Chage and Aska: On Your Mark (1995) (hudební videoklip)

Na ploche necelých siedmich minút vytvoriť príbeh o sile priateľstva a túžbe po slobode, pri ktorom nejedno oko vyroní slzu vie len majster Miyazaki. 10/10

Howlův kráčející hrad (2004)

Deduško Miyazaki nám na staré kolená vymäkkol i keď zo svojich kvalít nestratil ani chlp. Natočil totiž a teraz sa podržte romantickú fantasy love story. Hoowl´s moving castle je totiž asi prvým Miyazakiho filmom, kde si postavy otvorene vyznávajú lásku, avšak v hraniciach vkusu a uveriteľnosti. Ďalším nóvom je dôraz na mužské postavy. I keď hlavný part tu má opäť mladé dievča Sophie, prekliate zlou čarodejnicou a obraté o svoju mladosť, všetku moju pozornosť si ukradol čarodejník Hauru (Howl) . Miyazaki (ak nerátam Porco Rossa) ešte nikdy nestvoril tak charizmatickú a silnú mužskú postavu ako práve tohto rozporného antihrdinu, do ktorého sa dámska časť divákov určite na prvý pohľad zamiluje, rovnako ako Sophie. Dej je situovaný do nemenovanej monarchie, silne inšpirovanej predvojnovým Rakúsko-Uhorskom. Táto vedie neustále vojny s okolitými kráľovstvami za pomoci mágie kráľovskej čarodejnice Suliman. Opäť tu narazíme na nevyhranené postavy a jediné Sulimanine kecy o dobre a zle sú Sophiou okamžite zmietnuté prehliadnutím jej zámerov a Hauruovej motivácie. Miyazaki vraj oznámil, že toto bude jeho posledný film. Ja osobne (ak to pomôže) sa budem každý deň modliť aby toto rozhodnutie zmenil. Plná recenzia TU 10/10

Tip a Tap (1971) (seriál)

Kto toto robil musel byť na strašných halucinogénoch, ale splnilo to svoj účel......

Ostrov (2000)

Ostrov je jeden kus geniálnej filmárčiny. Ostrov podobne ako iné KiDukove snímky prehovára k divákovi všetkým iným len nie slovami, možno preto je tak sugestívny a silný. Je príbehom dvoch osamelých duší, z ktorých jedna uteká pred svojimi činmi a spravodlivosťou a život druhej plynie v bezútešnej monotónnej práci „recepčnej“ na jazernom rybárskom kempingu. Ostrov je o tom, že život je veľká rybačka, kde každý z nás je chvíľu rybár , ktorý ubližuje a chvíľu ryba, ktorej je ubližované. Až po tomto filme som si uvedomil, že háčik má tvar polovičného srdiečka. Niektoré scény sú naozaj VEĽMI brutálne a Ostrov určite nie je film pre slabé povahy. Súhlasím s POMOM ohľadne záveru o ktorom nie som presvedčený, že bol nutný, ani že som ho správne pochopil. Pôvodne som chcel dať menej , ale potom som si uvedomil, že film porovnávam s 3-iron, čo je dielo aké sa natočí raz za pár desaťročí ako aj to, že filmov silných ako Ostrov je ako šafranu, preto nakoniec 10/10. P.S. Pre všetkých čo im vadí, resp. nepochopili záver. V kórejčine je údajne pre slovo "Ostrov" a pre ženské lono rovnako znejúci výraz.

Dalších deset minut (2002)

Poviedkový film nezávislých režisérskych hviezd dumajúci nad záhadami času a tým čo sa môže stať za desať minút. Käurismakiho poviedka rozpráva o rýchlych životných rozhodnutiach, podobne ako surrealistická Ericova poviedka ma však nezaujala. Od Herzogovej púoviedky však nastáva cinefilský raj. Herzog sa zamýšľa nad tým, či je dobré posunúť vývoj o niekoľkotisíc rokov vpred, keď to môže znamenať zánik kmeňa, ktorého vývoj sa urýchľuje. Jarmusch alegoricky využíva desať minút voľna herečky aby ukázal, že i cez túto prestávku je neustále rušená a nemá čas sama na seba, aby poukázal na uponáhľanosť doby. Wendersova poviedka je jedna zbesilá jazda po „dospelých koláčikoch“. Spike Lee zas za desať minút v zbesilom strihu povie inteligentne to, čo Moore rozvláčne a porpagandisticky v dvojhodinovom Fahrenheite a napokon Chen typicky ázijským spôsobom vyrozpráva svoj príbeh o neviditeľnom sťahovaní, ktoré vlastne nie je až tak neviditeľné. 9/10

Ranma ½: Kessen Tōgenkyō! Hanayome o torimodose!! (1992)

Tatewaki Kuno chce zapôsobiť na svoju lásku Akane a na svoju lásku Ranmu (version female osage no onna) a tak ich obe pozve na romantický výlet rodinnou jachtou. Na jachtu sa samozrejme „pozve“ celý Tendo + Saotome klan, ako aj všetci ostatní hlavní hrdinovia, čo môže znamenať len katastrofu v podobe stroskotania na opustenom ostrove. Podaktorí sai uživajú more, podaktorí otvoria i na opustenom ostrove reštauráciu, ero-jiji Happossai sa zas vytešuje z toho, že všetky dievčatá pobehujú len vo veľmi vkusných (rozumej sporých) bikinkách a Ranma v jeho voľnom tričku i hore bez. Idylka trvá len dovtedy, pokiaľ dievčence nezačnú jedna po druhej miznúť na neďaleky začarovaný ostrov, ktorého princ Toma si hľadá nevestu. Mužská časť ich ide samozrejme rytiersky zachrániť. Druhý Ranma – film je omnoho lepší než prvý. Jednak je kratší a jednak je vtipnejší. Najzábavnejšie sú reakcie dievčat na luxus ponúkaný princom a Ranmove narážky na Akaninu kuchyňu. 10/10

Inujaša: Guren no hóraidžima (2004)

Inuyasha : Tenka Hadou no Ken nasadil veľmi vysokú latku pre ďalšie celovečeráky a preto som trochu s obavami zapol štvrtý film. Ruka démona ochraňuje, ruka človeka tvorí. Hourajima je legendárny ostrov na ktorom kedysi žili youkai (démoni) a ľudia v pokoji a mieri. Výsledkom tohto spolužitia boli hanyou (polodémoni), ktorých sa ľudia báli a youkai nimi opovrhovali. Preto Hourajima jedného dňa zmizol a objavoval sa raz za niekoľko rokov z hmly nad oceánom. Raz sa tam však objavili traja démoni, o ktorých zabitie sa snažil už dai youkai Inu no Taisho (InuYashov tatko) a temer všetkých obyvateľov na ňom uväznili . Svoje si s nimi užili i Inuyasha, Sesshoumaru a Kikyo, ktorí na Hourajimu kedysi dávno nakrátko zavítali. A bola by to aj ich posledná návšteva, keby z ostrova neušla hanyou Ai aby hľadala InuYashovu (neochotnú) pomoc. Nateraz posledný príbeh opäť o niečo ďalej posúva postavy pre mňa najlepšieho anime seriálu a i keď je naozaj len o chĺpok horší než ten spomínaný tretí film, určite ho odporúčam priaznivcom seriálu, i tým čo seriál ešte nevideli ako chuťovku mimo hlavného príbehu. 10/10

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Koment je zbytočný, ostatní to povedali za mňa, len si neodpustím poznámku ... kto je v blázincoch vyšinutejší, pacienti či personál ?