Lidice (2011)

Renton vyzdvihol scenár Zdeňka Mahlera a má pravdu. Oproti scenáristickým nezmyslom Habermanovho mlýna tento film, ale aj tragický koniec obyvateľov Lidíc, nie je poňatý pateticky. Dátum vyvraždenia a vypálenia Lidíc je z hľadiska obyvateľov poňatý ako jednoduchý, ale aj absolútny "deň blbec" (nezmyselná smrť). Vôbec mu nerozumeli. Napriek tomu ich krutý a náhodný lós zavraždil. Film znamená obnaženie propagandistických mýtov z nemeckej aj z českej strany. Na rozdiel od Tosima si nemyslím, že sa tu tlačí na "citovou pilu", ktorá medzi divákom a zážitkom necháva medzeru. Nenecháva. Film Lidice je zážitkom - a to je podľa mňa merateľný základ filmovej emócie, aj keď vznešenosť tragédie momentálne nie je populárna. Takisto film nepokladám za "národní velkokýč" s nadužívaním hudby, ako si myslí Tetsuo.

Cigán (2011)

Film, ktorý je horúci svojou témou. Šulík verný svojej poetike kladie medzi seba a skutočnosť ochranné mriežky. V tomto prípade je to hamletovský príbeh, vizuálna koncepcia Štrbovej kamery, ktorá v úžase stojí pred tajomným duchovným rozmerom vecí v podobe piesočného ducha otca a dynamicky "naživo" beží za telom mŕtveho otca hlavného hrdinu, bizarnosť nečakaných spojení, ktoré podporujú odstup od témy napríklad v uhle pohľadu pštrosa na akt záverečnej otcovraždy. Svet bielych a čiernych sú nesúvisiace svety. Nikto si zrejme nemyslí, že Šulíkov film vyrieši problém "nesúvisiacich" svetov, ktoré si pred sebou zakrývajú oči. Autorská zdržanlivosť, odsúvajúca riešenia, je frustrujúca. Pokladám to za veľmi dôležité.

Mŕtvola musí zomrieť (2010)

Pozrel som si to. Je to taká zvláštna komédia, iná ako sa točia na Slovensku a v Čechách, možno trochu talianska alebo francúzska. Má humor. Fyzické gagy ako v nemej burleske, nepatričné situácie, do ktorých sa dostávajú "vznešení" VŠ pedagógovia a riešia ich nešikovne a smiešne, výborné herecké výkony Žilkovej, Marcina, Pauloviča, Nogu, ktoré zapadajú do nadsádzky groteskného žánru. Je tam aj množstvo ďalších majstrovských figúrok, ktoré úspešne zabávajú (Geišberg, Oľhová, Nvotová, Mauréry). V tomto filme okrem dobre postaveného komického príbehu, odohrávajúceho sa tu a teraz, znie akoby mimochodom množstvo ďalších tém, ktoré sú možno skôr vážne. Dotýkajú sa každého človeka, vzťahu rodičov a detí, mužov a žien, dôležitosti lásky - duchovnej aj fyzickej - a rodiny. Treba vidieť.