Vyproštění (2020)

Je jasný, o co autorům šlo. Vše se podřizuje akci, včetně posouvání příběhu a chování postav. Teď se držte dámy a pánové... ono to funguje. Vyproštění se může postavit na stupeň těsně pod filmy John Wick a The Raid, a to už něco sakra znamená. Fanoušek těchto filmů bude naprosto spokojený. Akce je přehledná a choreografie nenudí. Hlavně auto honička v první polovině se záběry "bez střihu" byla výborně natočená. Hodně mě bavil i ten color grading do oranžova. Za mě technická stránka filmu super. Obsahová už je trošku horší. Scénář je napsaný tak, aby se divák nenudil. Neustále se střílí, ujíždí, bojuje... má to tah a nezastaví se to. Příběh by se dal popsat ve třech větách. A Chris si to docela dává, ale ne tak jako Keanu nebo Iko Uwais. 75%

Hra z Anglie - Epizoda 1 (2020) (epizoda)

Mám rád viktoriánskou Anglii a k fotbalu mám velmi blízko. Už díky tomu si seriál Hra z Anglie získal mou pozornost. První díl nás rychle vrhne do centra dění a nedá nám prostor se sžít s postavami. Skoro jsem měl na konci pocit, jako bych viděl dlouhý trailer. Ale jinak tvůrci dělají spoustu věcí velmi dobře a je vidět, že mají od Netflixu silnou produkci a nemalý rozpočet. Seriál má velmi dobrou a uvěřitelnou atmosféru. Kulisy a kostýmy za 1, hlavně fotbalové dresy mě hodně bavily. Oba hlavní herci jsou výborní a majitel přádelny jakbysmet, za mě skvělý výběr. V poslední řadě bych ještě pochválil hudbu. Soundtrack si určitě poslechnu znovu. První díl: 70%

Captain America: Občanská válka (2016)

Marvel točí neustále ty samé filmy, drží se své osvědčené šablony a já už moc ani nevnímám rozdíly mezi Avengers nebo Kapitánem Amerikou, jelikož to jsou v podstatě stále Avengers. Na druhou stranu je třeba říct (čti napsat), že to stále funguje. Akce je velkolepá a v hand to hand combatech přehledná, to mě mile překvapilo. Většina efektů jsou na té nejvyšší úrovni a kouká se na to dobře. Film je poměrně dlouhý, ale uteče docela rychle, protože se příběh a některé postavy někam posouvají. Postavy mají poměrně logickou motivaci, proč se chovají tak, jak se chovají a finální twist mě docela překvapil. Brühl je pro mě příjemná volba, i když se jeho postava chová trošku pochybně. Jsem rád, že se Marvel odvážně rozhodl někam tuto sérii posunout a že film neskončil tam, kde v podstatě začal jako některé předchozí filmy. Za Spidermana velký palec nahoru. 80%

Spider-Man: Homecoming (2017)

Nový restart Spidermana je trochu odlišný od filmů předešlých. V prvé řadě je pojatý dost odlehčenou formou. Občas dokonce trochu připomíná Deadpoola pro nezletilé. V druhé řadě tu Spiderman nezachraňuje svět před hrozivým záporákem, kterého ho by nikdo jiný nezastavil. V tomto filmu je Spiderman mnohem přízemnější. Zaporák je tak malicherný, že by o něj Avengers ani nezakopli. Jeho motivací není zničit svět, ale především uživit rodinu, i když to dělá ne úplně legální činností. Přirozeně mu na to Spiderman tak trochu náhodou přijde a bude se mu v tom snažit zabránit. Spiderman se tak snaží dokázat, že si zaslouží stát bok po boku Ironmana a ostatních Avengers, a tohle se tu řeší v podstatě celý film. Je vidět, že pro tvůrce byl důležitý vztah mezi Peterem Parkrem a Spidermanem, jak náročné je skloubit život středoškolského studenta a život hrdiny. Docela to funguje a mě to bavilo. Co se týče akce, tak ta je poměrně standardní. Nic co by diváka uchvátilo, ale neurazí. CGI efekty velice dobré, ale to se tak nějak už očekává. Takže verdikt je takový, že nový Spajdý je rozhodně lepší než Amazing Spiderman, ale ne tak dobrý jako Spiderman původní. 75%

Vetřelec: Covenant (2017)

Nový Vetřelec působí dost rozpačitě. Myslím si, že samotní tvůrci si nebyli jistí tím, jakým směrem se chtějí vydat a ve finále vzniklo dílo, které je sice po technické stránce kvalitní, ale obsahově rozpačité. Je vidět, že autoři vyslechli diváky a na rozdíl od předešlého dílu nový Vetřelec připomíná původního Vetřelce. Na druhou stranu se od Promethea úplně neodprostili a dovypravují příběh, který v něm začal. A jen tak mimochodem se tam také objeví Xenomorf. To ultimátní zlo je totiž někde jinde a Alien je tam jen navíc. Neschovává se ve stínech, není to skryté zlo, divák necítí strach z neznáma, který mu evokoval první Vetřelec. Tentokrát Xenomorfa vidíme v celé jeho kráse a jeho masakrování posádky je dost explicitní. Gore efekty a krví se nešetřilo. Je to trochu samoúčelné, ale vypadá to dobře a mě to nenudilo. Škoda, že postavy umírají v situacích, do kterých by se, nebýt ruky scénáristy, nedostaly. Chodí tam, kam by chodit neměly a dělají věci, které by dělat neměly. Ale i přes ty chyby ve scénáři se jedná o dobrý film a ostudu sérii nedělá. Těším se na další díl. 70%

Sebevražedný oddíl (2016)

Mám rád komiksy a jsem ochotný jim odpouštět ledacos, ale Suicide Squad mě zklamal, a řadí se spíše mezi ty průměrně zfilmované komiksy. Film je vizuálně skvostný, o tom není pochyb, ale obsahově prázdný. V podstatě se film moc neliší od Batmana v Superman. Sebevražedný oddíl se bere méně vážně, některé scény jsou vtipné a trefné, ale většina z nich není tak zábavná, jak by měla být. Původní režisérova premisa, a sice ta, že měl být film temnější a Joker měl dostat více prostoru, se mi zamlouvala více. Film zachraňují především herci. Will Smith v roli Deadshota je dobrý, ale nejvíce pozornosti (především té pánské) upoutá Harley Quin. Jared Leto v roli Jokera je správně šílený. Škoda, že nedostal více prostoru. Snad příště. 65%

Jason Bourne (2016)

Když jsem se dozvěděl, že Duo Paul Greengrass a Matt Damon znovu spojí své síly a natočí další díl mé oblíbené trilogie, smál jsem se od ucha k uchu a těšil se jako malý kluk. Zároveň jsem se ale neubránil mírnému pocitu skepse. Měl jsem trochu obavy, že pokračování bude čistě o tom, vyždímat z tak známé a kritiky i diváky oblíbené značky jen další peníze. Mé obavy se sice naplnily, ale jen z části. Za prvé, očekával bych, že po devíti letech se film vytasí se zajímavým scénářem, nikoliv, bohužel. Dále mě nemile překvapila kamera. Nevadí mi, když je kamera v akčních scénách nestabilní, alespoň souboje vypadají autentičtěji, ale čeho je moc, toho je moc. Z akčních scén, které se navíc většinou odehrávaly v tmavém prostředí, jsem moc neměl. Ale jinak bych film už spíše chválil. Matt Damon je stále Jason Bourne. A Greengrass je špičkový režisér, kterému se povedlo i v tomto filmu natočit pár zapamatováníhodných scén. (Demonstrace, pád z výšky), ale to mi u Jasona Bourna nestačí.Takže kdyby se film nejmenoval Jason Bourne, a byl to prostě náhodný akční film, byl bych nadšený. Ale on to není náhodný akční film, je to Jason Bourne! A má očekávání byla tak vysoká, že tento počin je jednoduše nenaplnil, škoda. 70%

Temný rytíř (2008)

Christopher Nolen natočil Batmana tak jako nikdo před ním. On nenatočil komiks, tohle je plnohodnotný kriminální thriller s Batmanem. Od té komiksové vizuální stránky se totálně oprostil. Město, kde se děj odehrává už v podstatě není Gotham, tedy alespoň tak nevypadá, je to spíše Chicago či co. Upřímně, tohle je asi jediná výtka – Nolanův Batman není a ani se nesnaží být komiksem. Jinak je to nářez, který se jen tak nevidí. Film má neskutečný drive. Neustále se něco děje a Nolan nás úmyslně nechává na pochybách. Scénář je skvělý a jsem si jistý, že by utáhl film sám o sobě. Batman tam je jen navíc. Joker je jeden z nejlépe napsaných, nejlépe zahraných a jeden z nejhrozivějších záporáků vůbec. A tón, jenž složil Hans Zimmer pro Jokera, přesně vystihuje jeho osobnost a posouvá sledování filmu úplně do jiné dimenze. Nebýt Hanse Zimmera, zážitek z filmu by byl o nemalou část horší. Není to nejlepší Batman, předešlý díl se mi po té komiksové stránce líbil víc, nicméně jedná se o jeden z nejlepších thrillerů nového tisíciletí. 95%

Četa (1986)

Jeden z nejrealističtějších válečných filmů vůbec. Nepochybně za to může osobní prožití vietnamské (americké?) války samotného režiséra, který si i z osobních důvodů dal záležet na tom, aby byl film autentický a naturalistický, a aby si diváci uvědomili, jaká zvěrstva se tam ze strany amerických vojáků odehrávala. Zároveň demonstruje, jak člověka válka dokáže poznamenat, jak moc postihne jeho psychiku a jak relativně snadno dokáže člověka změnit. Nakonec tedy vzniklo dílo, které je těžko pozorovatelné, nicméně dokonalé a nejde od něj odtrhnout oči. Ostatně, stejně tak i uši, jelikož soundtrack od Georges Delerue patří k těm nejemotivnějším hudebním doprovodům, které jsem kdy slyšel. 90%

Jurský svět (2015)

Blockbuster jak má být. Vrcholné triky, jednoduché postavy - které vám jsou lhostejné, ale dobře se na ně dívá - rádoby cool hlášky a prostý příběh, takže se divák může soustředit jen na ty velkolepé scény a vychutnávat si pohled na skvěle vymodelované dinosaury. Sice mám radši tvorbu, která si vaši pozornost udržuje obsahem, a ne tím, jak vypadá. Na druhou stranu, rád si někdy zajdu do kina na film, jako je Jurský svět, na film, který si na nic nehraje a je opravdu tím, čím se snaží být. 75%