Strašák (1973)

Vskutku netradičný film. Stará klasika starých pánov, ktorá sem tam prekvapí, sem tam upokojí. Nevedel som čo mám čakať. A ten záver?

Čtyřicítka na krku (2003) (seriál)

Hugh Laurie ešte pred svetoznámym americkým Dr. Houseom bol vo svojej domovskej krajine známy predovšetkým ako typický britský komik (spolu so Stephenom Fryom, ktorý sa tu tiež mihne). A v tomto seriáli je taktiež doktorom, ale tak trošku iným, na akého ste v jeho podaní zvyknutí. Pre fanúšikov britských komediálnych seriálov (bez dabingu) odporúčam. A ako som u nich zvyknutý, treba prvý diel nejako pretrpieť, potom sa to rozbehne...

Náklad 200 (2007)

Tento film som pozeral na odporúčanie kamaráta. Celý čas bol o niečom inom, čo som očakával. Jeden z tých prekvapivých momentov, kedy neviete, čo pozeráte a do konca filmu to ani nezistíte. Inak krásny sovietsky humus. Všetky nenávidené ingrediencie v jednom a k tomu nejaká nahá kočka so škaredým ožranom. Pryjátnovo apetíta!

Superžralok (2011) odpad!

Už dlho som nemal takú produktívnu sobotu ako pri tomto filme. Už dlho som nepozeral sám od seba televízor. A ono tam ide takáto pecka! Úžasné herecké výkony, monumentálne efekty, toľko cudzích termitov na ospravedlnenie pravekého žraloka z pred milióna rokov, ľúbostná zápletka lepšia ako v Titanicu a na záver súboj chodiaceho tanku s chodiacim žralokom, kde jasný víťaz bude práve žena! Neverím, že toto nerobil Asylum. Mnoho c-éčkových filmov môže ísť z filmového univerza do pekla!

Vij (1967)

Ťažko zaraditeľné, ťažko uchopiteľné a mnohokrát opakované. Nikolaj Vasiljevič Gogol sa okrem najznámejšieho Revízora venoval aj úplne iným témam. Jeho poviedka Vij voľne čerpala z východoslovanského folklóru zasadeného do svojho prostredia. Táto adaptácia je niekedy považovaná za prvý horor ZSSR, niekedy ako rozprávka, niekedy ako svojské fantasy. Asi ako ostatné diela Alexandra Ptuška. Rozporuplné pocity, no zároveň akási spokojnosť v rámci spoznania diela.

Milius (2013)

Ak poznáte čo i len jeden kultový film tohto režiséra, odporúčam pozrieť! Hollywoodske legendy rozoberajú rozporuplného a kultového zenového anarchistu, hroziaceho sem tam zbraňou, vojnového mača a posledného muža mesta anjelov od jeho začiatkov až po nešťastné posledné roky. O tom ako Hollywood vie zastaviť jednu legendu, ako funguje filmový priemysel, alebo o tom ako tento pán zabrdol aj do iných kultových filmov svojich kamošov (Coppolu, Lucasa, Spielberga či iných)...

Josef (2011)

Je veľmi málo filmov z prvej svetovej, ktoré sa tešia veľkej popularite u mainstreamového publika. Predsa len tá druhá svetová je akási farbitejšia, nabitá výrazným symbolizmom súperiacich strán a hlavne si v nej každý nájde skôr toho "badass" nepriateľa (o pretrvávajúcich pocitoch do dnešných dní nehovoriac). A je ešte menej filmov svetovej produkcie, ktoré by sa v rámci tohto obdobia odohrávali na východnom fronte... Chorvátsky film Josef je svojským počinom. Sústredí sa na niečo iné ako samotné vykresľovanie histórie a vyberanie faktov (pár militaristických nepresností si beztak všimne len pravý army geek a v konečnom dôsledku na príbeh nemajú až taký dopad). Najlepšie nečítať pred pozeraním obsah. Poteší aj hudba, výprava a celkový vizuál. A na konci som sa prekvapene usmieval (nie, film nie je vtipný)! Odporúčam!

Tanec mezi střepinami (2012)

Marek Ťapák hlásiaci sa k odkazu svojho otca vytvoril film, ktorý sa snažil posunúť do dnešnej doby. No podobne ako Ťapák starší, pohrával sa s folklórnou symbolikou pre potreby filmu voľne, no hlavne trefne (páčili sa mi tradície rôzne vekom aj regionálne). K tomu úžasné scenérie hôr a ľudovej architektúry (väčšinu som poznal), krásnych žien, samotnej hudby a tanca (pozor, vo filme sa v 3/4 diela tancuje!) a typických ľudských životných príbehov poňatých na základe ľudovej slovesnosti. Odporúčam pre milovníkov/znalcov/fanúšikov spomenutého. Ostatným to bude môcť pripadať asi ako nezmyselná exhibícia pána Ťapáka na folklórnej ceste po Slovensku. Po dlhej dobe film, ktorý ma potešil.