Sabaton - Bismarck (2019) (hudební videoklip)

Bismarck in motion, king of the ocean, (S)he was made to rule the waves across the seven seas, To lead the war machine, To rule the waves and lead the Krieeeeegsmariiiiine!♫ Videoklip veľkofilmovej kvality, to sa už asi neprekoná. Akurát, v niektorých momentoch je situácia oproti realite zrkadlovo otočená.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Úvod filmu je výsmech rozlúčky (ktorá bola zase v podobe Endgame úplným sklamaním, okrem hudby Alana Silvestra) s Avengers. Nemienim nič viac písať, čo sa týka Far From Home, len to, že je ďalším dôkazom toho, že MARVEL je mŕtvy. Tieto filmy už nemajú nič spoločné s tým, čo bolo MCU kedysi.

Next (2007)

Veľmi spokojné 3*. Nenáročná, nápaditá a osviežujúca akčná sci-fi oddychovka. Zvláštna kombinácia, ale funguje. Nápad s videním do budúcnosti využíva zo všetkého najviac, ale dalo sa z toho urobiť film, ktorý by mal aj 80%. "Stačil" by k tomu vhodný scenár, dostatočný rozpočet a režisérom mohol byť...dajme tomu môj obľúbenec akčných thrillerov Tony Scott. Ktorý svojho času navyše aj natočil trochu podobné Déja vu.

Bitva u Midway (2019)

Midway je film stvorený pre kino, hlavne s poriadnym zvukom. Lepšie, než som čakal z prvotných ukážok a ďaleko, ďaleko, ďaleko lepšie, než som očakával podľa hodnotenia a komentárov. Brilantný zvuk (v pár momentoch sa celé kino chvelo) a k tomu nádherná kamera, ktorá plnohodnotne využíva majestátnosť lodí a celkového zasadenia 2. svetovej v Pacifiku. Veľký zážitok, aký sa zažíva len na striebornom plátne. Ako bonus brilantne vybrané herecké obsadenie, o tom ale neskôr. Určite je mnoho akčných scén prehnaných, hrajúcich hlavne na efekt, ale čakal som, že Midway bude oproti reálnym udalostiam značne pozmenený pre „väčšie oslovenie širšieho publika“. No nestalo sa. Na film sa veľmi presne sa drží priebehu udalostí, v podstate sa jedná o hraný veľkofilmový kino-dokument za 100 miliónov dolárov (netvrdím, že námietky neexistujú a už vôbec nie, že vyobrazuje kompletný priebeh, to by sa ale do filmu už naozaj nezmestilo a diváci by boli už definitívne zmätení). Žiadne Bayovské Pearl Harbor sa nekoná, ale skôr súčasná verzia starého Midway. Už dlho hovorím, že moderná technika konečne dosiahla dostatočnú úroveň, aby sa dali natočiť plnohodnotne filmy o takýchto udalostiach a Midway je toho podľa mňa prvým zábleskom. Aj to CGI bolo – aspoň v kine mi to tak prišlo – až na pár momentov lepšie, než trailery ukazovali. Emmerich opäť dokazuje, že veľkofilmy sú skrátka jeho parketa. Obávam sa ale, že viac filmov tohto razenia nebude. Ono totiž práve tá „dokumentárna“ forma, kedy príbeh absolútne ustupuje deju, so sebou nesie totiž skutočnosť, že väčšinoví diváci si z toho neodnesú okrem pár historických náhľadov, streľby a explózií nič viac. Ak človek nemá nejaké historické znalosti o sfilmovanej udalosti a neorientuje sa aj v tom, čo nebolo povedané a ukázané, bude zmätený. Prekvapilo ma, ako sa tvorcovia často dbali aj na drobné detaily priebehu boja a zlomových momentov. Škoda len, že nenatiahli stopáž o ešte takých 15-20 min. a neukázali viac. Do bitky o Midway sledujeme totiž vývoj od začiatku vojny v Pacifiku. A vo viacerých kľúčových momentoch by som čakal venovanie väčšieho množstva času pre vyobrazenie udalostí. Napríklad, bitka o Koralové more, ktorá citeľne ovplyvnila boj u Midway, je tu ukázaná v jednom jedinom momente, potopenie USS Lexington ani nebolo spomenuté, boj a poškodenie USS Yorktown počas bojov len veľmi v krátkosti. Neprekvapilo ma, že ani nespomenuli krycí útok na Aleuty. Čo ma ale asi prekvapilo, tak je to ignorovanie potopenia USS Yorktown (spolu s torpédoborcom Hammann) ponorkou. Byť tam toto, tak by som šiel asi aj na 5*. Ani len neukázali útok japonských lietadiel na ňu a celkovo jej pôsobenie je úplne prehliadané. Takže výmena Fletchera vo velení za Spruanceho sa tu nekonala. Fletcher tu navyše z nejakého dôvodu ani nie je. Midway je hodne o USS Enterprise a jej pilotoch – hlavne Bestovi a sekunduje McClusky, ktorí boli pri rozhodujúcom útoku. Earl Gallagher, podieľajúci sa na útokoch tu chýba. Ako som spomenul, tak herecké obsadenie je výborné a vykreslenie charakterov presne také, aké som si vždy predstavoval, ale opäť platí, iba ak ich poznáte z histórie. Hlavne Dennis Quaid ako hláškar Halsey, Harrelson ako Nimitz rozvážny a J. Weber ako opatrný a rovnako tak rozvážny admirál Spruance. Mnoho ľudí tvrdilo, že japonská strana tu skoro nie je. Je možno v 15-20 min. stopáže a je dobre vykreslená, ich dialógy sú zaujímavé. Dokonca aj im vložili pár väčších momentov (na konci je dokonca venovanie filmu písané pre "amerických a japonských námorníkov, ktorí bojovali o Midway"). Hlavne tam nechali to, ako ostal na potápajúcej sa Hirjú admirál Jamaguči a jej kapitán Kaku. Síce v trochu skrátenej verzii, s pár detailami neukázanými, ale predsa. Mohlo tam byť toho viac, dôstojníci Akagi (tam k obetovanie sa nakoniec nedošlo) aj Sorjú spravili podobné rozhodnutia. Škoda, že japonské lode sú hodne upozadené. Prv som si hovoril, že je to snaha budovať napätie, ako nejaká vzdialená, neznáma hrozba, ale mohli ich ukázať skorej, než tých pár chvíľ počas útokov na ne. Film vlastne končí s potopením Hirjú, nasleduje víťazný (rýchly) dozvuk, sústredený na krátky popis hlavných aktérov a ich životov. Takže na trebárs ostatné dozvuky bitky nedôjde - hlavne zúfalý pokus o dohnanie a zničenie amerických lietadlových lodí krížnikmi a bojovými loďami. Pár pozastavení sa by som ešte mal, ale nestíhal som si všetko všímať, a tak počkám na DVD, aby som sa na určité chyby pozrel podrobnejšie (napríklad mám dojem, že v jednom momente vo formácii s jap. lietadlovými loďami plávala aj Jamato, čo je nezmysel, keďže ten zväz bol mnoho kilometrov ďaleko), či sú skutočne tam, a možno komentár ešte upravím, ak sa mi bude chcieť. /// Inak pozor na titulky, aspoň v kine, kde som bol, boli až príliš voľne preložené, skôr ale opäť cielili na všeobecné publikum, aby sa nestrácalo v pojmoch. Po 2. návšteve kina rovnaká spokojnosť. Zabudol som ešte poslednú vec: film má veľmi dobrú hudbu.

Něsokrušimyj (2018)

Semyon Konovalov...takže film voľne inšpirovaný jeho pôsobivým príbehom. Pri prvých 20 min. som bol celkom spokojný, vypadalo to na nejaký normálny tankistický film, kde nebude žiadny nezničiteľný sovietsky tank, ktorý sa zastaví v Berlíne. Pri druhej akcii KV-1 vs 3 „akože Pz. IV“ (tu tradične na podvozkoch povojnových tankov) s Kwk 40, ktoré by ho nemali problém prebiť, no on ich strely veselo odráža, som si už hovoril, že to začína byť prehnané. Z KV-1 sa tu totiž robí naprosto neporaziteľný stroj, ktorý svojho času v 1941 a značne aj 1942 pre nemecké tanky bol, ale nie proti tomu, proti čomu bojuje celý čas tu. Keď sme pri tom, odohráva sa to v roku 1942, ale veselo tam chodia T-34/85. Posledných 20 minút finálneho boja bola už len nudná point and click hra s KV-1 proti masám nemeckých tankov, ktoré vzplanú viac, než keby po nich strieľal fosfor (ale dobre, poškodenie sa v takýchto filmoch robí ťažko bez CGI). Iné absurdity, ako granát hodený na korbu tanku spôsobujúci jeho totálne zničenie tiež nechýbajú. Interiér u KVčka ešte ako tak (ledva) ušiel, ale u Pz. IV (navyše použitý asi ten istý interiér) úplne mimo. Použitie "suplujúcich" tankov pre natáčanie nebolo nijak výnimočné, pri opravovaní motora mali zozadu otočené (aspoň teda korbu) ISko, ale v poriadku, KV-1 je väčšia vzácnosť. Mimochodom, áno, je to ruský film, takže Nemčina je tu opäť prekladaná čítaným dabingom (hovoril som to u T-34, hovorím to aj tu: „Titulky predsa neexistujú!“). „Logickými“ otázkami ako konanie postáv, sa ani netreba zaoberať. /// Čo sa týka iných vecí, ktoré budú bežného diváka zaujímať viac, ako hudba, postavy a vzťahy...nestojí príliš za reč. Celý film mimo troch bojov je lokalizovaný do jediného lesíka. Z ruskej produkcie tankových bojov stále vedie prvá polhodina T-34 v zasneženej dedine. Potom aj to už bola len Bčková popkornovka, len kvalitnejšie natočená. Biely Tiger ukázal, že dramatické vykreslenie udalostí Rusom ide lepšie, než hollywoodska akcia.

Neprebudený (1965) (TV film)

Stará, poctivá klasická tvorba, podľa knihy jednej z neskonalého množstva slovenských legiend naprosto špičkovej spisovateľskej tvorby, na ktorú má Slovensko viac než povinnosť byť hrdé. Škoda, že som skôr na naše hradné povesti, než takúto tragickú epiku, takže s knihou mám malé skúsenosti, ale patrne vo filme sú všetky charaktery, na rozdiel od knihy, bez prítomnosti negatívnych vlastností. A mne sa tá forma páči.

Kimi no suizó o tabetai (2018)

Umierajúce dievča sa rozhodne priviesť k životu vnútorne mŕtveho človeka. Ano, s tým sa dá pracovať...s tým sa dá ísť ďalej.

Útok z hlubin (2018)

Mať znovu tak 10-12 rokov, bol by som v absolútnom vytržení. Niekedy som mal dojem, že moje detské hry a predstavy vložili do tohto filmu. Ponorky napravo, lode naľavo, torpéda tam, rakety sem, vážne výrazy a delikátne rozhovory ruského a amerického kapitána, absurdné boje, technológie a "taktiky", (slabé CGI či kulisy aj dnes, alebo dopletené techniky národov, nesprávne modely a nekonečné výmysly len pre účely filmu...). Ale čo už, totálna námorná B-rozprávka so všetkými správnymi ingredienciami.

Love Live! Sunshine!! The School Idol Movie: Over the Rainbow (2019)

Laid upon a cliff of expectations, I firmly take a seat and see, The beautiful scene to be, A light beyond emptiness. // The rays of your story convey the way of promise, Honoring faith - an homage. // With waves of your nobility to sweep me away, Embrace the line the holds the time that birthed your love and life, That separated scripted pages of your noble way, Handsomely as I stand and cheer grandly for your life to live. // For all memories that remind of how you fall and rise together, Of how in all of me in all of y’all is we to stand to just repeat this moments... So stay strong, Hold on with me, I’m here, And I feel you pull my emotions now, So defined I rise to defy eternity for you fly with all my feelings...all of you. Ďakujem vám.

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Ľudia sa už zbláznili. 89% je urážka prvej sérii. Tak, ako Avengers: Endgame, už druhé kolosálne sklamanie v tomto roku a paródia na predošlé počiny (v tomto prípade na 1. sériu, 2. bola už skoro na rovnako mizernej úrovni). Mal som z toho pocit, akoby sa scenár na Stranger Things premiešal s nejakou rodinnou komédiu. Po celý čas sme si už len robili srandu zo stupidity deja, jednania postáv, klišé, alebo znudene rezignovali nad tonami zbytočných, blbých, "humorných" dialógov, ktoré vypĺňajú snáď 1/4 stopáže. 4. sériu nikdy.