Počátek (2010)

Viděla jsem po letech teď o víkendu v tv a opět byla spokojená. Jednotlivé roviny snů jsem pochopila již před lety, takže tentokrát jsem se mohla soustředit a vychutnávat si jednotlivé charaktery. Capriovo trápení mě opět vzalo za srdce a opět jsem skončila s nehty zarytými do opěrek sedačky, jestli ta blbá káča na konci spadla nebo ne. I když někde psali, že Počátek je nepřeveditelný do literární podoby, docela bych si ho chtěla i přečíst. Moje top scéna je s Arthurem v nulové gravitaci - jeho postava je pro mne objevením Josepha Gordona-Levitta a musela jsem si říct: "Wow, ten hošík z 10 důvodů, proč tě nenávidím, je muž!" Nolane, jen houšť, per do mě další Batmany, Počátky apod., tohle můžu.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Po shlédnutí jsme se s manželem shodli, že nechápeme, proč je hodnocení tak nízké a proč tenhle snímek všichni tak odsuzují. Po přečtení pár recenzí s nimi musím souhlasit. Jednotlivé příběhy nejsou tak propojené jako ve Městě hříchu, některé postavy jsou ploché a konec povídky Dlouhá a špatná noc je vyloženě neuspokojivý. Vizuální stránka byla pro mne tentokrát moc barevná, ale ocenila jsem objevení se některých postav, které mi po "prvním" Sin city zůstaly blízké. Jen Dwight mi z povídky s Avou vylezl jako menší frajer než ve Velké tučné zabíjačce.

Byla to divoká noc (2015)

Několik vtípků nebylo špatných, několik vyloženě dobrých ("Viděly jste Osvícení?"), ale celkově mi chyběla nějaká vůdčí linie a celé to bylo nějaké zmatené. Hlavní hrdinové sice několik let toužili dostat se na legendární party, v průběhu filmu ale večírek není leit motivem: jeden z nich řeší otcovství, další se vyrovnává se slávou a třetí chce získat zpátky holku. Na to, že jde o hlavního hrdinu, o jejich vztahu toho ve filmu moc není a divák si jen domýšlí, že to asi byla osudová dívka. K tomu nadbytečné obligátní scény amerických komedií posledních let, ve kterých musí být něco fekálního, sexuálního nebo zvracení. Škoda, mohlo to být lepší, ale takhle mi uniklo, co mělo být poselstvím filmu. I když na to řekli, že přátelé jsou fajn, ale vztahy taky, tak tohle ve filmu nějak chybělo. Stejně jako vývoj hrdinů - třeba motiv otcovství nebo dopujícího sportovce mohly jít víc do hloubky. Nejvtipnější mi přišly svetry ústřední trojice (ten chanukový chci taky! Kde se dají sehnat??) a rozhovor se "Spencerem" a jeho multikulturní rodinou taky potěšil :-).

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Když jsem si četla anotaci, čekala jsem trochu víc něco jako Wanted. Když jsem si film pustila, říkala jsem si, že JG-L vypadá nějak divně. Bruce výjimečně nehraje prvoplánového klaďase a Emily Blunt příjemně překvapila. První část filmu mi plynula nějak pozvolna (ovšem scéna se Sethovým budoucím já byla hodně mrazivá, takže když se Bruceovi objevila na zápěstí šipka, zatrnulo mi) a nemohla jsem se do ní dostat, ale to mohlo být spánkovým deficitem a tím, že mne dítko neustále rušilo. Druhá polovina filmu mě dostala podstatně víc a i když jsem takový konec čekala, doufala jsem, že to Joe nakonec vyřeší jinak. Docela by mě zajímalo, jak potom historie postav pokračovala a zda loopeři vůbec vznikli.

Angelika (2013)

Původní Angelika je nepřekonatelné a Angelikou pro mne navždy bude Michelle Mercierová. Remake však mnohem víc odpovídá literární předloze (včetně dvou dětí, které spolu Angelika a Joffrey měli) a já si ho vychutnala. Ano, kdybych nečetla knihy, začátek by mi přišel hodně zmatený, a bez znalosti reálií (kdo byl princ de Condé a o jaké dopisy šlo) bych děj asi těžko chápala. Postava Filipa, zde mnohem více odpovídajícího raně novověkému švihákovi, byla ve filmu mnohem kladnější než v knize (nebo si to možná už tolik nepamatuji...). Překvapivě fungoval Lanvin v roli Peyraca, i přes pokročilejší věk má své charisma a milostná scéna byla velmi pěkná. V některých okamžicích filmu jsem však přemýšlela, jak se mu hrálo v těch těsných kožených kalhotách :-). Líbil se mi výběr herců obecně (ačkoli Angeliku jsem tak moc nebaštila, ono fluidum, které tato postava má mít, jsem z Nory Armezeder moc necítila; navíc mi připomíná Barboru Polákovou), včetně Desgreze, mé oblíbené postavy, která je v původní adaptaci ztvárněna Jeanem Rochefortem. Mně se tedy "nová Angelika" líbila, přestože původní zpracování má pro mne už navždy jistý punc nostalgie. Zajímalo by mne, zda se natočí další díly a kam až scénaristé zajdou (ve čtení jsem skončila v Quebecu, a to už měly postavy hodně najeto).

Falešná stopa (2011)

Přestože jsme zápletku s manželem odhalili o něco dříve než nám ji ukázal film, šlo o dobrý filmový zážitek - seveřani prostě umí. Stormare se mi ukázal v netradiční roli a jeho Torsten nás bude strašit ještě hodně dlouho. Kolik takových vážených "spořádaných občanů" kolem sebe máme? Brrr.

Vydržet se ženou (2007)

Jestli to takhle mají i ostatní muži, tak jsem ráda, že jsem ženou. Marianne bych profackovala a od poloviny filmu jsem doufala, že se hlavní hrdina vrátí do Paříze.

Fargo (1996)

Viděla jsem teprve po "novodobějším" seriálu, a proto dávám jen čtyři hvězdy. I když jen Stormaremu bych jich dala pět. Alespoň na konci, při "kázání" ze strany policistky, jsem čekala, že něco řekne, a ono nic :-). Akorát stejně jako seriál (nebo True Detective směrem k Luisianě), turistický ruch Minnesotě to asi nezvedne... !POZOR SPOILER! Díky filmu se mi konečně osvětlilo, kde vzal "král obchoďáků" v seriálu počáteční kapitál pro své podnikání.

Marťan (2015)

Dlouho se mi nestalo, aby mne nějaký film tak chytil a přikoval mě k obrazovce, přestože stopáž znamenala, že se v noci úplně nevyspím, a přestože hlavní roli ztvárnil Matt Damon, kterého mám stále spojeného s Teamem America. Od druhé půlky jsem seděla s rukama na puse a držela hlavnímu hrdinovi palce, aby to dobře dopadlo. A jestli byl happy end, nebudu spoilerovat. Mám v plánu jít si půjčit knihu a pořádně si pročíst všechny ty fyzikální, chemické a biologické pasáže, co kdyby náhodou...

Andílek na nervy (2015)

Nebylo to tak špatné - jako oddychovka, ideálně na letní měsíce příjemný film. Místy několik dobrých hlášek a vtípků, které mne i rozesmály nahlas, příběh jednoduchý - polepšení nafoukané princezničky a její vylepšení života vesnických obyvatel. Akorát postava Viktorky mi byla ze začátku krajně nesympatická - rozhodně bych kolem ní nechodila po špičkách jako ostatní, ale rovnou jí jednu švihla. A co se týče zneplatnění obecního referenda, zajímalo by mne, jestli by něco takového v praxi prošlo :-)).