Válka bez pravidel (2014)

Komorní až minimalistická kmotrovina, která ukazuje, že na dobrý film není potřeba mít CGI, roboty, mimozemšťany a velké patosové poselství. Chastain a Isaac by měli kooperovat častěji, jejich chemie je nenapodobitelná.

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

Rádoby šokující konverzačka, která se z celého spektra toho, co ženy 50+ dohání, zaměřila na jedinou věc. I když místy naznačuje nějakou košatost postav, bucket list se omezil jenom na to, o čem lidé mají přehnané představy a očekávání.

Takoví jsme byli (1973)

Nadčasový výlet do vztahu dvou rozdílných osobností, mapující peripetie, které jejich nátury vytvářejí a následně se s nimi vypořádávají. Film táhne ústřední herecké duo, ve kterém funguje chemie i po 50 letech.

Barbie (2023)

Růžový mainstream pro všechny! Film by zcela zapadl, kdyby nebyl tak strašlivě růžový a satirický, protože poselství je předloženo zcela průměrným způsobem, místy až cheesy. M. Robbie se pro Barbie narodila jako E. Watson pro Bellu. Gosling místo vážného zírání vzal tuhle možnost se pořádně vyblbnout před kamerou za pačesy.

Oppenheimer (2023)

Nolan vytvořil opulentní životopisné drama, které ale v žádném aspektu nejde zcela do hloubky a zůstává mělkým, technicky dokonalým a místy až artovým popisem některých událostí ze života slavného vědce. Ani 70mm mě nepřesvědčilo, že tam někde nějaké hlubší emoce jsou.

Železná lady (2011)

Film, který "dojel" na to, že se snažil o jiný úhel pohledu, než striktně politický. Na druhou stranu, knih a dokumentárních filmů, neřkuli přímo záznamů ze sněmovny lordů je dost. Snímek, který zobrazuje MT jako osmdesátiletou ženu, která bojuje se ztrátou paměti i životního partnera a do toho vzpomíná na zásadní momenty osobního i pracovního života, je tedy určitě namístě. Oskar pro Meryl a tým maskérů více než zasloužený.

Ulička přízraků (2021)

Guillermo del Toro pro dospělé a "rozkoukané". První hodině by vůbec neuškodilo, kdyby byla o půlku kratší. Bradley Cooper podává důstojný výkon v - pro něj - netradiční roli a Cate hraje opět samu sebe - sebevědomou femme fatale, které patří svět.

Klan Gucci (2021)

I přes špičkové herecké výkony, luxusní interiéry a kostýmy, tomu něco chybí. I přes (jak už je dnes u filmů zvykem) smrtící stopáž se nepodařilo zatáhnout diváka do hloubky příběhu. Zde mají nespornou výhodu seriály, kdy na podobná témata o válkách uvnitř a vně impérií jsou vyhrazeny desítky hodin a příběh klanu Gucci by minimálně dvoudílné zpracování bezpochyby unesl.

Všechno, všude, najednou (2022)

Krize středního věku je u žen pořádně divoká sci-fi, kdy se žije všechno naráz a člověk si musí připadat, že cestuje z vesmíru do vesmíru a vlastně vůbec ničemu nerozumí. Myslím, že to s tou komplikovaností bohužel tvůrci trochu přehnali, naštěstí zvolili herecký ansábl, který působil v tom stěží stravitelném kolotoči abstrakce stále uvěřitelně. Jamie Lee Curtis je chameleon, zavedla bych pro ní dvojitého Oskara, za výkon nad rámec myslitelného.

Yellowstone - Season 1 (2018) (série)

Pilot chytne a nepustí, už na začátku se rozjede na plný plyn jízda plná sexu, krve, násilí, politiky, rodinných dramat a nekonečné rvačky o to, aby oslabeného medvěda (ranč) neroztrhaly na kusy smečky vlků, hladově kroužící kolem. Costner dokazuje každou minutou, že rozhodně nepatří do starýho železa a role je mu snad ušitá přímo na míru, příroda je stejně krásná jako divoká a nebezpečná a všechno je dohromady spojené precizní filmařinou a pure americkým feelingem.