Připoutejte se, prosím! (1980)

Naprostá bláznovina o tom, jak špatně se může vyvinout obyčejný let dopravním letadlem. Dívejte se v kombinaci s některým z dílů cyklu Letecké katastrofy a máte o zábavu postaráno.

Mezi nepřáteli (2007)

Syrová sebereflexe jedné části francouzských dějin, která vás na osudu jednoho poručíka provede vývojem války v Alžírsku a také vlastně vývojem francouzského pohledu na ni. To, že se film vůbec nebojí zobrazit francouzské vojenské jednotky pouze jako jednu stranu oboustranně brutálního konfliktu a nikoliv jako "mírumilovné ochránce alžírských farmářů", je jednoznačně správný krok kupředu. Více takových krůčků by totiž mohlo Francouze konečně probudit z jejich pateticky arogantního postoje "vítězné velmoci", která se díky návalu sebeklamu po druhé světové válce snaží v degaullovském duchu prezentovat jako sebevědomá a přitom spravedlivá a laskavá ochránkyně lidských práv a demokracie ve světě.

Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování v čase (2009)

Sci-fi? Cestování časem? Chris O'Dowd z Aj'táků? "To bude pecka!" říkal jsem si. Ale jen do chvíle, než jsem to viděl. Po pravdě řečeno, není to špatný film a docela jsem se u něj i bavil. Příběh má hlavu a patu a některé scény jsou i vtipné. Přesto se pořád nemůžu zbavit nejasné pachuti z jakéhosi vzduchoprázdna, které ve mně tento nízkorozpočťák odehrávající se jen a pouze v jediné hospodě zanechal. Snad by bylo lepší, kdyby se nic z toho vůbec nestalo...

Iron Sky (2012)

Když jsem přemýšlel, jestli dát Iron Sky dvě nebo tři hvězdičky, nějakou dobu jsem váhal, na kterou stranu se přiklonit. Ono totiž i film samotný tak nějak kolísá na pomezí zajímavé satiry a naprostého braku. Když si ale člověk uvědomí, že tento snímek je totální béčko, nicméně se přesně tak profiluje a na nic jiného si vlastně ani nehraje, musí se během té hodiny a půl celkem dobře bavit. Koneckonců, kdo by téma nacistické základny na Měsíci bral vážně, že?

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Royal Cheese, masáž nohou, "já si teď odskočím napudrovat nos", příběh o hodinkách děděných z generace na generaci, "tvá prdel pozná středověk", Zedův chopper, pan Wolf nebo zpackané přepadení jedné kavárny, to jsou ikony tohoto filmu, který je sám ikonou kinematografie. Zkrátka "must-see".

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Příběh o rodině jednoho běžného důstojníka SS, který se v průběhu druhé světové války stává velitelem koncentračního tábora. Od té chvíle se i jeho rezidence na kraji lesíka vlastně stává svým způsobem jakýmsi vězením pro ostatní členy jeho rodiny, zejména pak pro jeho syna. Když se pak osmiletý Bruno skamarádí s židovským chlapcem Shmuelem na druhé straně ostnatého drátu, začne postupně zjišťovat skutečnou pravdu o "farmě" za jejich domem. Brilantní konec pak filmu dodává punc dokonalosti. Hlavně proto, že je Brunův otec drsným způsobem konfrontován s faktem, že život není jen o číslech a efektivitě práce, ale vždy hlavně a jen o lidech samotných.

Gauneři (1992)

Když jsem tento film kdysi viděl v televizi, nemohl jsem se pořád zbavit dojmu, že jde jakoby o částečnou kopii Pulp Fiction. Pak jsem zjistil, že Reservoir Dogs jsou taky od Tarantina a bylo jasno! Až na to, že tento snímek byl vlastně natočený ještě o dva roky dřív. Zdá se, že to, co Gaunerům ještě chybí, o dva roky později dotaženo téměř k dokonalosti právě v Pulp Fiction.

Patrola (2012)

Náhled do života dvou strážníků LAPD prezentovaný jakoby zčásti formou auto-dokumentu jednoho z hlavních hrdinů. Z celého filmu jsem měl hodně dobrý pocit, rozhodně dobře zaujal a za celou dobu stopáže ani jednou nenudil. Dokonce jsem i uvažoval o 4*, s odstupem času dávám ale přece jen normální 3*, protože vlastně zase o tak výjimečný film nejde. Nicméně rozhodně stojí za to ho vidět.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Dvojka se rozhodně povedla víc než její předchůdce. Má víc akce, hlášek, vtipu a koneckonců i víc akčních hrdinů. Van Damme jako hlavní záporák se předvedl ve skvělé formě a byl takovou třešničkou na dortu. Navíc hlášky jako "Thanks for showing up." (kdy Stallone děkuje Chuckovi Norrisovi) nebo "My shoe is bigger than this car!" (když Schwarzenegger nastupuje do autíčka Smart spolu s Brucem Willisem) vážně neměli chybu.

Drákuloviny (1995)

Můj druhý nejoblíbenější Brooksův počin hned po Bláznivém příběhu Robina Hooda. Tato parodie na upíří horory o hraběti Drákulovi se zkrátka povedla a výkon Leslieho Nielsena stejně jako Petera MacNicola v roli Renfielda jí dodává šťávu skoro v každém záběru. I když film není na úrovni 10 z 10 jako pitvy prof. Van Helsinga, musím jasně říct - dobrá práce! Pusta!