Vyšší princip (1960)

Málokterý film na mě svým poselstvím takhle zapůsobil. Viděla jsem to poprvé jako dítě a ze závěrečné scény s popravou jsem pak měla noční můry.

Dobrý den, smutku (1958)

Jeden z těch klasických filmů, kde jde především o příběh a herci ještě umí opravdu hrát. Psychologický příběh o životě zlaté mládeže na francouzské riviéře v 60. letech, stejně dobrý jako knižní předloha od Francoise Saganové. Navíc se mi moc líbí to slovní spojení "dobrý den,smutku..."

Vojna a mír (1956)

Zatím nemohu srovnávat s ruskou verzí. Nádherný epický velkofilm, který zaujme především nádhernými kostýmy (všechny Natašiny šaty), velkolepými vojenskými scénami (odchod Napoleona z Ruska) a mladičkou Audrey Hepburn. Herci občas přehrávají, ale to už k filmům z 50.let minulého století patří :-) do knižního originálu se asi nikdy nepustím, už Anna Karenina mě málem unudila k smrti.

Footsteps in the Fog (1955)

Výborný psychologický thriller, který nám nabízí všechno, co mám na takových starých filmech ráda - málo postav, málo lokací, nádherné výrazové herectví (zvláště Jean Simmons a její oči - dokáže jimi vyjádřit snad všechny existující emoce) - divák má skoro pocit, že sleduje divadelní představení. Zaujala mě taky krásná Belinda Lee - škoda, že zemřela tak brzy, její talent by se určitě ještě projevil i v dalších filmech.

Na východ od ráje (1955)

Steinbeckův značně rozsáhlý román (něco kolem 600 stránek) jsem před lety četla, proto jsem byla zvědavá na filmové zpracování. Hodně toho bylo vynecháno, včetně postavy čínského kuchaře, který se o Cala a Arona od dětství staral. Byla jsem trošku zklamaná - přišlo mi, že se Kazan jen zaměřil na postavu Cala a ostatní charaktery dostaly jen hodně málo prostoru. Přesto jde o hodně dobrý a nostalgický film, když si uvědomím, co všechno mohlo z Jamese Deana ještě být...Zaujala mě i Julie Harris v roli Abry, při scéně s Calem na zastaveném kolotoči se mi tajil dech.

Desirée (1954)

Krásný film podle stejnojmenné knížky od A.Selinko. Napoleonův vzestup a pád z pohledu jeho první velké lásky Désiréé - krásné kostýmy, prostředí, lahůdka pro romantiky a pro milovníky klasických filmů z 50.let.

Sněhy Kilimandžára (1952)

Rozporuplné pocity...na film z Afriky málo dobrodružné, na film o třech životních láskách slavného spisovatele málo romantické. Gregory Peck jako vždy OK, naopak všechny přítomné herečky značně přehrávaly, vrcholem byla Hildegard Knef, která byla skoro na odstřel.