Malá Velká Británie (2003) (seriál)

BBC Three ve sve nejskvelejsi forme. Na serial jsem byl upozornen anglickym kamaradem a dodnes si jej mohu kdykoliv pustit a objevovat skryte lokalni vyznamy jednotlivych scenek. Znalost mistniho prostredi je v nekterych pripadech nezbytna i kdyz ne nutna v dile jako celku, gagy funguji na vybornou. Herci Matt Lucas a David Walliams si se scenari a naslednym zpodobnenim postav skutecne vyhrali. Preji si aby podobna tvorba vznikala i na nasem verejnopravnim mediu, ktere se tak rado shlizi v proslule vetsi kolegyni. Obavam se vsak, ze zkostnatelost nasi RRTV by podobne skutky zadupala jiz v zarodcich minimalne vrhnutim disku.

Apollo 13 (1995)

Nemuzu uverit ze uz je tomu patnact lety od kinopremiery. Dnesni zasnezene odpoledne primo vybizelo ke skouknuti vytecne natoceneho pribehu o velkem dramatu tam nahore. Neprestavam zirat nad tim kam jsme jako lidstvo technicky dospeli. Kvalitu snimku potvrzuje fakt, ze ac jsou nam znama historicka fakta a tedy je nam znam zaver pribehu, vas tenhle snimek dokaze pripoutat ke kreslu a s napetim ocekavate jak vse dopadne. Vynikajici herci s nutnymi patetickymi momenty, pro ktere vsak zrovna v tomhle pripade radi prihmourite oko.

Sociální síť (2010)

Fincher je buh. Jestli se mu do dvou vynucenych dvou hodin podarilo vmestnat tolik uzasnych dialogu, je vice nez buh. Proc jen musel mit film dve hodiny, snesl by klidne vetsi stopaz, tak skvele se to poslouchalo. Vubec sem netusil pritomnost Trenta Reznora v tvorbe originalniho skore, tudiz dalsi prekvapeni. A nakonec jeste obsazeni skveleho Andrewa Garfielda, to jsem vsal odtusil uz z traileru.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Pred par dny jsem se dozvedel, ze SyFy neobnovi tento maly zazrak po konci druhe rady pristi rok na jare. Je to velka skoda. Stargate jsem si oblibil teprve pred nekolika lety a teprve timhle serialem tvurci ukazali kam az dospeli, bohuzel ne tak vetsinovy divak. Naprosto rozumim dynamice postav v minulych serialech, sam jsem je rad sledoval, avsak nutno priznat, ze velka vetsina toho byla velmi naivni po strance scenare ci minimalne jiz okoukana odjinud. Presto zabava. Naproti tomu SGU prisla jak blesk z cisteho neb. Pamatuji na sledovani pilotni epizody a vim jak me uchvatila jiz uvodni titulkova sekvence podmanena neuveritelne eterickou hudbou. Od prvnich akcnich zaberu, stylem snimani, celkoveho vizualu noveho prostredi bylo jasne, ze tohle bude zcela JINY serial. Dospely serial. Jak je mozne, ze za takovou dobu nedospelo jeho obecenstvo ? Skoda. btw: Proc ma neustale nekdo potrebu srovnani s jinym dilem z odlisneho vesmiru ?

Informátor! (2009)

Vynikajici Matt Damon, ulet ! Soderbergh opet ve forme. Pro nekoho nuda, pro jine zabava jak zadna jina. Sub narrativni myslenky jejimz hovorilo Markovo druhe ja, obcas nemely chybu, pokud je skutecny predstavitel opravdu pronasel tak diky tvurcum za dokonalou resersi. Bavil jsem se dokonale.

Proroctví (2009)

HBO. Neuveritelne SPATNY film jehoz jednotlive sceny pramalo funguji. Jeden priklad za vsechny. Otci unese neznamy cizinec nezletileho syna v aute neznamo kam a otec misto aby danou situaci neprodlene resil, tak se za zvuku k posrani dojemnych smyccu venuje mrtvemu telu zeny, se kterou se seznamil pred nekolika hodinami. Proc ? Jako sci-fi mel snimek potencial snad v prvni tretine, pak to slo vsechno k sipku.

Den nezávislosti (1996)

HBO. Peklo vsech pekel. Kdysi davno v zaniklem kine Broadway (dnes divadlo) instalovali v te dobe nejmodernejsi zvukovy system na kterem bylo mozno prehravat SDDS od Sony. Houfne jsme na tuhle slataninu chodili, nebot vizuelne a zvukove to bylo to nejlepsi co velky sal mohl nabidnout. Zbytek nehodny komentare.

TRON: Legacy 3D (2010)

IMAX 3D 2x. Audiovizualni pecka a naprosto nadcasovi Daft Punk. Uz jen kvuli soundtracku musim na film znovu. Jedine na "big screen" jinde to nema smysl.

Tron (1982)

Je az s podivem co tenkrat dokazali s techniologiemi jake byly v te dobe k dispozici ! Dnes vecer se chystam na pokracovani skoro po triceti letech a samozrejme v IMAXu.

Bludičky (2010) (TV film)

Po letech jsem se dival na ceskou televizni tvorbu a byl jsem prijemne prekvapen, i kdyz nektere momenty byly lehce prehravany, stalena mistni TV produkci solidni vykon. Janu Pidrmanovou bych obsazoval casteji. 80%