Humr (2015)

Film tak absurdní, že možná ještě hodinu po jeho shlédnutí budete přemýšlet nad tím, co jste to právě viděli. A odpověď asi není tak jednoznačná. Má se snad jednat o sondu do možné budoucnosti naší společnosti s občasným humorem, který je tak příznačně suchý. Kdybych tento počin odsoudil hned na počátku, byla by to celkem škoda. I když právě na začátku se film celkem hezky vyvíjí. Myšlenka filmu je dobrá. I první půl hodina slibuje zajímavý vývoj filmu. Ale poté přijde jakýsi zlom, jak v ději, tak i v provedení, a najednou máte pocit, že jste si během sledování omylem v přehrávači spustili něco jiného, více nudného a zbytečně protahovaného. Absurdní humor a skoro až nepřirozené chování hlavního hrdiny najednou vymizí, a zbude jen touha po konci filmu, bez větších škod, než těch dosavadních. Ale i tak jsem si ještě během závěrečných titulků říkal, že ten film je vlastně tak pitomý, až je geniální. Například jeho provedení. Herci nebyli líčeni, využívalo se jen přírodní světlo, dialogy působí jako z jiného světa, a přitom jsou tak podivně lidské. A hudba je vlastně jen v podobě krátkých úryvků zahraných na smyčcové nástroje. Film bych asi zařadil do stejné kategorie jako Mechanický pomeranč. Akorát zde chybí ona jedinečnost Kubricka. Asi nebudu všude chodit a všem tento film doporučovat, protože pochybuji, že si k němu najde cestu ten mainstreamový divák, který je zvyklý na něco jiného, Ale co rozhodně budu všude tvrdit je, aby mu dali alespoň šanci. Garantuji vám, že ho budete buď nenávidět (pravděpodobněji), nebo vám bude ještě pár dní ležet v hlavě jako mě.

Přizdis*áči (2011)

Tento film je sprostý a téměř pořád trapný. A právě to jsou důvody, proč by vás mohl zaujmout. Na první pohled americká "komedie", popírající realitu. Ale nic není takové, jak se na první pohled může zdát. Tak za prvé. Je to film z Británie. A to by přeci mělo něco slibovat. A také je to poznat. Ve filmu není přehršel kýčovitých scén. Hlavní hrdinové neřeknou tisíckrát "Mám tě rád" a "Miluji Ameriku". Britové prostě dokazují, že to jde i jinak. A aby taky ne. Vždyť film vychází z úspěšného seriálu. Kdo ho nezná, v našich končinách nejspíš dost lidí, tak to vůbec nevadí. Film prakticky nenavazuje s nějakým složitým příběhem.Celý film je nabitý anglickým nadhledem a neštítí se téměř, vlastně naprosto, ničeho. Takže pokud nemáte rádi americké komedie bez vtipu, tento film je přímo pro vás.