• Thriller

Alibi na klíč (2017)

Ti Frantíci, když chtějí, tak ty ztřeštěné romantické komedie stále umějí a na rozdíl od americké konkurence jsou fakt i vtipné(narkolepsie, kočka, pes, parodie na hry a filmy atd.) Herecký ansámbl sympatický a samozřejmě politicky korektní ( :-) ). Jediné, co mě drobet vadilo, bylo to nadužívání moderních komunikačních a mediálních prostředků(mobily, tablety). Ale to je jenom malá kaňka v jinak velmi zábavném kusu. Nevzpomínám si, kdy jsem se při sledování komedie několikrát hlasitě zasmál. Prostě pohodička pokoukání. 4*.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Tato série mi už přijde značně vyčpělou a rovnou se přiznám, že jsem tento díl dokoukal s vypětím všech sil. To, co tam předvádí J.Depp už hraničí s trapností a normálně mi připadá, že se z piráta stává bukanýr(v tom nejhandlivějším významu). Budu moc přemýšlet, zda se vůbec podívám na další díl, vznikne-li. Javier Bardem by se na učinkování v těchto hollywoodských spektáklech měl vykašlat, nemá to zapotřebí.

Muž na pravém místě (2016)

Toto dílko je dalším příspěvkem v nikdy nekončící řadě snímků o těch správných lidských hodnotách. Ano, my už skutečně víme, co je v životě nejdůležitější, už nám to, prosím, přestaňte tak vehementně a okatě pořád cpát, už je toho fakt dost. Ještě, že do toho nenamontovaly víc křesťanských sraček, takto se to dalo, hlavně díky výkonu sympaťáka Butlera, přežít. A také hlavně za něj jsou to alespoň ty dvě *. Jinak bych šel ještě níže.

Vetřelec: Covenant (2017)

Tak já vám nevím, skoro všichni tady naříkají, jak je nový vetřelec slabý, jak všichni očekávali jatka, jak nám Ridley senilní. No, já si to tedy určitě nemyslím. Covenant je naprosto precizní řemeslo, nechybí v něm absolutně žádné ingredience, co dělá Vetřelce Vetřelcem a že se nám David drobet vyteplil, no bóže, vždyť je to taky jenom android. ( :-) ) Já za sebe jsem celkem spokojen, očekávám, že ve mně bude Covenant ještě chvíli zrát a že s každou další projekcí budu tento snímek oceňovat stále víc a víc. Těším se na završení. P.S. Stejně bych byl móóóc zvědav, jak by si z látkou poradil Neill Blomkamp. P.S.S. Michael Fassbender rulez, ostatní herci zaměnitelné ovce na porážku, včetně Katherine Waterston.

Duch ve stroji (2017)

No, nemohu říci, že bych byl z tohoto snímku zrovna u vytržení, ale faktem je, že jsem se celkem nenudil. Film, natočený za bohaté účasti japonských soudruhů, jakožto úlitba zemi, kde vznikla anime předloha(ti japončíci jsou stejně ujetí), celkem slušně odsýpá, byť zápletka je tedy totálně tuctová a 100% předvídatelná. Jinak řečeno, samé klišé. Na druhou stranu digitální mrdník je zde držen jakž takž na uzdě, herci jsou fajn(zejména "řezník" Kitano mě potěšil a Pilou Asbaek také nebyl k zahození, o Scarlett ani nemluvě), stopáž je taková akurátní, no zkrátka na zabití jednoho pátečního večera je film celkem dobrá volba. Ale nic víc. 3*

Rychle a zběsile 8 (2017)

Osmý díl této série nijak nevyčnívá ze šablony posledních tří dílů, i když by asi moc chtěl. Jediným ozvláštněním tohoto dílu je zdánlivá zrada Torretova, jinak je vše ve starých kolejích, což nechci , aby znělo nějak hanlivě. Příběh nikdy nebyl silnou stránkou této série. Tou je naopak a jedině akce. A ta se v tomto díle opravdu vyvedla. Je nápaditá a jenom přiměřeně přestřelená(na rozdíl od minulého dílu). O oskarové výkony zde rovněž nejde, ale když se sejde sympatická herecká parta, jejíž členové ze sebe sypou místy i vtipné hlášky, bohatě to stačí. Docela jsem se bavil a dalšímu dílu, pokud si zachová tuto prima popcornovou úroveň, se bránit nebudu. Tak naschle zase za dva roky. 4*

Pitbull (2005)

První Pitbull není tak nařachaný postavami a šílenými situacemi, je znát podstatně skromnější rozpočet, nicméně už zde je cítit Vegova režie, později ještě více rozvinuta: důraz na vykreslení charakterů hlavních postav, jemná kritika morálky polské kriminální policie, lehce absurdní situace a hlavně kurwování :-). Herci zvládají své role v pohodě, nebyl problém jim jejich charaktery uvěřit. Pořád je to lehký polský nadprůměr a dobrá kriminálka s důrazem na osobní problémy hlavních protagonistů. Tak asi 70%. Bavil jsem se.

Pitbull. Niebezpieczne kobiety (2016)

Druhá část Pitbulla je jen o fous slabší než jeho bratříček, kterému zdatně ohryzává stehna, no možná i něco jiného. Zase je jedná o přehlidku všech možných dokurvených charakterů, smažek(protentokrát inzulínových), všelijakých plastikových kurev(viz ta kobieta z minulého dílu) a protentokrát se do všeobecného dění zamotá i mezinárodní motorkářský gang. Dlužno dodat, že se i tentokrát jedná o vysoce koukatelnou záležitost plnou testosteronu a ještě více estrogenu(K..wa, ty polský hérečky byly super). Jak praví Verbal, spoustu věcí si musí člověk tak nějak dovodit. Vega nás nevodí za ručíčku, ale pokud člověk není v rauši(třeba z inzulínu), nebo není úplně na plech, tak to není nic složitého. Opět se nám dostalo vrchovatou měrou porce všech možných hnusů, co může udělat jenom člověk, ale opět je to odlehčeno spoustou skvělého humoru, hlavně v podání vypatlance Marcinka. Co mě na obou dílech tohoto skvostného díla nesedělo byl věkový rozdíl Pitbulla a té jeho kobiety. No, řekněte, +15, braly byste to? :-D Jak jsem řekl, o fous slabší, pro starší ročníky to bylo o prsa Jarmily Kratochvílové. Silné 4*. Patryku, do pierdole, jdi do toho i napříště takhle naplno, tvoje filmy mě setsakra baví, no fakt!

Pitbull: Nové pořádky (2016)

No to mě poser nohu! Pitbull atd. je naprosto bezskurpulózní jízda plná pšonkovních šraček (myšleno všude přítomná korupce, kriminalita na úrovni mezinárodních gangů atd.) a mezi tím několik , slovy pár morálně čistej poldů, kteří se v tom bordelu snaží udělat jakžtakž pořádek. Jedná se o vysoce koukatelnou akčně zábavnou podívanou se spoustou humoru, podrazů, špíny, kriminality a dalších chuťovek polské reatity šou. Patryk Vega se s tím vůbec nemazlí, předkladá nám pseudorealitu s takovou samozřejmostí, že by jeden skoro uvěřil, že to u těch našich severních sousedů opravdu tak chodí. Každopádně jsem se královsky bavil a doufám, že Pitbull ještě neřekl své poslední slovo. Pro mě plný počet a nějaké srovnávání s naší kinematografií je úplně mimo mísu. Tohle je prostě úplně jiná liga....ne tohle je úplně jiný sport. Snad možná, s tím trošku snese srovnání Gangster K, ale jenom trošku.....jsem unešen, plný počet *.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Režírující herec Peter Berg se rozhodl pojmout katastrofu na vrtné plošině, patřící petroolejářskému molochu BP, zhusta civilně, bez obvyklého hollywoodského heroismu a patosu(ale ne, že by tu nebyl). Film má jasné dvě poloviny, v té první nás režisér seznámí s postavami a nastíní nám situaci na plošině. Druhá půlka se už věnuje katastrofickým orgiím, které jsou natočeny brilantně, s maximálním snahou vyvolat v divákovi pocit, že nahlíží na dění jen malý kousíček odtud, jako by tam skoro byl. Film sice určitě v nemalé míře využívá možností dnešní digitální trikařiny, ale zrovna tak je vidět trůrcova snaha nacpat tam, kde to jde, reálné rekvizity a efekty. Obsazení snímku určitě fajn, nejvíc mě bavil Kurt Russel. Jsem rád, že se po delším hubeném období naplno vrátil do první ligy, kam bezesporu patří. Film jako celek určitě velmi dobře funguje, jen jsem očekával, vzhledem k délce seznamovací části, tu akční, katastrofickou část o něco delší a podrobnější. Ale to je asi tak jediná podstatnější výtka, kterou bych k filmu měl. 4*