Lví král (2019)

Český dabing ve lvím královi nakonec nedopadl tak zle. Pořád si ale myslím, že Jan Šťastný (ve vší úctě k tomu, že je to skutečný profesionál) prostě na Scara nebyl dobrá volba. A řeči okolo toho, že musí být barevností hlasu podobný originálu si strčte za klobouk. Když si poslechnete originál tak mu pan Šťastný není podobný ani trochu. Pořád je mu barevností hlasu podobnější prostě pan Soukup. Jinak chválím dabing Simby, Timona, Pumby i Hyen. To prostě dopadlo nad očekávání dobře. Dokonce jsem Timona a Pumbu vůbec nerozeznal od původního dabingu. Skvělá práce. Nové pojetí hyen mě od Disneyho dost bavilo. Chybělo mi kousání packy ale mají tam jiné vtípky, které stojí za to. Co ale nechápu je, proč Disney totálně dojebal nejlepší písničku jakou kdy v animáku měl. Be Prepared je totálně zabitý a vůbec nemá to sdělení jako v původním Lion Kingovi. Dělat změny za každou cenu se nevyplácí. A protože to byla asi jediná významná změna v celém ději (jinak vše až na drobnosti stejně) tak musím říci, že ta invence stála za prd. Za mě tři hvězdy z pěti. Vypadá to skvěle o tom žádná. Výpravný to je parádně. Při pakoních se vám chce plakat tak jako tenkrát a Mufasa je skvěle dabovanej i česky (jasně na originál to nemá ale Darth Vadera už prostě nemáme). Jenže ty emoce mi v některých scénách prostě chybí (pláč Timona a Pumby). A Be Prepared je song za který jsem schopen filmu ubrat dvě hvězdy. Prostě jo protože to byla tribute věc kterou si broukám od dětství. Chápu, že to není film pro nostalgiky ale spíše pro nového diváka. Takže už držím hubu a určitě do kina vyražte. Tím, že to trochu pomlouvám neříkám, že to byl špatný film...ale prostě radši si pustím toho kresleného. Zatímco u Knihy džunglí jsem byl opravdu spokojen.

Mauglí - příběh džungle (2018)

Celkově dospělejší a věrnější variace na původní Kiplingovu knihu. Na druhou stranu Disney už si to story tak přivlastnil, že prostě nemohu odpustit pár zásadních věcí. Třeba absence (spoiler alert) opičího krále (spoiler končí) mě zamrzela teda hodně. V Disneyovce byl totiž skvělej (v obou verzích). To je ale holt život. Jinak velmi kvalitní jízda. Baqghíra jako Christian Bale naprosto super. Balú mě tady bavil o poznání méně. Představit si ho jako trenéra gladiátorů...why not....ale prostě mě to nesedlo. Ten rebelující nihilista mi byl přece jen bližší. No a Benedict Cumberbatch? Naprosto epickej...jak to ten člověk dělá nevim, ale je to blázen. Pasáž s vesnicí a lovcem (byť to tak má být) mě prostě nebavila. Přišlo mi to jako zbytečná vata. Serkis se musí ve vyprávění ještě trochu zlepšovat. Ale jinak hodnotím pozitivně a určitě byste měli vidět obě verze, jak tu od Disneyho tak tuto dospělejší. A hvězda navíc za využití Ká!

Kniha džunglí (2016)

Opominu, že se filmová tvorba točí trochu v kruhu. Očekávám, že až mi bude sedmdesát půjdu znovu na filmy mého dětství ale tentokrát ve virtuální realitě. Na druhou stranu proč ne? Jsou fajn, takže klidně. Dal jsem si maraton Disneyovek (těch znovuzrozených v CGI před Lvím Králem) a musím říci, že kniha džunglí mě potěšila. Balú je výbornej - připomnělo mi to toho starého dobráka z původního animáku. Mrzí mi, že Ká nedostal(a) více prostoru (spoiler - písnička na konci dává tušit, že v české verzi nás ojebali o Ká song...a nebo to možná vystřihli i z originálu a je to škoda). Takže když to srhnu. Vzpomněl jsem si na to jak jsem jako malej četl tu knížku od Disneyho. Vzpomněl jsem si na to jak jsem viděl poprvé film. Vzpomněl jsem si i na to jak jsem pařil tu hrozně těžkou hru na PC. Takže za mě...to fungovalo skvěle.

Trash Town (2019) (studentský film)

Celovečerní prvotina Leoše Kastnera doslova vyrazí dech výpravou a smyslem pro detail. Na filmu je vidět láska k látce postapokalyptického scifi a k filmu samotnému. Pan Husar společně s Kastnerem starším by se zfleku mohli začít živit výpravou filmu. Výprava a výtvarno je totiž v tomto "amatérském" filmu na takové úrovni, že vás hned napadne, že právě tady by se mohli skuteční profesionálové s tučnými honoráři něco přiučit. Celý film zaútočil na stejnou písničku jako Mad Max - dostal na plac nadšence, kteří mu dodali naprosto neuvěřitelnou hloubku a když si odmyslíte rámcové technické problémy, které předpremiéra mívá, tak máte pocit, že se díváte tak trochu na postapo a trochu na Space Operu typu hvězdných válek. Vysvětlím proč. Leoš Kastner se nebojí používat různé jazyky kmenů (ve filmu zazní ruština, francouzština, arabština a angličtina) Přesto si hrdinové rozumí i když každý mluví jiným jazykem. Hlubší smysl to nemá ale popcornového diváka potěší, že to vlastně je to Star Wars...tam taky plno postav žvatlá ve vymyšleném jazyce a přesto si rozumí. Tuto volbu osobně kvituji. Myslím si, že to filmu dodává stejné kouzlo jako samotná výprava. Dávám pět hvězd, protože na prvotinu je to opravdu velký kus. Problémy ovšem film má a bude velmi těžké přesvědčit i "nefanoušky" projektu či tématu. V první řadě film trpí na scénář a následně na herecké výkony. Absence hlavní postavy (kterou asi měl být Ondřej Baumrukr, což ale v podstatě bohužel není pravda - spíše bych se přikláněl k dvojici Ex seveřanů a Muslimů). Hlavní postavou v tomto filmu je ale převážně místo Trash Town, které je úžasné a vzhledem k tomu jak skvěle vypadá by si zasloužilo mnohem hlubší vyprávění. Dobrá zpráva je, že všechny tyto věci může do velké veřejné premiéry Leoš Kastner vyřešit byť to bude ještě kus práce. Má totiž to hlavní - má ten nejskvělejší tým a umí ho motivovat do neuvěřitelných šíleností. A za to si zaslouží pět hvězd.

Trhlina (2019)

Petr Bebjak je jednoznačně jeden z mála filmařů z tuzemska (ve velkých uvozovkách protože je to Slovák), který prostě žánrové věci vést režijně umí. Jeho práce s postavami je jednoznačně nejblíže tomu jak si představuji, že by moderní film natočený v nějaké malé zemičce jako je Slovensko nebo Česko měl vypadat. Na druhou stranu je k tomu potřeba i silný příběh a tajemno, které vás nezačne štvát po deseti minutách. Měl jsem dojem, že jde o jakési časové paradigma, a že na konci budeme slintat nad tím jak si nás tvůrci povodili na vodítku (knihu neznam, takže jsem nevěděl co čekat) Bohužel film dopadne přesně tak jak se od začátku tváří. A právě ta absence jakéhokoliv překvapení je pod režijní taktovkou Petra Bebjaka celkem hluboké zklamání. Ale uznávám, že hodnotím přísně. Kdyby někdo jiný třeba nějaký mladý filmař natočil takovýto film zaslouží si jednoznačně pětku s hvězdičkou. Ale u Bebjaka prostě tak trochu chcete víc.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Jednu hvězdu za název...ostatní je maglajz. Buď už jsem tak zestárl, že nerozumím ani zbla tomu o čem Star Wars je, nebo je to prostě blbost. Vážně jsem se na tom snažil najít cokoliv dobrého...ale prostě jsem to vůbec nepochopil. A to nejsem ryzí fanda SW...mě prostě přišel JAR JAR ještě košér...oproti tomu jak si dojí Luke mléko, hází meč do řitě a na ostrově žije víc bytostí než v celém vesmíru...Mickey Mouse si s tím vytřel férově svojí myší prdelku

Lesní rituál (2017)

Za závěr hvězda dolů, kdyby to zůstalo u praskajícího lesa, dal bych pět.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Za mě největší počin minulého roku. Může film končit trochu jako kniha? Může. Ostatní už tu bylo popsáno.

Tvář vody (2017)

Asi nejsem cílovka tohoto filmu a nebo jsem předtím neměl vidět "Beauty and Beast". Prostě to na mě nějak nezafungovalo. Čekal jsem od Del Tora větší odvážnost. Jeho předchozí film byla také romance, ale šla z ní hrůza a mráz po zádech. Tohle je nějaké moc nafoukané, uhlazené, pohádkové a přesládlé. Michael Shannon je zde zcela nevyužitý - jeho příběhová linka čítá snad deset minut. Přitom jeho nástup a konfrontace s tváří vody by šla rozehrát mnohem víc. Přednost se tu dalo romantické lince mezi rybtvím a starou pannou. Ok jak říkám asi nic pro mě.

Vlčí Zátoka (2016) (seriál)

Celou tuhle sérii mám moc rád (filmově i seriálově) a to hlavně, porotože scenáristicky nepřináší žádné těžké zamyšlení. (Snad jen nad tím, zda je dobré vypravit se do Austrálie jako turista). FIlmy fungovali na jednoduché premise, že postavy, které sledujete, vlastně nepotřebujete znátk protože slouží jenom jako loutky k řádění ujetého lovce prasat a klokanů. Ve druhém díle to ostatně bylo vygradované na maximum, když se postavy začaly střídat jako na fotbalovém zápase. Jediné, co mi na filmech v podstatě vadilo, byl fakt těch titulkových konců. Sice to utvářelo střechu té "skutečné události", ale ve druhém díle už mi to nějak neuspokojilo. Seriál tohle zcela vypudil a pracuje s úplně odlišným konceptem. Postavy už tu mají význam...tedy jedna, ty ostatní opět nedostávají moc prostoru a v závěru pochopíte proč. Víc se tu věnujeme Mickovi a jeho pozadí, čehož jsem se bál. Když tohle udělali s Hannibalem dopadlo to tak, že z geniálního vraha se stal mstící se samuraj. Australané, ale naštěstí na Japonsko kašlou a dali Mickovi podobu, která mu sluší. Co se mi ovšem líbí nejvíce je to, jak seriál potažmo scenář pracuje s klišé a s výstavbou příběhu. Pokud se učíte psát, podívejte se na tento seriál a budete vědět přesně, kdy začíná a končí akt, kdy hrdinu svádí tvůrci z cesty apod. A to celé právě tvoří Wolf Creek, který se nikdy moc nemazal se scenáristickými orgiemi. Prostě to je oddechovka a vy přesně víte, že ty věci jsou tam prostě jenom proto, abyste se měli ještě chvíli na co dívat. Chápu, že tohle by českému autorovi, český divák neodpustil, ale dovolte mi na chvíli kašlat na odpuštění a užívat si Australskou jízdu naplno. Druhou sérii bych ani nepotřeboval, ale uvidíme.