Hunger Games (2012)

Nevím proč, mně se to líbilo. Líbil se mi námět (zastrašování ze strany vládnoucí třídy tím, že los může padnout i na Vaše dítě, které pravděpodobně zemře), myšlenka celých Hladových her (zrůdnost toho, že děti bojují proti jiným dětem o život) i to, že přestože jde o "YA distopii", není děj plný nějakých srdceryvných zamilovaných scén. Líbilo se mi i to, že vítězství Katniss v aréně není samo o sobě jen vítězstvím, ale i revoltou. Líbila se mi závěreční titulková hudba. A líbilo se mi i to, že divákovi zůstal nějaký prostor pro fantazii (co se vlastně stalo s původními USA, se zbytkem světa, jak probíhaly předchozí ročníky her, jak to vypadá v ostatních krajích apod.). Na základě shlédnutí filmu jsem si půjčila v knihovně knižní předlohu, kterou fanouškům filmu doporučuji, neboť obsahuje větší popis pozadí pohnutek Katniss, vysvětlení některých informací uvedených ve filmu, a umožní se zorientovat i v ne úplně jasném trojúhelníku Katniss - Peeta - Hurikán. P.S.: Přidělený počet hvězd dávám v rámci dané filmové série. Kdybych film měla posuzovat v kontextu jiných snímků podobného ražení, asi bych tolik hvězd nedávala, ale i tak by si podle mého poctivé tři hvězdičky zasloužil.

Divergence (2014)

Film mi byl doporučen na to konto, že jsem prohlašovala, že mě něčím (sama nevím čím) zaujaly Hunger games. A dva z mých "significant others" říkali, že Divergence se jim líbila ještě víc. Mno... po shlédnutí filmu u mne Hunger games pořád vedou. Podotýkám, že jsem nečetla předlohu, takže nevím, zda kupa věcí není rozvedena či vysvětlena tam. ALE: Samotná myšlenka společnosti rozdělené do frakcí není nic nového, to tu už bylo mockrát. Přesto tohle nebylo to hlavní, co by mi na filmu vadilo. Naopak si myslím, že z tohohle mohli tvůrci scénáře vydojit trochu víc (možná je v dalších dílech?). I tu zkratkovitost a jednoduchost při charakteristice jednotlivých frakcí bych odpustila (Jsi chytrý? Patříš mezi Sečtělé! Jsi statečný a pozbývá Ti pud sebezáchovy? Patříš k borcům v černém, co běhají ulicemi a šplhají na lampy!). Co už je však pro mne neodpustitelné je předvídatelnost děje. Hlavní hrdinka patří k té nejmíň cool frakci. Ale protože systém není zlý, umožní svým členům vybrat si jinou frakci, než ve které byli vychováváni (ale bacha, už v ní musí zůstat!). A jakou frakci si hlavní hrdinka vybere? Ano, tu nejvíc cool. Ostatní frakce jsou ukázány jen v úvodu filmu, ale chybí jakákoli další charakteristika, takže se dozvídáme jen o té, ze které Tris vzešla a do níž přichází. Možná proto, že jde o "YA distopii", celá frakce těch Odvážných (bo jak se jmenovali) mi přišla pěkně na hlavu a nechápu, proč by do ní chtěl někdo dobrovolně vstupovat. Hlavní hrdinka mi navíc byla od začátku hrozně nesympatická, taková neslaná, nemastná, ale to jsou možná všichni divergentní :-). A v neposlední řadě se (coby absolvent několika VŠ s červeným diplomem) nemohu smířit s tím, že šprti v tomhle filmu byli zase za ty zlé :-). Jediné, co se mi docela líbilo, byly zkoušky Odvážných jak zvládat vlastní strach. Ale i toho bylo ve filmu pomálu.

Vrtěti psem (1997)

POZOR SPOILER!!! Když pominu osud postavy Dustina Hoffmana, líbilo se mi - moc. Manipulace s veřejným míněním, fungování lidské psychiky (lidé si zapamatují symbol, píseň, ale už ne to ostatní), výběr hlavních představitelů... - super. A to vše jen pro zakrytí jednoho skandálu. Divák se pak nutně musí ptát, zda je to, co vidíme v médiích opravdu realita nebo jen dovedné krmení hloupých mas.

Ženy sobě (2011)

No nevím... tak trochu veliké zklamání, čekala jsem trochu víc. Film má spoustu prvků, které zůstaly nevyužity (s výjimkou družičky "Sookie" ostatní nedostaly prostor, pak prdlí spolubydlící hlavní hrdinky, postava její matky, dortová kariéra, o které se sice ve filmu mluví, ale pointy se nedočkáme, ...), a naopak kupu scén, které mohly být vystřiženy (proč každá z hloubejších komedií musí obsahovat scénu, kde se blinká, kaká nebo obojí??). Celkové vyznění filmu mi nějak uniklo. Samotný bonus před závěrečnými titulky mi pak na dlouho vykastroval libido. Dvě hvězdy jsou až moc.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Hobit byl pro mne jedním velikým zklamáním. Měl mne varovat začátek, který dělá reklamu trilogii, zatímco Hobita i jako literární dílo vnímám jako uzavřený a samostatný celek. Proč Peter Jackson nemohl alespoň jednou respektovat předlohu a odpustit si všechen ten balast okolo? Herci, krajina, výprava, ... to všechno mělo potenciál na Tolkienova Hobita. Výsledkem byl ale jen rozvkleklý a rozmělněný opus na vytřískání prachů, obsahující oproti knize bílého skřeta, Radagasta Hnědého a kupu dalších věcí, které šly vypustit... A to všechno se stopáží, během které by s přehledem šlo stihnout zrežírovat celou knihu.

Prázdniny pro psa (1980)

Z dětsví jsem si z tohoto filmu odnesla nezapomenutelnou postavu Drtikola a zuby v kýblu. V dospělosti oceňuji milý příběh, Tomáše Holého, ale i jeho dospělácké herecké kolegy (padoušský Navrátil, krásně hloupounká Naďa Konvalinková, ...), stejně jako výborné hlášky.

Sbal prachy a vypadni (1998)

Na můj vkus místy trochu naturalistické, ale jinak vtipné a plné nečekaných zvratů.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Musím říct, že seriál se mi líbil víc. Mnohem víc. Asi za to mohl Pepík Hnátek, který mi byl neuvěřitelně nesympatický, nezodpovědný, morous trénující bossingem. Výborný byl ovšem vlezdoprdelka Vetchý - jen posílil moje nadšení z jeho role v seriálu.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Nejsem fanynka fotbalu a přiznám se, že mu ani nerozumím. Takže po téhle stránce seriál hodnotit nemůžu. Všechny díly stojí především na hlavních hercích (Vetchý, Novotný, Sobota, ...) a přestože některé jsou slabší a hůř vypointované, vydržela jsem do posledního dílu a hned šla na film. Jen role Pavla Kikinčuka mě neuvěřitelně iritovala (což svědčí o tom, že hrál dobře) - když vím, co se stalo z Šimona Pláničky, už nikdy nebudu na Slunce, seno koukat stejnýma očima.

Ve stínu (2012)

Aktuálně mám film čerstvě v sobě, možná budu hodnotit jinak, až jej uvidím s odstupem času v televizi... Úvodem musím říct, že se jednalo o velmi příjemné překvapení - ať z hlediska hereckých výkonů či samotného děje. Rušivě na mě působila pouze hudba, a to už v samotné úvodní scéně, kdy kasař otevírá trezor. Samotný film byl sice v trochu pomalejším tempu a některé momenty se daly předvídat, přesto ale příběh neztratil na působivosti. Ivan Trojan si opět zahrál férového klaďase, jak ale snímek potvrzuje historickou zkušenost, hodní hoši většinou nekončí dobře. Jen jediná věc mi neseděla (!!! POZOR SPOILER !!!), proč Trojanův šéf nechal svého nejlepšího podřízeného na případu "na tajňačku" pracovat za zády StB, když mu muselo být jasné, že může něco zjistit? Když se ale od toho oprostím, líbí se mi už jen to, že film podporuje to slušné a dobré v nás, přestože si tím (a své rodině) můžeme škodit. A že přestože jednotlivec nemůže zničit celý systém, je dobře že vůči jeho zločinům nemlčí.