Boss (2013)

Pozor, tento komentář může obsahovat "spoilery": Tento druh Indických akčních filmů mám docela rád, a je mi celkem jedno, jestli je policista v těchto filmech klaďas, záporák nebo něco mezi tím. Akshay je většinou zárukou dobré zábavy (i když by se našli výjimky, které potvrzují tohle pravidlo) a tahle role mu celkem sedla, Ronit Roy ztvárnil docela přesvědčivě úplatného policistu, který se nemazlí jak se zločinci, tak i s těmi, kdo se mu postaví do cesty. Na celém filmu se mi nejvíc líbila ta scéna, kdy Akshay jde se svým bratrem a otcem po tržišti a snaží se nenápadně zpacifikovat vrahy, kteří se je snaží zabít, škoda jen, že takovýchto scén není ve filmu daleko více. A to nemluvím o logických chybách ve filmu (doteď nechápu, jak Ronit mohl náklaďákem narazit do toho auta, když už, tak bych čekal, že do nich najede zezadu). Co mě však nejvíc zklamalo, byla hudební stránka filmu, člověk by čekal alespoň jednu chytlavou píseň, ale z těch dvou, tří písní ve filmu, které si matně vybavuji mě ani jedna nijak zvlášť nezaujala.

Trenker a Riefenstahlová (2015) (TV film)

Film se mi velice líbil, jediné, co mě trochu mrzelo bylo to, že se snímek věnuje životu L. Trenkera až v době, kdy se seznámil s Riefenstahlovou, docela by mě zajímaly i jeho první začátky při výstupech na hory. Už je to docela dlouho, kdy jsem se při sledování filmu nenudil a nesledoval, kolik minut ještě zbývá do konce. Mám radost, že se občas najdou titulkáři, kteří přeloží i něco jiného, než nejnovější USA Blockbuster, který u nás stejně půjde do kin a později vyjde i na DVD/BR. Nezbývá než doufat, že se ještě někdy objeví nějaké CZ/SK titulky k Trenkerovým filmům, případně k dokumentům o něm.

The Lady Assassin (1983)

Popravdě netuším, co si o tomhle filmu mám myslet, už dlouho se mi nestalo, že bych se na nějaký HK kug fu film takhle těšil a po jeho zhlédnutí byl tak moc zklamaný. Akčních scén tu není zase až tak moc a těch několik málo scén nepatří k tomu nejlepšímu, navíc děj filmu je klasicky nudný a nezáživný (starý císař umírá a jeho potomci se už nemohou dočkat, až jej nahradí, začíná boj o moc plný intrik a zrady). Bohužel ani po herecké stránce není o co stát a ze známějších jmen (alespoň pro mě) je zde pouze Ku Feng v jedné vedlejší roli. Dlouho jsem váhal, jak mám ohodnotit tento film, nakonec i díky slušnému a krvavému závěru dávám slabší dvě hvězdy.

Mladý Montalbano (2012) (seriál)

Popravdě řečeno, trochu jsem se obával toho, že tento spin off seriálu Komisař Montalbano bude velkým propadákem. Nedokázal jsem si dost dobře představit, že by herci dokázali předvést stejně dobré herecké výkony, ne-li lepší, než herci z původního seriálu, především Luca Zingaretti coby komisař Montalbano nasadil laťku hodně vysoko. O to víc mě mile překvapilo, jak se Michele Riondino dokázal s tímto úkolem poprat. RAI opět předvedla, že její vlastní tvorba v současnosti právem patří ke světové špičce (i díky vysokým investicím do vlastní tvorby), od chytlavé úvodní znělky, geniálního scénáře až po perfektní herecké obsazení. Další věc které jsem se obával, byl dabing, ale Česká televize dokázala, že i když její dabing není tak legendární jako kdysi (podle některých), tak je stále minimálně o třídu výš než u konkurence.

Zločin v dívčí škole (1965)

Nebýt té slabé poslední povídky, podle které se tento povídkový film jmenuje, šel bych s hodnocením výš.

Akira (2016)

Od chvíle, kdy jsem viděl na Youtube trailer na Akiru, jsem byl na tento film natěšený a očekával jsem slušnou akční jízdu. Bohužel nejde o čistokrevný akční film, jak už napsal Tuax, té akce tam je pomálu, ale když už dojde k nějaké rvačce, tak to stojí za to (souboj ve školní jídelně). Za takové akční scény by se nemusely stydět ani choreografové akčních scén v Hong Kongu. Také i herecké výkony obou hlavních představitelů (jak Sonakshi Sinhy, tak i Anuraga Kashyapa) jsou opravdu dobré, především nemohu zapomenout na tu scénu v autě, kdy si Anuraga zapálí jointa. Bohužel tam na můj vkus bylo příliš málo písní, tím pádem je tento film stravitelnější pro ty, co se na Indické filmy právě kvůli hudebním číslům nedívají. Další věc, která mi na filmu vadila byla stopáž, podle mě je příliš zbytečně dlouhá (chtělo by to délku tak cca do 105 minut), většinou mi dlouhá délka u těchto filmu nevadí, ale tady jsem nemohl dočkat, až to konečně skončí a ti šmejdi dostanou, co jim právem patří. Sečteno a podtrženo, mít to kratší stopáž, nebo více chytlivých a dlouhých písní, dal bych klidně plný počet, takhle jde pouze o lepší nadprůměr.

Běženky a kapři (2016) (TV film)

Tak po tomhle výplachu mozku se nejvíce děsím toho, že by chtěl někdo časem natočit poračování této nudné hovadiny. Už od prvních minut mi bylo jasné, že když dokážu vydžet vzhůru do konce filmu, tak to bude obrovský úspěch. Už zhruba po cca 27 minutách mě začalo brát spaní (a to jsem to sledoval odpoledne), nakonec jsem tu krizi nějakým zázrakem přečkal a jakmile došlo na koupel v horké vodě, tak mě to naopak zase probralo z mé letargie a opět jsem začal sledovat, co se děje na obrazovce televize. Doteď nedokážu pochopit, proč vězenkyně na záčatku mají uklízet nějakou mýtinu v lese, navíc mi to připomínalo spíše opravu dálnice D1, kdy se dělníci pouze opírají o lopaty (v našem případě o rýče), aby nespadli. A to ani nemluvím o tom osvěžování, spíše to vypadalo, jako by točili nějaké medailony do Playboye. O nelogických chybách nemá ani cenu se zmiňovat, to je u těchto kravin zbytečné, naopak mě mile překvapilo, že se žraloci moc neukazovali, tím pádem odpadá ono tradiční lamentování nad visuální stránkou filmu. Nakonec dávám alespoň jednu hvězdu za to, že se bylo na co dívat (mohli to být klidně i vězni) a za starého bachaře a jeho problémy s prostatou, to mě pobavilo.

Velký šéf (1971)

Všechny filmy, ve kterých si zahrál hlavní roli Bruce Lee mají ve zdejší databázi velmi vysoké hodnocení, těžko říct, zda jsou opravdu tak dobré, nebo je uživatelé hodnotí tak vysoko jen kvůli B. Leeovi. I když patřím mezi jeho fanoušky, tak na jeho filmech oceňuji především to, že ani ostatní herci nepatří mezi žádná ořezávatka, až už jde o hlavního padoucha (velký šéf Mi), kterého ztvárnil Han Ying-Chieh, bratra Ah Kuna si zahrál Lee Kwan, který patřil mezi nejobsazovanější herce své doby (za svůj život ztvárnil téměř 200 filmových rolí). Bratra Hsu Chiena ztvárnil budoucí slavný herec James Tin Chuen, to samé by se dalo napsat i o postavě jednoho z dělníků Ah Yena v podání tehdy ještě mladého Lam Ching-Yinga, v roli syna hlavního padoucha se představil další budoucí slavný herec Lau Wing. Mezi další budoucí herecké hvězdy, které se objevily (mihly) v tomto filmu bezesporu patří i Nora Miao, která zde ztvárnila prodavačku, její štěk ve filmu spočívá v tom, že vždy, když se u jejího stánku objeví Bruce (tak dvakrát, třikrát za celý film), začne se na něj zamilovaně usmívat. O erotickou vložku se ve filmu postarala Malalin Bonnak, která během filmu hned dvakrát ukáže divákům, čím ji matka příroda obdařila. Po včerejším zhlédnutí musím objektivně uznat, že jsem viděl i daleko lepší kung fu filmy, ale které měli tu smůlu, že u nás nikdy nebyly vysílané v TV a ani nevyšli na DVD a proto půjdu s hodnocením dolů i když ne zase o tolik.

36. komnata Shaolinu (1978)

Jeden z nejlepších kung fu filmů, který jsem kdy viděl i přesto, že v něm není tolik kung fu soubojů, jako v jiných kung fu filmech a spíše se věnuje tréningu bojového umění, jde o jeden z mála filmů, který viděli i ti, co se běžně o asijskou kinematografii moc nezajímají. Slavný akční choreograf a režisér Lau Kar-Leung obsadil do hlavní role mnicha San Te svého adoptivního bratra Gordona Liu, což se s odstupem času ukázalo jako skvělý tah. Hlavního padoucha generála Tien Ta si zde zahrála ikonou tohoto subžánru Lo Lieh, v menší roličce mlynáře šestky se na konci filmu objeví další známý herec Wang Yu, v roli generála Yina (kterého popraví na začátku filmu) se představil další člen z hereckého klanu Lau (Lau Kar-Wing).

Policegiri (2013)

Další Indický film o policistovi, který se postaví vlivnému mafiánovi, který si myslí, že si může dělat cokoliv. Film je přímým remakem Tamilského filmu Saamy (2003). Sanjay Dutt, jako DCP Rudra Adityadevraj, policista, který na první pohled vypadá jako neúplatný strážce zákona. Když místnímu vlivnému mafiánovi Nagorimu (Prakash Raj) zavře několik podniků, zdá se, že všem grázlům ve městě odzvonilo. Když se oba setkají v tváři v tvář, tak Nagori zjistí, že Rudra je stejně zkorumpovaný policista, tak jako všichni ostatní a uzavřou mezi sebou mír. Jednoho dne se Rudra seznámí v obchodě s krásnou dívkou jménem Sehar (Prachi Desai), po čase mezi oběma přeskočí jiskra a zamilují se do sebe. Když na policejní stanici přivedou starou ženu, kterou zmlátili poté, co si stěžovala na okrádání zákazníků na místní pumpě, Rudra zmlátí zaměstnance pumpy, kteří pracují pro Nagoriho, jejich přátelství tím skončí a stanou se nepřáteli. I když jsem se u filmu celkem dobře bavil a těch cca 141 minut uteklo jako voda (i přes několik otravných reklamních bloků), tak by se měl Sanjay vzpamatovat a přestat hrát na stará kolena akční hrdiny. Jednak už na to nemá postavu a ani věk. Při romantických scénách s Prachi Desai vypadal jako její otec, než jako její přítel a celé to působilo dost divně. Film natočil Tamilský režisér K.S. Ravikumar a na filmu je jeho styl znát, i když akční scény většinou celkem ušly, tak ta poslední scéna, při které Prakash uhoří, působyla i na mě příliš lacině a digitálně. Jediný, kdo táhne celý film nahoru je Prakash Raj, který se své role zhostil opět dokonale a za svůj herecký výkon by si zasloužil nějakou cenu, kdyby záporáka hrál kdokoli jiný, šel bych s hodnocením ještě níž.