Pearl Harbor (2001)

Původně jsem ohodnotil za 3, po delší časové prodlevě jsem se ale na film podíval znovu a žasnu nad tím, kolik věcí jsem dřív přešel bez povšimnutí. Že je Bay mistr na akční scény není nic nového, ze záběrů čiší megalomanství a majestátnost a na pokoukání zde Míša odvedl vážně dobrou práci, i tak ale říkám, že se mi Pearl Harbor nelíbil. Vlastenectví dotaženo do mrtě, podáno ovšem naprosto směšným způsobem přes banální hovna-říkající promluvy jednotlivých aktérů. Taková slova by snad nikdo v reálu nepoužil! "Mám rád velitele ponorek, nemají čas na zbytečné řeči. Stejně jako já." Když jde do tuhého, vypneme obraz a vnímáme jen zvuk, slyšíme šum a halas, výstřely a na tisíc způsobů parafrázovanou výplň "honem, honem, jedu, jedu, rychlejc, chlapi, přidej, dělej, už budu, budu!" Příběh a hlavně celá délka filmu je jeho další potíží. Uff, 3 hodiny koukat na melodrama s originalitou brazilské telenovely zasazené do druhé světové... kdyby ta Kate aspoň čas od času ukázala kozi, ani toho se ale nedočkáme, takže nezbude než trpět a čekat, až se herci vyblábolí, padne deset tisíc milionů keců na téma "Amerika a já" a přijde zase nějaká letecká bitka s výbuchy v ceně německého státního rozpočtu. Historicky taky nic moc, spousta faktů a zajímavostí o samotném útoku tu není zmíněna, vše se prostě točí okolo hlavní trojky a křoví = kamarádů vojáčků a kamarádek sestřiček okolo a pro lidi, kteří aspoň lehce doufali v nějaké to info, musí holt stačit dvě tři data a ono číslo o pohřbených v nebohé Arizoně. V tomhle ohledu je určitě lepší Tora! Tora! Tora!. Přesvědčivé jako tříleté dítě s pistolí. Japonci probírají super extra přísně tajné plány o napadení USA a na zahradě 20 metrů od nich si hrají šikmooký dětičky s dráčkem? Vážně mi nevadí velkofilmy zahalené třema prdelema romantiky, musí mít ale hlavu a patu, zvlášť, když jde o tak monumentální projekt, jakým tříhodinový Pearl Harbor je, nebo chce být! Napadá mě srovnání s Titanicem - romantika sladká jako čerstvá cukrová vata posypaná lízátky, zalitá karamelem a v pozadí historická katastrofa dnes všem známá. Jenže na rozdíl od Pearl Harboru měl film co nabídnout příběhově, nebylo vám u jeho sledování trapně, nepřemýšleli jste nad logickými nesmysly a nestál na oné jedné (dvou) akčních scénách, protože se jeho obrazy daly hltat od prvních minut... a jako celek tím pádem vyzněl mnohem líp. Sorry, ale na víc než 50 % to nevidím.

Prokletý ostrov (2010)

Maximální dopad na emoce i mozkové závity. Tohle jsem k žádnému filmu dlouho nenapsal, ale - netuším, co bych měl Shutter Islandu vytknout.

Ptáci (1963)

Geniální scéna s Melanií pokuřující před školou na lavičce, za jejímiž zády se seskupuje smrtící hejno. Co se týče zbytku, Hitchcock natočil horor, který už dnes téměř nikoho nepostraší. 66 %

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Nerozumím výtkám ostatních komentujících. Že má Rogue One pomalejší rozjezd? Máme tu 6-8 zbrusu nových postav, dá se tedy očekávat, že jejich představení bude nějaký ten čas obětován. Že jsou postavy nevykreslené a nic o nich nevíme? Já tvrdím, že víme až dost na to, abychom se s nimi sžili. Především ústřední dvojice je napsána pěkně, žena, která hodně ztratila a muž, který to neměl jednoduché a čas od času byl nucen jednat nesprávně. Dál tu máme "polepšeného" pilota (pro mě asi nejméně zajímavá postava, ale někdo tu "navigaci" dělat musel... :)), párek badass Asiatů a K2 - prvního skutečně vtipného mluvícího droida v SW univerzu! Kam se hrabe otravný 3PO. A poslední dost často se objevující výtka, tedy slabý příběh zaměřený jen na hlavní linii? No, ono se toho popravdě nic moc jiného nestihne. Myslím, že vyšší výskyt mikropříběhů by kostru filmu rozbil a celek by ani zdaleka nepůsobil stejně dobře. Je to námrd! :) Tam, kde Force Awakens zklamala, Rogue One válí. Je v tom prostě to srdíčko. Celý příběh je podaný lidsky, dost syrově a přitom velkolepě, přičemž závěrečná půlhodina ždímá emoce. Potěšilo mě velmi "úsporné" vyobrazení starých tváří, a sice tak, že máme radost, že je vidíme, nicméně v příběhu zbytečně nepřekáží - problém u SW7, kde se sice setkáme s bezrukým 3PO, vypnutým R2 nebo přestárlou Leiou (rip in peace), ani jeden ale do příběhu pořádně nezapadá a působí navíc, jen aby "byli". Tady, pokud jsou staré tváře v záběru, má to jasný důvod a celkově pak jednotlivé obrazy vyzní mnohem lépe. A nakonec tu máme nejvíc badass scénu s největším padouchem galaxie, za kterou bych tvůrce vyzdvihoval do nebes. Připomínka, že Darth Vader je Darth Vader. Sečteno podtrženo, za mě po 4., 5. a 3. dílu nejlepší Star Wars. Prosím, ať jsou další spin-offy alespoň stejně dobré! 90 %

Samotáři (2000)

Trojan s Macháčkem hrají jako o život a dělají z tohohle pěkně natočeného dramatu příjemné pokoukání pro nedělní večer. Co se týče ostatních herců, žádný mi vyloženě nevadil, ale snad až na Vilhelmovou a Maciuchovou prvním dvěma pánům bohužel nestačí. Nejsem si jistý, co měla znamenat ta hromada narážek na Asiaty, protože s postupem času každá zmínka o nich bije do hlavy spolu s otázkou "už zase?". Ale nevadí. A pozitivní konec taky potěšil, takže s vysokým hodnocením nemám problém.

Samuraj (1967)

Poctivá filmařina, minimalistické, mrazivé a chytré. A Alain Delon hraje jako o život, přestože téměř nehne brvou. 80 %

S Babicou v karanténě (2020) (pořad)

Jirka Babica by měl být dalším laureátem na Nobelovu cenu za mír. Ani Matka Tereza neobohatila poválečnou Indii tolik jako Jirkův nový pořad zkroušené Čechy v době koronavirové.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Kulturní dědictví.

Spartakus (2010) (seriál)

Od začátku do konce brutální krvavej komiksovej nářez, kterej si nebere servítky a jede a jede a likviduje jednu postavu za druhou. Střeva a hlavy lítaj vzduchem, na každým kroku je nějakej ten šuk a do toho se tu odehrává souboj mezi "čestnými" občany Říma a jejich manželkami, prošpikovanej intrikami a zradou. A tyhle zrady se všechny hezky naskládaj a ve finále to vytvoří ten nejlepší masakr, jakej kdy římská republika spatřila!... 19. 4. 2012 Druhá série mě hodně potěšila. V těch deseti dílech se nic zbytečně neuspěchávalo a po výsledku je jasné, že nás ještě pár sérií čeká, a to je jenom dobře. Tupec Glaber se nakonec ukázal v pravým světle jako správnej prevít a tím úspěšně přestoupil ze skupinky Římanů-pitomců do dlouhé řady zlých, intrikujících a nepředvídatelných Římanů-záporáků, a sledovat jeho vyvíjející se linii s Ilithyií a Lucretií mě kromě mordovaček a šukání bavilo snad nejvíc. Když se ale podívám na zdejší hodnocení, který od posledně o pár procent pokleslo, musím se chytat za hlavu a zoufat si, jak musí být těžký uspokojit průměrnýho českýho diváka a jakej může mít průměrnej českej divák zkaženej vkus. Otevřete oči, proboha! Ženský se tu promenádujou před kamerou nahatý klidně i po čtveřicích, za každým rohem najdete perfektně koukatelnou šukačku a krev lítá všude kolem... lidi, co chcete sakra víc?!! 100% A CHCI DALŠÍ! TOHLE JE PŘESNĚ ONO!! Btw hrozně mě potěšil návrat boha arény! Oblíbené postavy: Gannicus, Batiatus, Mira, Spartacus 1. série: 95%; 2. série: 85%; 3. série: 95%