Hello World (2019)

Skvelý námet, ktorý by potreboval byť funkčnejšie spracovaný a hlavne "znormalizovaný". Zo západnej produkcie si mohli odniesť viac, než nápady z Doctor Strange, Počiatok a Trináste poschodie. Mohli to byť 3*, žiaľ ale určitá gýčovitosť a síce patrná len pár momentoch, ale škodlivá neschopnosť vymaniť sa z anime-neduhov zráža hodnotenie na 2*. Hello World má pritom celkom silné chvíle. Škoda, potenciál bol veľký.

Ledové království II (2019)

Vizuálne najúžasnejší animovaný film histórie! A bezpochyby vizuálne aj jeden z najúžasnejších filmov celkovo. :-) Niektoré momenty boli fenomenálne. Už v prvom diely som si hovoril, že ubrať na prvkoch pre detské publikum a je z toho fantastická fantasy-rozprávka vážneho charakteru. Tu sa ten kontrast prejavuje ešte viac. K tomu Ľadové kráľovstvo dokážu bezpochyby utiahnuť Elsa a Anna samotné. Len podotknem, že počet piesní bol na druhú stranu v prvom diely vyváženejší, tu je ich už zbytočne priveľa, no niektoré sú znamenité.

Greyhound (2020)

Nečakané prekvapenie. Greyhound je vizuálne aj obsahovo lepší a silnejší, než som čakal, a tak ma zrušenie premietania v kine mrzí o to viac. Vizuál po "bledých" traileroch prekvapil. Efekty až na pár momentov pomerne obstojné, sýte farby, uniformy a hmatateľne vykresné prostredie lodí a oceánu. Zvuk (naozaj škoda toho kina) aj hudba sú celkom dobré. Prvá tretina skvelo – a po prvý krát v histórii kinematografie – zachytáva atmosféru z pohľadu eskorty konvojov, trochu okorenenú o Hollywoodsky prístup. Tmavý, chladný, rozbúrený Atlantik so spenenými vlnami, a neustála prítomnosť hrozby nemeckých ponoriek. Presne ako to človek vždy cíti zo stránok kníh a fotografií. Tempo je rýchle, ale zároveň je dosť priestoru medzi akciou na budovanie tajomnosti, čo sa k tematike "lovcov z hlbín" hodí. Chválim záverečné titulky, ktoré sú jedny z najlepších, aké som kedy videl. Niekedy bol Greyhound príliš vo filmových vodách, až som uvažoval o 3* (groteskné vysielanie nemeckej ponorky rádiom, prehnané emblémy na vežiach ponoriek, korveta a torpédoborec majú problém zlikvidovať vynorenú ponorku a jej posádka dokáže ešte oplácať rany? V skutočnosti bol nejeden U-Boot potopený taranovaním...). Ale minuloročný Midway som si obľúbil dosť na to, aby som bol celkom benevolentný aj skrz popieranie mnohých čo i len základnejších historických skutočností (+ má menej pevnú štruktúru deja). Nemám teda príliš chuť aktívne kritizovať Greyhound, čoby fiktívny film podľa knihy. || Midway sa mi páčilo o niečo viac, ale povedal by som, že Greyhound bude pre bežného diváka pútavejší a zrozumiteľnejší. Objektívne je aj emocionálnejší, scenáristicky ucelenejší a funkčnejší. Objavenie sa v posledných rokov pár filmov s námornou tematikou (USS Indianapolis, Midway, Greyhound), ktoré ale citeľne trpia nižšou ochotou produkcie investovať, vo mne trochu vytvára iskru nádeje, že v blízkej budúcnosti budú sfilmované veľkolepé námorné udalosti. Technika to už plne umožňuje. Žiaľ, zdá sa, že to ostane len snom, a filmy ako Greyhound budú vznikať len vzácne, navyše za nepriaznivých a neochotných produkčných podmienok.

BanG Dream! - Season 3 (2020) (série)

Po trochu roztrieštenej predchádzajúcej sérii výborný krok vpred. Obhliadnuť sa späť, až ma mrzí, že som bol k tej 2. sérii tak prísny. Hlavne došlo presne k tomu, čo som predpokladal: pripravila cestu pre to, čo mi bolo umožnené vidieť v tejto "3rd", a to sa podarilo lepšie, než som čo i len dúfal. Správne sa orientuje na kľúčové hudobné skupiny, majú správny pomer priestoru a vývoj vzťahov. U Raise a Suilen som bol sprvu akosi chladný, ale ich osobnosti, motivácie a vývoj ako skupiny tak priateľstva u mňa vyvolali veľké sympatie a zaľúbenie. Nechýba samozrejme dobrá a v prípade Poppin'Party veľmi príjemná rocková hudba. Predovšetkým záverečná spoločná pieseň bola nádherný hudobný a emocionálny zážitok. Najkrajší moment BanG Dream.

22/7 (2020) (seriál)

Podľa videoklipov a krátkych „slice of life“ videí to vypadalo nádejne. Seriál mohol byť plný emócií a pekných myšlienok. Toľkokrát sa to tam ponúkalo. No je to zasadené do primitívneho „idol“ priemyslu (Idolmaster: Cinderella som videl síce už dávnejšie, ale to je ďaleko lepšie pojaté). K tomu nejaká tajná organizácia a magický oltár ako manažment. Odhliadnuť od toho, 22/7 má nefunkčné vykreslenie postáv (pritom potenciál majú) a obsah epizód mimo zväčša nudných flashbackov vypĺňajú iba témy tupého „idol“ biznisu. A piesne? Radšej nie. Tohto seriálu je škoda.

Na dně oceánu (2001) (TV film)

Nie tak zlé, ako by človek podľa hodnotenia čakal. V niektorých momentoch som doslova videl pred sebou jednotlivé vety z knihy. Tým však podobnosť končí, do úvodných titulkov ju napísali asi len kvôli nim. Filmy bývajú skratkovitejšie a zjednodušenejšie, dbajúce na ucelenosť scenára a orientáciu na vykreslenie charakteru postáv, tu konkrétne Charlesa Momsena. To je pochopiteľné. Nepotrpím si v nich na presné rekonštrukcie udalostí, ale tu sú tie zmeny až zbytočné, hlavne ma mrzí, že odsunuli bokom nie len akú-takú autentickosť, ale ďalších ľudí, ktorí mali zásluhu na záchrane 33 životov, keďže sa to snaží heroizovať Momsena. Aj keď nepopierateľne bol mužom činu, okrem toho aj význačná osobnosť a veľký priekopník. Takže V zajatí hlbín beriem len ako samostatný film „inšpirovaný skutočnými udalosťami“. 2,5*. Celá operácia bola tak komplexná, že by vydala na trojhodinový veľkofilm.

Azur Lane (2019) (seriál)

From the mist a shape, a ship is taking form, And the silence of the sea is about to drift into a storm! Dobre teda. Najideálnejší spôsob, ako dokážem uchopiť komentár k Azur Lane, je priame porovnanie s Kancolle. A Azur Lane ho v mnohom prekonáva. Jedno z hlavných plusov je, že sú tu prítomné aj lode sami o sebe (navyše sa to nezužuje len na IJN). K tomu sa konečne vyjadrujú ku skutočnosti, že majú aj ľudskú podobu, pričom ich charaktery sú skvelé. Dejová zápletka je ďaleko lepšia, opierajúca sa o určité motivácie, snaží sa podať posolstvo (hlavne o vojne a vo finále o nukleárnych zbraniach), a vplyvom udalostí sa paralelne vyvíjajú viaceré previazané vzťahy. Akcia je dynamická a veľmi rôznorodá: od kontaktných bojov a súbojov s mečmi, cez akúsi mágiu, po letecké súboje a „salvy nad vlnami“ z lodných diel, k tomu opozícia používa energetické zbrane a riadené strely. Celkom odvážny mix. Soundtrack (na ten si vždy potrpím) sa snaží, obsahuje dokonca leitmotivy (síce len niekoľko a bez hudobného vývoja), ale nie je vždy príliš chytľaví. Okrem pár výnimiek, hlavne v podobe dvoch emotívnych skladieb (správne dopĺňajúcich konkrétne dve silné scény). Mimochodom chválim pekný ending. Posledná vec, ktorú podotknem je, že zatiaľ čo Kancolle – aspoň v prípade filmu – svoj potenciál využilo naplno a neviem si predstaviť, ako by sa dalo spraviť lepšie, u Azur Lane vidím ďaleko väčšie možnosti, ktoré sú žiaľ zviazané už na počiatku anime žánrom. Tomu ja nemám ako pomôcť, takže záverom poviem len: „Môžem dostať pokračovanie, prosím?“ Set the course for the Pacific with the Sirens on their heel!

Terminátor: Temný osud (2019)

Príbeh Terminátora pre mňa skončil Dňom zúčtovania, ktorý bez väčšieho váhania považujem za najlepší sci-fi film histórie. Na ostatné filmy sa snažím nahliadať len ako na samostatné sci-fi akčňárne, čím vo vlastne aj sú. V prípade Vzbury strojov veľmi dobrej, Salvation tiež dosť dobrej, a Genisys aj skrz nádejný začiatok (a pár výborných skladieb v soundtracku) dopadlo len ako popkornovka, ktorá ma ako fandu Terminátor ságy už trochu urážala. Temný osud na tom v hlavnom námete nie je lepší a Terminátora to pripomína len názvom a skopírovanými prvkami obsahu, ktorý pôsobí doslova ako mexická verzia pôvodných filmov. Tých pár scén v budúcnosti mimochodom vypadalo skôr ako z Gears of War. Akcia a efekty sú ako sa od blockubstera očakáva, ale tie dobrý film nerobia, hlavne keď sú už prehnané a nelogické. Na oplátku bol Luna vo svojej úlohe ďaleko lepší, než som z traileru čakal. Beztak jeho životná rola ostane Ghost Raider v Agentoch SHIELDu, s tým si ho budeme spájať už asi natrvalo. Sčítané a podpísané, ďalšia akčná popkornovka do zbierky, T2 ostáva stále konečný film a prosím - nechajte už túto značku na pokoji.

Girls and Panzer: Saišúšó - Dai ni wa (2019)

As the guns roar and Senshado calls, Honor spreads its wings, as the battle begins!♫ Bál som sa, čo to ponúkne, ale som milo prekvapený. Predovšetkým boj v džungli bol dosť napínavý, prostredie vizuálne aj atmosférou fantastické a Chi-Ha Tan až znepokojujúco nebezpečné. Hlavne som dúfal v lepšie spoznávanie osobností tankistiek, a to som aj dostal. Oceňujem v tomto ohľade mnohé drobné, ale výborné reakcie na situácie, ktoré dokážu povedať o osobnosti človeka veľa. :-) Fyzika stále nefunguje tak, ako by som si to aspoň ako tak predstavoval, ale s tým ja už neurobím nič. Nastal čas na časť 3!

Sabaton: Primo Victoria (2018) (hudební videoklip)

Mnoho ľudí sa sťažovalo, že streľba tankov a explózie príliš narúšajú hudobný zážitok. Mne ako človeku, ktorý doslova miluje tanky, sa to v takomto zvukom vyladení páči, dodáva to piesni silu a "wow" efekt. Po Bismarck zatiaľ najlepší videoklip.