down memory lane, ale jak říkám, jako standalone film to běžnému divákovi nic nedá.

Polar (2019)

Perfektní film. Komiksová předloha je ve filmu znát v barevné paletě. Celý film je basically jako zfilmovaný Kulhánek nebo Kotleta. Fakt hrozně cool film. Instatní guilty pleasure. A MADS!! Skvělej jako vždy. Ty role zabijáckýho antihrdiny mu nějak jdou (Riders of Justice např.). Klasickej story sestupu do podsvětí, pomsty a plno twistů. Pár dechberoucích scenérií (polární les, sova). Vtípky jako rozstřílení špekouna na sračky nebo zabití Johnnyho Knoxvilla když mu kouří kurva byly awesome. Hardcore sex scény, které ale slouží příběhu. A coolness level over 9k. Naprostá řežba. 4.5 hvězdy!! Must watch pro fandy Kulhánka.

Jako v bavlnce (2020)

Myslím, že se tohle zařadí na TOP 1 všech sociopatek a psychopatek, co tam doteď měly film Gone Girl. Jinak dobře natočený, přetáčel jsem jen pár scén co byly zbytečně natahovaný. Film bych nechtěl vidět znovu. Hlavní pár psychopatek je extrémně nechutnej, taktiky co používají a business co mají je tak krutej a nemorální, že jsem jim oběma přál jen to nejhorší. A navíc by film nebyl dostatečně progresivní kdyby to nebyly lesby, ofc. A malej Tyrionek si hraje na drsňáka ale jeho agresivitu mu prostě nevěřím - protože ji v sobě Dinklage neumí probudit. Možná na to má vliv jeho malej vzrůst, když buší pěstičkou do okna auta vzteky tak je to spíš funny. Ale možná tomu dávám moc hejt, celkově to byl víc než decentní thriller co si dokáže dobře hrát s emocemi.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Tak tohle jsem naprosto nečekal od nějakého random polského filmu. Tenhle film je tak 10x mocnější než nějaký Joker (2019). Takovou temnotu z filmu jsem hrozně dlouho nepocítil. Tohle bylo truly FUCKING evil. EVIL. Kam se hrabe Darth Vader. Tenhle týpek je úplně jinej level. OH MY GOD. Líbilo se mi zasazení do reálného světa, i komunikace s osamoceným incel pěšákem přes (co vypadá jako custom vytvořený klon) WoW. Tohle by se prostě v našem světě fake news a hlav vymytých ideologiemi mohlo stát. To je na tom nejhorší. Ale ten anti-hrdina.... naprostý démon. omg. koukněte na to, 12/10. Konečně pořádnej film po řadě zklamání, mezi těmi předními Nolanův Tenet. Není to chill movie. Je to absolutně hluboce temné psychologické drama s pár momenty tak nehorázně napjatými, že jsem to musel přerušovat a před opětovným stiskem mezerníku chvíli rozdýchávat. Mocný film. Nevěděl jsem co se bude dít dál. Nepředvídatelný film. Neobvyklý film. Fascinující. JEDEN nihil hater student. Moderní využití social sítí. Uvěřitelná story. Fake news. Manipulace. Politika. Neonacismus. Uprchlíci...... obrovský film. Prostě kurva tleskám. Hrozně moc. EDIT, další recenze, REWATCH po skoro přesně roce: Mám teď mnohem ucelenější a objektivnější pohled na tohle umělecké dílo. Nádherně vyjadřuje podstatu lidského zla. A to že moc je opravdu dána těm, kteří udělají cokoliv, aby ji získali. Propojenost s moderním světem sociálních sítí je prostě spot-on. Manipulace, chození přes mrtvoly, naprostá "slizkost" hlavního hrdiny... jediné co mi brání dát si tenhle film do TOP5 je to, že není snadné se na něj dívat. Pro to, aby si tento film člověk užil je myslím potřeba určitý charakter. Měl jsem u něj podobné pocity jako u Dogville, kde je zkrátka nevyhnutelné pociťovat hloubku lidského zla. Nedokážu vymyslet žádný jiný film, kde bych tak hluboce cítil temnotu. Je to zkrátka sonda do hlubin Stínového Já. A ještě k tomu je to skvěle zfilmované. Poláci prostě válí! A Komasa obzvlášť.

Maják (2019)

You are fond of me lobster though, ain't ye? YOU WERE FOND OF ME LOBSTER! SAY IT!! Ihned po shlédnutí jsem neměl chuť se na film dívat znovu v blízké době, umělecky je ale naprosto famozní. A DaFoe, i Pattinson.... neuvěřitelné herecké výkony. Režisér Eggers nechal POSTAVIT CELÝ MAJÁK, aby zůstal věrný době (1890s). Navíc použil objektivy z roku 1918, takže pokud by se vlnami poškodily.... nechci ani myslet na to, kolik by musel platit. DaFoe vážně jedl hlínu, tam kde ležel navíc byla ledová voda - naštěstí scéna zabrala jen dva pokusy. Většina bouří a deště je pravá (nedodané uměle) - herci opravdu museli trpět. Na ostrově Cape Forchu, kde se film natáčel prý několik lidí již zemřelo - no, určitě to nebylo snadné natáčení. Myslím, že na druhé shlédnutí budu hodnotit lépe, po shlédnutí mám ale nepříjemný pocit - a ani ne "pěkně nepříjemný" jak např. po Eggersově Čarodějnici, nebo Asterovu Hereditary nebo Midsommaru - ale prostě... nepříjemný.