Osamělý jezdec (2013)

Tak tohle se povedlo asi tak, jak se očekávalo. Film vypadá sice pěkně, ale úplně stejně by vypadal i s o 100 milionů dolarů menším rozpočtem, nebýt natáčecích komplikací vedoucích od špatného počasí až po Verbinského rozhazovačnost. První dvě hodiny se toho totiž moc zábavného zrovna nestane. Občasné vtípky jsou většinou stupidní bez nápadu, děj nemá žádné nečekané zvraty a celkově je všude nadměrná prvoplánovitost. Teprve v poslední půlhodině nabere spád, kterým by se mohl rovnat starým dobrým Pirátům. Vlaková scéna má stejně jako dříve námořní bitvy náboj, jenž ale právě zbytek filmu po všech stránkách zoufale postrádá. I u Zimmera se mi zdálo, že to celou dobu na své poměry flákal a až v závěru to s "Finálem" z Viléma Tella rozpálil.

Rivalové (2013)

Tvůrci si vybrali velice dobré téma na zfilmování. Motoristických filmů vzniklo zatím pomálu a kvalitní je snad pouze Le Mans, které bylo do toho pojato zcela jinou cestou. Proto měl film výtečné předpoklady zaujmout. A povedlo se. Díky tomu, že se v tvůrčím týmu filmu sešli samí ostřílení profesionálové, dokázali se daného témata pevně chopit a v rozumné stopáži bez jediné slabé chvíle vybrat to nejpoutavější z Huntova a Laudova života. Jejich herci byli do puntíku trefně vybráni, jak vzhledově tak i povahově. Na Hemsworthovi to bylo vidět opravdu hodně. Hans Zimmer svou dynamickou hudbou gradoval atmosféru, Morgan vytvářel skvělé scény s dialogy plné špičkování mezi dvěma hlavními aktéry a kameraman Mantle dodal ještě několik perfektních scén ze závodů. Nejlepší film Rona Howarda obsahující vše, co by člověk od správného dramatu očekával.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Neznám moc seriálů, které by byly schopné tak dlouho úspěšně recyklovat naprosto stejné schéma. Dva a půl chlapa jím ale rozhodně alespoň po dobu Charlieho Sheena bylo. Co následovalo potom, už do svého hodnocení nezahrnuji. Na rozdíl od Kutchera, který hraje uměle nastrčenou přihlouplou roli, se Charlie při hraní své stejnojmenné postavy, se kterou toho měl mnoho společného, nemusel absolutně přetvářet, protože do jisté míry předváděl sám sebe a svůj divoký život. John Cryer alias Alan byl v dřívějších sériích také pevnou kostrou seriálu, ale postupně z něj začali dělat čím dál většího idiota, že už to ani vtipně nepůsobilo. Naopak Angus T. Jones jako Jake si udržoval po celou dobu svůj vysoký standart. Série: 1. 80% 2. 85% 3. 75% 4. 75% 5. 70% 6. 65% 7. 70% 8. 70%

Útok na Bílý dům (2013)

Pro mě velké překvapení. Konečně si Američani dělají také srandu sami ze sebe a nutno říct, že jim to jde náramně. Emmerich natočil naprosto odpočinkovou akci, která má sice jako vždy na pozadí katastrofickou zápletku, ale jinak je brána s nadhledem, který jsem u něj doposud neviděl. Kvůli tomu i Jamie Foxx, kterého normálně moc nemusím, působí v roli prezidenta společně s bodyguardem Tatumem skutečně komicky. Škoda trochu nevyrovnaného tempa a s tím souvisejícími kontrastními přechody mezi žánry, kdy občas nastane zábavě útrum. Děj pak musí obstarávat záporáci s nervy na dranc v čele s Jasonem Clarkem.

Muž z oceli (2013)

Zack Snyder natočil film, kde si jde opět svou vlastní cestou. Po celou dobu filmu je jeho rukopis naprosto čitelný a lze vidět, že Chris Nolan mu lezl do zelí naprosto ojediněle. Už jenom při sledování celého perfektního úvodu na Kryptonu se mi neustále vybavovalo Watchmen. Akce je potom opravdu šílená a monstrózní, ale časem pomalu monotónní. Třeba scény ze začátku, kde Crowe rozdával jednu ránu za druhou, na mě působily daleko víc, než Supermanův boj proti Zodovým přívržencům na silnici, při kterém lítaly vlaky vzduchem. Dějová linie přitom dost trpí. Očividně lze totiž vidět, že v jejích pasážích se střihalo daleko víc. Většina herců byla vhodně vybraná, ale Crowe se Shannonem jsou přesto o ligu výš.

Domek z karet (2013) (seriál)

Kevin Spacey opět ve formě. I když je jeho postava skrz naskrz prohnilá, tak má jako vždy takové charisma, že to nakonec nevadí. Ale i ostatní jako manželka Robin Wright nebo především zmanipulovaný kongresman Corey Stoll jsou Spaceymu neméně důstojnými konkurenty. Rozjezd byl parádní, takže nezbývá než čekat na další sérii politiky bez rukaviček.*Následující série přidává na tempu a navíc jí prospívá, že je daleko sevřenější. Zde si člověk Underwooda užije nejvíc a ani mu na své poměry nedává tolik důvodů ho nenávidět. Tím se však právě dostávám k zatím poslední třetí sérii. Děj se nám zde překvapivě opět rozkouskuje. Sledujeme osudy hned několika postav, jejichž rozhodnutí už někdy balancují na hranici toho, co divák snese. Je to "drsná" zábava, nemůžu se však zbavit dojmu, že je pouze natahovanou předehrou poslední etapy Frankova politikaření....Poslední etapa se naneštěstí ani po 5 sériích nedostavila. Díky Spaceymu, ale především kvůli unáhlenému Netflixu, se nám teď tak dostalo nejméně důstojného zakončení seriálu, co si pamatuji. Inu, Amerika

Lincoln (2012)

Musím uznat, že ačkoliv se jedná opravdu o jeden z nejupovídanějších filmů, co jsem kdy viděl, tak bych stejně nic moc jiného od Lincolna neočekával. Daniel Day-Lewis ze sebe vydoloval maximum, na rekvizitách k navození atmosféry tehdejší doby se rozhodně nešetřilo a i přes vlažný průběh se člověk dočkal nakonec řádného vyvrcholení. Pochopitelně, pokud máte alespoň trochu znalost tehdejší americké historie, zážitek z filmu je hned o trochu větší. Spielberg si prostě akorát vybral nevděčné téma k filmovému zpracování, které bylo schopné zplna zabodovat jen u Američanů. Kdyby zvolil méně rozpočtovou a patriotickou cestu jako např. seriál John Adams, mohl uspět daleko víc.

Argo (2012)

Napínavé, dobře zahrané všemi herci, kteří byli trefně vybráni, důvěryhodné... Toho Oscara si Argo zasloužilo. Už v předešlých filmech dokázal Ben Affleck, že by se mohl nakonec prosadit víc z pozice režiséra než herce, no a zde se opět posunul o úroveň dál. Po celou dobu filmu člověk věřil beznadějné situaci, ve které se američtí diplomaté v Íránu nacházeli. V závěru mi sice připadalo, že už je to s tím, jak při útěku stíhají vše na poslední chvíli trochu přehnané. Přeci jenom zas tak vyhrocené to reálně být nemohlo a i konec nemusel podle mě tolik bít do očí happyendem. Navzdory tomu bych ale film díky skvěle vybrané předloze označil za jeden z vrcholných snímků roku.

Bourneův odkaz (2012)

Tak nakonec to přeci jenom nebylo takové zklamání. Od začátku jsem se na Bourneovo pokračování díval se skepsí, ale po tom, co bylo oznámeno, že půjde o jiného agenta s vlastní dějovou linií, to vypadalo přeci jenom nadějně. Výsledek je pouze dobrý a trochu natáhlý, ale akční scény s jejich nápaditostí stále neztratily šmrnc včetně natáčení v terénu (na začátku překrásná Aljaška). Problém nastává, když se film začne napojovat na události z minulé trilogie s dobře uceleným příběhem. Působí to dost rušivě, protože lze zcela vidět, že s takovýmto pitváním by mohli autoři táhnout sérii do nekonečna. S tím pak souvisí i příběh filmu s koncem, u kterého mám dojem, že bylo naivně zaděláváno na další pokračování. Už i ta nová verze "Extreme Ways" v závěru tentokrát působila poněkud ohraně.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Není to sice kdovíjaký akční nářez, ale už za to, že tento film největších akčních hvězd minulého století vznikl, musím být nesmírně vděčný. Nejméně scény s Arnoldem vytrhávajícím dveře od Smartu a příchodem Chucka Norrise na scénu ve mně zůstanou navždy.