Gkidžóban High School Fleet (2020)

Prvá 1/3 s tonou zbytočných blbostí je k uzúfaniu. Dej (ktorý začne až po 3/4 hodiny) je oproti seriálu aspoň podstatne menej hlúpy, také rádoby Prepadnutie v Pacifiku, ale samozrejme je len na úrovni konceptu tejto veci. Kvalita animácie sa výrazne zlepšila a kamera konečne využíva "majestátnosť lodí" (použil som tento termín už nedávno, pri skutočnom filme), čo je jednoduchý postup, pretože lode sú strašne fotogenické a tak "wow" efekt je istý, ale funguje a vždy ma nadchne. Vlastne je to asi to jediné, čo môžem komentovať pozitívne. Seriál ma bavil viac, alebo proste už nemám vo veku prvé číslo dvojcifry jednotku, a takéto volovinky ma už tak neberú, ako pár rokov naspäť.

Twister (1996)

Dnes som videl Twister po mnohých rokoch opäť, naposledy ako malé dieťa, keď som asi ešte ani nezačal chodiť do školy – predsa mi utkvel v pamäti takmer každým záberom. Téma katastrofických filmov bola v mojich detských časoch číslo jedna (i skrz to som ale vyrástol na Pánovi prsteňov), a nie len vo filmoch. Twister sa radí jednoznačne medzi top katastorfické filmy, ktoré prekonávajú len klasiky ako Deň po tom. Veľkolepá dobrodružná honba za tornádami, na svoju dobu so skvelými efektami, výpravou, s brilantnou hudbou Marka Mancinu a ÚŽASNOU, dynamickou kamerou. Zlaté 90. roky filmov.

Love Live! School Idol Project (2013) (seriál)

Tak sa nakoniec zastrešil aj profil prvého Love Live!? Svoje pocity som kedysi už povedal v komentári k 1. sérii. Opätovne chcem len menej emocionálne pochváliť všetko dobré: úžasné rozprávkové hrdinky spolu s ich nádherným príbehom priateľstva plného radosti i smútku – práve pre toto som si Love Live! tak zamiloval, v kombinácii s prítomnosťou fantasy žánru, kde ale hlavný zlom započal až s OVA a rozlúčkovým filmom, vďaka jeho bohatej prítomnosti. Tomu všetkému pomáha krásny soundtrack (vo filme Fudžisawa pokročil ešte ďalej) a výborné piesne.

Jak Bismark potopil HMS Hood (2012) (TV film)

Názov je trochu zavádzajúci. Dúfal som, že dokument sa pozrie viac na konštrukčnú stránku lodí a balistiky, a prípadne zváži aj alternatívne predpoklady fatálneho zásahu, pričom to tam aj na moment bolo naznačené. Jedná sa ale o sledovanie výskumnej operácii k Hoodu a medzitým je vyprávaný v jednoduchej podobe príbeh jeho stretu s Bismarckom.

3 Idiots (2009)

Človek by neveril, že v Indii sa dá natočiť takto dobrý film. Skvelá a funkčná komediálna dráma, ktorá ani skrz 170 minút nenudí, má inteligentný dej, ktorý sa vyvíja od začiatku do konca, čomu napomáha prítomnosť mnohých prekvapivých rozuzlení a pekných myšlienok. Pár špecifických filmových prvkov mi tam síce celkom nesadlo, ale to dokopy dáva možno 10 minút stopáže. Inak klobúk dole, od 5* delí tento film asi len to, že skrátka na indickú produkciu nie som celkom zvyknutý.

Lapis Re:Lights (2020) (seriál)

Príjemný a oddychový hudobný seriál (aj keď výraznejšie ma zaujali asi len dve-tri piesne), zasadený do fantasy žánru, so skvelými hrdinkami. Nie je nutné k tomu povedať viac.

Bělyj tigr (2012)

Asi dva roky naspäť som Belyj tigr chcel pozrieť, ale po cca štvrťhodine som to vypol. Teraz som sa k tomu vrátil a na moje prekvapenie ma to celkom prikovalo k obrazovke. Námet nie je tak zlý, vlastne celkom zaujímavý, ale v niektorých momentoch absurdný a komický ("boh na pozlátenej T-34...", to už vážne nie, aj preto strhnuté hodnotenie). K tomu posledných dvadsať minút jasne ukazuje alegorickú podstatu mystického "bieleho Tigra". Tá ale do filmu tváriaceho sa 3/4 času ako tankistický nezapadá. Pritom funguje lepšie, než iné ruské filmy tohto žánru a tá tajomnosť ako-tak fungovala tiež. Chválim výpravu, filtre obrazu a hlavne skvelú kameru, ktorá výborne pracuje s charakteristikou tankov v pohybe. Ich presuny, otáčanie sa a rozmieľanie bahna pásmi sú pútavé a príjemne sa na to pozerá. K tomu väčšinu času nehrá žiadna hudba (ktorá je aj tu aj tak slabá), ale počuť hučanie motora, systém otáčania veže atď. Tankový audiovizuálny zážitok sám o sebe. V tomto ohľade poctivý tankistický film (až na pár výnimiek ako "veliteľom tanku bude váš šofér"). Nechýba celkom bohatý počet techniky, s akože-Tigerom sa musíme zmieriť.

Bestie (1988)

Americký film z roku 1988 o Sovietoch v Afganistane. To neznie ako práve ideálna kombinácia a tak sa aj stalo. Čakal som, že ona "beštia vojny" bude tank a v prvých momentoch sa táto myšlienka aj rysovala. Pri úvodnej scéne útoku na dedinu som si hovoril: „Tak takto mnohí vnímajú tanky. Ako deštrukčné a nezastaviteľné beštie zrodené pre vojnu.“ Ale ona beštia tu nie je tank. Je ňou psychopatický veliteľ. Čo je ďalší kameň úrazu, tentokrát príbehu filmu. Nepopieram, že film úvodom efektívne nabúrava romantické predstavy o tomto type techniky, ale dúfal som podľa popisu deja, že ukáže "beštiu vojny" z pohľadu tankistov stojacim voči nepriateľom: ako ich ochrancu, ich domov, ich pýchu a ich meč. To je ale len moje podpichovanie, na druhú stranu je to asi prvý tankistický film, ktorý tanky neheroizuje. Po technickej stránke sa mi rôzne detaily celkom páčili, nevadí mi ani že použili Tiran 5 pre externé zábery, ale niečo som nepochopil (guľomet ako plameňomet v jednej scéne, prečo má o posádkara naviac...).

Love Live! Sunshine!! (2016) (seriál)

Už je tomu tri, resp. štyri roky, čo som písal komentár k jednotlivým sériám Sunshine. Tenkrát ešte nebol jednotlivý zastrešujúci profil seriálu vytvorený, a teraz mi to už nemá príliš čo povedať. Netvrdím ale, že necítim žiadnu nostalgiu. Obrátiť sa späť, spomínam si na rozprávkové hrdinky a ich krásny a silno emotívny príbeh priateľstva, ktorého cesta je pretkaná smutnými i veselými chvíľami a dobrými piesňami. Sunshine bezpochyby v mnohom prekonáva pôvodné Love Live: School Idol Project. Soundtrack je ešte lepší, Tacuja Kato vytvoril úžasnú hudbu, ktorá je až na prvotriednej filmovej úrovni. Prostredie mestečka na brehu oceánu, doplnené o neustále výborné vykreslenie svetla a oblohy robí v kombinácii s kvalitnou animáciou každý jeden záber až takmer nádherným.

Hello World (2019)

Skvelý námet, ktorý by potreboval byť funkčnejšie spracovaný a hlavne "znormalizovaný". Zo západnej produkcie si mohli odniesť viac, než nápady z Doctor Strange, Počiatok a Trináste poschodie. Mohli to byť 3*, žiaľ ale určitá gýčovitosť a síce patrná len pár momentoch, ale škodlivá neschopnosť vymaniť sa z anime-neduhov zráža hodnotenie na 2*. Hello World má pritom celkom silné chvíle. Škoda, potenciál bol veľký.