Elitní jednotka (2007)

Film se v první půli trochu zbytečně snaží vysvětlit problematiku Brazilských slumů, korupce Brazilské policie a představit zbytečné vedlejší postavy nezasvěceným divákům. Ale ve druhé polovině se změní na neskutečnou akční řežbu, hlavní hrdinové jsou dobráci a hajzlové zároveň a je jejich elitní jednotkou nemilosrdně rozdrtí všechny, kdo se jim postaví do cesty. Ono je někdy potřeba vzít spravedlnost do svých rukou. Předtím jsem viděl i Město bohů, ale tento film se mi líbil o něco víc.

Gladiátor (2000)

Pro filmy z období Římské říše mám slabost, tento film je snad nejlepší z tohoto období. Russellu Crowovi v roli sympatického Maxe, nejde při jeho tažení nefandit. Skvělý vizuál poutavý příběh a emotivní vyvrcholení tomu také nechybí.

Zelená míle (1999)

Tom Hanks byl před začátkem nového tisíciletí ve své nejlepší herecké formě a také si vybíral ty nejlepší projekty. Toto vězeňské drama má silnou atmosférou, která hraje člověku na city, jak se jí zachce. Skvělý kontrast mezi životem myšky a životem vězňů. Z filmu emoce jen srší a vyvrcholení nenechá snad nikoho chladným, ty největší dramata se prostě rodí ve vězení.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Teen Oddechovka s poměrně solidními bitkami. Postavy jsou zvolené dobře - sympaťák Sean Faris, krásná Amber Heard, slizký Cam Gigandet a charismatický mentor Djimon Hounsou, předvádějí překvapivě kvalitní herecké výkony. Hudební doprovod povedený. Přepracovaný příběh Karate Kida, sice nemůže být trhákem, ale svůj účel plní na výbornou. Tak se dobře bavte a hlavně to nikdy nevzdávejte, vždy stojí za to bojovat.

District 9 (2009)

Dokumentárně natočený scifi film velmi výstižně popisuje xenofobii a problematiku ghett v naší společnosti, Banda krevet si přiletí na naši planetu, lidé je odsunou do slumu a místo toho aby situaci s nepřizpůsobivými krevetami,žeroucími kočičí žrádlo, řešili, než stihnou ještě více zdivočit, jen se je snaží využít ke svým cílům. Poměrně dobrý vizuál, střídání klidných pasáží, kdy se nic neděje s akční řežbou. Jen škoda pro mě nesympatického hlavní hrdiny. Film má myšlenku a ta stojí za zamyšlení :).

Hanebný pancharti (2009)

Nekorektní film, který se špetkou černého humoru, alternativně a nevěrohodně popisuje situaci v nacisty okupované Francii. Nezáleží na tom, že jsou některé scénky v tomto filmu trochu přetažené za vlasy a končí tak nějak po Tarantinovsku. Hlavní je, že jsem se u tohoto filmu dobře bavil. Nikdy nedokážu odhadnou která scéna skončí masakrem, a co bude následovat po něm, v tomto je Tarantino výjimečný. Brad Pitt nezklamal, Michael Fassbender ukázal svůj potenciál, ale nejlepší roli „lovce židů” si pro sebe ukradl Christoph Waltz, taky za ni dostal Oskara, právem.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Scéna vylodění spojenců v Normandii je jedna z nejsilnějších scén jaké znám, není tedy divu že se touto scénou inspirovali dokonce i výrobci FPS videoher jako Call of duty, Medal of honor nebo Battlefield. Film jsem poprvé viděl v originále anglicky, což ještě umocnilo moje nadšení z výkonů herců, i když k tomu nebylo v daném tématu moc prostoru. Tom Hanks ukázal, proč má doma dva oskary. Z nějakého důvodu se mi ale nejvíc líbila postava odstřelovače, hlavně jeho scény na pláži a ve městě. Nelze opomenout skvělý audiovizuál filmu. Steven Spielberg opět ukázal proč patří k nejopěvovanějším režisérům současnosti, takto realisticky dokáže válečný film zrežírovat snad jen on.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump je možná podprůměrně inteligentní, ale svým způsobem je geniální. Občas se zaplete do špatné situace, ale má dobré srdce a velký potenciál zvládnout všechny zkoušky, které mu život přichystá. Tento film jsem viděl už moc krát a pokaždé mě dokázal rozesmát a občas ukápla i slza. Ve filmu jsou popsány obyčejné situace velmi neobyčejně a každý použitý citát má svůj smysl. Tak se pohodlně posaďte na lavičku vedle Forresta Gumpa, aby vám vyprávěl příběh svého života. Tom Hanks předvedl svůj životní výkon.

Avatar (2009)

Chamtivost lidí je věčné, ale také pravdivé téma, stejně jako rozpínavost západní kultury. Cameron byl vždycky trochu megaloman a volnomyšlenkář, takže vyslal lidskou výpravu která si přiletěla na planetu Pandora, aby vytěžila vzácné minerály, přitom klidně neváhají zdevastovat celou planetu, stejně jako to už udělali s tou svojí. Do cesty se jim však postaví domorodé obyvatelstvo planety, lid Na’vi, konflikt je tedy nevyhnutelný - jak jednoduchý, ale i účelný přiběh. Film se inspiroval kolonizací Ameriky evropany, kdy technologicky vyspělejší evropané pro své zájmy neváhali masakrovat nebohé indiány. Teď k těm podstatným věcem - herecké výkony jsou velmi kvalitní, Sam Worthington v hlavní roli svým hereckým výkonem ukazuje, že to není takové dřevo jak by se mohlo zdát, více než obstojně mu sekunduje charismatický padouch Stephen Lang, kterému jsem nemohl nefandit. Audiovizuálně je to bezesporu úchvatné, až revoluční dílo.