Faktótum (2005)

Iné než Barly. Barfly bol uvoľnenejší, človek sa viac bavil, a nechal sa unášať snímkom. Tento snímok bol viac o premýšľaní, o jednotlivých citátoch a básňach Bukowského, ktoré veľmi dobre podopierala hudba. V tomto snímku sa mi zdal Bukowského život viac smutný a akoby nostalgický. Človek ktorý je bitý osudom, človek, ktorý sám vyvoláva bitku so svojim životom a osudom, pričom keď sa bitka strhne, tak iba pasívne prijíma rany. Napriek tomu, že som čítal predlohu, film sa mi zdal deprimujúcejší, pričom z jeho kníh pôsobí jeho život a jeho ponímanie o svete skôr s nadsázkou a s humorom, berie ho aký je a dokáže to brať s nadhľadom i keď film sa snažil trochu o to isté, pripadá mi o dosť deprimujúcejší. Záverečné citácie vo filme by sa mali tesať do kameňa. Akurát som si všimol, že toto je môj 666. ohodnotený film, tak som rád, že toto číslo pripadlo na tento dobrý filmík ;)

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Zaujímavé, ale príliš dlhé a jednoznačne smerujúce. Takýto námet by som si vedel predstaviť skôr pod taktovkou Burtona, aby z toho vystrúhal niečo bizarne zvláštne no zároveň romantické. Takto je to klasický príbeh o láske, nádeji, túžbe, sklamaniach, so "zaujímavosťou" , že sa tam nachádza mladnúci chlapík - Nech by človek chcel mladnúť - taktiež by jeho život prebiehal viacmenej tak isto, od učenia po zabúdanie. Je to akási cover verzia/remake Foresta Gumpa SPOILER absolútne to potvrdzuje scéna kde sa Benjamin (Brad Pitt) učí chodiť KONIEC SPOILERA. Taktiež som očakával, že začiatok s opačnými hodinami bude v príbehu tesnejšie zapojený do opačného vývinu mladíka. SPOILER Taktiež mi moc nesedí, že sa narodil ako batoľa - aj keď s príznakmi osemdesiatnika a zomrel ako batoľa - ak by mala byť zachovaná opačná postupnosť tak sa mal narodiť v dospelej veľkosti (možno preto by logicky zomrela aj jeho matka - ale to by už bolo na hororovejší námet) a zomrieť ako batoľa - ale to je len také hnidopichačstvo KONIEC SPOILERA. Avšak aj tak je to film pozoruhodný a myslím si, že sa oplatí pozrieť. Napriek tomu to považujem za slabšie Fincherove dielo.

Rebelka (2012)

Spracovanie krasne a vtipne, ale pribeh slaby. Ocakaval som nieco velkolepejsie. Toto mi pripadalo len ako sfilmovana kratka poviedka, nejaka mala zapletka z vacsieho diela.

Sinister (2012)

Tak tento film nesklamal. Teda trošku áno. Dej je vynikajúco gradovaný a už od úvodných sekúnd na diváka dosadne ťaživá atmosféra - porovnateľná s prvým zhliadnutím Záhady Blair Witch pred 13timi rokmi. Dej sa pekne odvaľuje a stavia na nepoznanom a pracuje skôr s domnienkami. Aj napriek dlhej stopáži si film udržuje napätie po celý film. Veľmi mi to pripomína film Poughkeepsie Tapes. Problém (v mojom prípade) SPOILER nastáva pri konci. Záverečných 10 minút mi proste vyšumí do prázdna. Celé tajomstvo, ťaživá atmosféra a napätie sa rozplynie. Dievčatko so sekerou v ruke mi skôr vykúzlilo na tvári úsmev než zdesenie. Detské "monštrá" mi nepripadali vôbec strašidelné a všetky scény - podpálenie, "kúpanie" zrazu stratili celú temnotu, keď sa na scéne objavili rozšírenia koncov filmov. Až do tohto bodu si film udržoval plné hodnotenie. Temné nočné scény a hlavne jednotlivé filmy ma udržiavali v neskutočne sklúčenej nálade. Porovnateľné s filmom Antikrist. Ale ten koniec to proste pokazil. KONIEC SPOILERA. Avšak film si aj tak určite 4 hviezdy zaslúži a mal by si ho pozrieť každý vyznávač dobrých hororových filmov. Taktiež nesmiem zabudnúť na vynikajúci soundtrack, ktorý skvele dolaďuje film. 80%

Drive (2011)

Neskutočná podobnosť s Lynchovymi filmami. Od mrazivej hudby po pomalú a napätú atmosféru. Dokonca je to v istých minútach viac Lynchovské, než novodobé Lynchové filmy. Aby som neopakoval to čo tu už bolo mnohokrát spomenuté. Je to jednoducho film s podmanivou - pomalou atmosférou, ktorá je však hypnoticky doprevádzaná akčnými a napínavými scénami. Nektoré uhly kamery sú proste neskutočne podmanivé a dokonale dotvárajú mrazenie a tajomno - v určitých scénach som si pripadal akoby som pozeral Blue Velvet. Ale k piatej hviezde mi tam predsa len niečo chýba.

3 Idiots (2009)

Aj keď nenávidím muzikálové vstupy vo filmoch, tu mi napodiv až tak nevadili a jednu pasáž som si dokonca veľmi užíval (Zubi dubi parampa :D Musím povedať, že síce veľmi dlhý, ale aj veľmi zaujímavý film. Hlavne kvôli téme študentskej - zatiaľ ešte môjmu srdcu blízkej. Komédia, ktorá síce zo začiatku pôsobí až debilne nesmiešne (znásilnené humorné scény, nad ktorými by som sa pousmial jedine po pár pivách a troch poldeci) následne prechádzajú do veľmi uvoľnenej komédie. Kde sa už aj viac vyskytujú nejaké humorné scény - hlavne memorovanie textu o Prdoch mi pripomenulo študentské časy a drilovačky "kockáčov" z ročníka. Veľmi dobré je vsunuté aj napätie a očakávanie, kdeže sa ten Rancho skrýva a čo sa s ním stalo. Pri konci filmu sa tlačia slzy do očí každú chvíľu, až človek ani nechápe koľko sentimentality dokáže ešte zvládnuť. Čo je veľmi dobré je, že táto sentimentalita je síce akosi gýčová, ale naozaj chytí za srdce a pôsobí naozaj dojímavo (nejedná sa len o lacné hľadenie do očí , ktoré sú podliate akoby protagonistov niekto týždeň topil v slanej vode - aj keď aj takéto scény sa tu nájdu - a vcelku dosť). Čo mňa na tomto zaujalo a páčilo sa mi je, že sa nejedná o klasický americký štýl, kedy je len jedna postava hlavná a jej problém sa vyrieši za 5 minút filmu. Príbeh poníma riešenie problému každého z troch Idiotov a páčia sa mi "životné múdrosti" obsiahnuté v ich počínaní a vyriešení problému. Pri konci mi už tá sentimentalita, plakanie a objímanie začínalo trošku vadiť, ale záver, aj keď je očakávaný tak príjemne prekvapí. 90%

Úlovek (2009) (seriál)

Perfektny serial a vynikajuci Tom Hardy, ktory mi sice po prvej casti vcelku prirástol k srdci, ale naopak po druhej už sa zrazu vyobrazil ako totálne negatívna osoba, ale perfektne zahraná. Škoda, že tento seriál pozostáva iba zo 4 častí, preto aj dej musí byť medzi jednotlivými časťami posunutý o pár rokov, čo je veľká škoda. Kľudne by som uvítal aj 3. sériovú obdobu (s rovnakými hercami) s 12. timi dielmi na sériu.

Mlčení jehňátek (1991)

No bohužiaľ vzhľadom na to, že som čítal knihu sa mi tento film veľimi nepozdával. Rozprávanie príbehu je príliš povrchné a vôbec neozrejmuje správanie Buffalo Billa, ktoré je v celom filme kľúčové. Takto je to pojaté ako klasická kriminálka s veľmi jemnými hororovými prvkami. Na konci vlastne divák ani netuší prečo Buffalo Bill robil to čo robil, tým pádom aj záverečná scéna vyšumí do prázdna a 99% ľuďom sa bude zdať, že Buffalo Bill konal na konci absolutne nelogicky. Očakával by som viac záberov práve z predvádzania sa Buffalo Billa pred zrkadlami v "obleku" atď. Jedna scéna s parochňou na hlave a zopár mŕtvych tiel z toho horor nerobí. Celkovo mi vo filme chýba temná hororová atmosféra, jedinú temnú atmosféru vytvára Anthony Hopkins, ktorý s Jodie Foster ťahá celý film. 70%

Zločin (2011) (seriál)

Najprv som bol skeptický, keďže námet ako cez kopirák pripomína legendárne mestečko Twin Peaks. Po zhliadnutí prvých dielov som bol vcelku milo prekvapený a nebolo tu až tak veľmi vidno stopy Twin Peaks SPOILER aj keď je tu zas prepojenie na učiteľa, ktorý raz je a raz nie je vinný KONIEC SPOILERA napriek tomu mi tu chýba akýsi iný rozmer, ako je v Lynchovom Twin Peaks. Snový svet vytváral v Twin Peaks viac rozmerov príbehu, kedy človek dostával akési indície. The Killing je klasickou kriminálkou. Ako pribúdali ďalšie pozreté časti, radosť zo sériálu opadala. Posledné diely som už neveril ani jednej postave to čo hrala. Každý diel bol rovnaký s obmenou "podozrivej" osoby a 30 minút neustáleho plakania rodičov a hlavne matky, ktoré neustále uberalo na úprimnosti. Pri posledných dieloch už mi bolo úplne jedno či nájdu vinníka alebo nie, hlavne som už nechcel pozerať na "utrápenú" matku, ktorá mi čím ďalej pripadala nesympatická a úprimne som ľutoval jej muža a na jeho mieste by som ju už dávno opustil. Nepochopím prečo sa každých 5 minút musí promenádovať matka na policajnú stanicu a tam sa im vyplakať a prísť o ďalších päť minút. Žiaľ zo stratenej dcéry je jedna vec ale toto? Ako seriál pokračuje má čoraz viac logických chýb, ktoré sú už také prehnané, že by sa krimi seriál mohol klasifikovať ako rozprávka. Ku koncu hodnotím tento film vcelku negatívne, keďže neponúka nič nové a pozornosť divákov sa snaží udržiavať hlavne súcitením s rodičmi a čo je ešte horšie ako seriál pokračuje tým sa to začína čoraz viac podobať na lacnú kópiu mestečka Twin Peaks (hlavne kasíno). Príbeh sa nikde neposúva a je Vám jedno ako sa nakoniec skončí. Ja sa radšej vrátim k skvelému mestečku Twin Peaks.

Zpátky do školy (2009) (seriál) odpad!

Videl som len dve a pol casti ale viacej naozaj nedavam. Serial ktory sa snazi byt komediou a strasne Cool za kazdu cenu. Povrchne a afektovane postavy, ktore nedokazu presvedcit a su neskutocne hlupo navrhnute a maximalne nesympaticke. A to uz ani nehovorim o "ucitelovi spanielciny." Hlavna postava mi pripomina absolutne lacnu kopiu (ktora sa ani zdaleka nepriblizuje k originalu) Harveyho Spectatora (serial Suits). Proste americky cool sra*kovy serial