Vice (2018)

Réžia ma zrovna nenadchla, kamera a strih sú miestami až rušivé. Keď ale zohľadním herecký koncert Balea, Adams, Rockwella a Carella, plus politicky veľmi zaujímavú tému, o ktorej sa zvyklo v médiách písať len povrchne, sú to jasné 4*.

Sirius (2013)

Plný počet za námet, ktorému sa vo svete ani zďaleka nevenuje dostatočné množstvo pozornosti a za úsilie ľudí z CSETI, nie však za spracovanie či kvalitnú "filmárčinu".

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Fikcia tvariaca sa ako historicky film. Herecke obsadenie velmi dobre (za to davam az 1*), ale co z toho, ked po prvych par minutach vidite, ze to s historiou Egypta nema takmer nic spolocne. Keby aj mena postav boli fiktivne, mozno by sa mi film podarilo dopozerat do konca. Nerozumiem zmyslu, preco vobec vytvorit takyto snimok. Uznavam, ze najst hodnoverne informacie o egyptskej historii nie je najjednoduchsie, ale s takym rozpoctom by to mala byt brnkacka.

Velká nádhera (2013)

La GRANDISSIMA bellezza! Zaslúžený Oscar. O nádherných filmoch je písať zbytočné. Veľkú nádheru treba vidieť a nechať si labužiť zmysly tou umeleckou dokonalosťou.

Zimní příběh (2014)

Veľkorysé 3*, lebo: fajn herci, milý námet a myšlienka (nie však už jej spracovanie) a hlavne veľký úsmev na tvári po predpremiérovom premietaní striedajúci sa so smiechom z celej tej bizarnosti hraničiacej s paródiou :) Keby premietanie nebolo zadarmo, je možné, že celkový dojem a hodnotenie by boli nižšie a smiech by sa prekrýval s hnevom.. Ak nie ste práve ochotní používať 2 hodiny fantáziu trojročného dieťaťa, ostane už len čistá nasratosť. Tak či onak, Mr. Goldsman sa má ešte veľa čo učiť, niekedy totiž len to LSD nestačí.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Slabé 4* Na filozoficky hĺbavé a podnetné sci-fi priveľmi jednoduché, predvídateľné a priveľmi holywoodsky (často až vtipne) akčné. Na akčný náser, na aký sme od amerických bratov zvyknutí, zase prinízky rozpočet a technologicky zaostalé. Po všetkých stránkach akoby potenciál zostával vyťažený na pol plynu. Keby nebol okolo tohto filmu šírený taký "hype" a pridalo by sa zopár duchaplnejších dialógov na úkor akcie, určite by som z kina odchádzal milo prekvapený.. Snáď najväčším mínusom je neschopnosť filmu gradovať napätie a vykresliť aspoň jednu postavu tak, aby s ňou bolo možné jej útrapy prežívať. Výsledkom je potom očakávanie (aspoň v nejakom smere) veľkolepého záveru.. Namiesto toho je nám úplne obyčajne predložená idea "ak chceš zmeniť svet, zmeň najprv seba". Looper nie je zlý film, to rozhodne nie. Ale viem vymenovať príliš veľa filmov pojednávajúcich o podobnej problematike, ktoré v človeku zanechajú aspoň niečo okrem obligátne podanej temnej budúcnosti a "múdrostí" typu "Čína predbehne Ameriku". Z pohľadu sci-fi fajnšmekrov upadne Looper do zabudnutia.