Grimsby (2016)

Ďalšia z Cohenových uchylárčin, ktorá sa už ani netvári ako (ne)hraný dokument. Prelína sa tu akčný film, ktorý si z Jamesa Bonda berie takmer všetko (dokonca započujete "aj" božského Seana) spolu s klasickou Baronovou komédiou. Miestami si zakrývate oči a pregĺgate kam až chcel Sacha ukázať, že sa dá penis či gule strčiť. Ale viackrát som sa fakt zasmial, až mi bolo zo seba trápne. Celé to odsýpalo a hluchých momentov tu bolo minimum. To akože morálne posolstvo prešťal miestami až nekorektný humor (druhá scéna s vozíčkarom) a rovnováha bola vo vesmíre udržaná. Kontrast s postavou Marka Stronga brilantný a bratská chémia skutočne fungovala. To lepšie z jeho tvorby!

Delta Force 2: Kolumbijská spojka (1990)

Pokračovanie Chuckovej série za vyriešením problémov, s ktorými si americká garnitúra nevie dať rady (lebo sem-tam chce aj dodržovať medzinárodné právo!). On na to samozrejme kašle a potom ako sa vysporiadal s palestínskymi teroristami v lietadle si to namieri rovno do Kolum...pardón do San Carlos aby vystrieľal narkobarónov na čele s Pabl...teda Ramonom Cotom (v podaní démonického Billyho Draga). Always the hard way! Popularita tejto série tkvela hlavne v tom, že dej podobne ako v jednotke išiel na ruku americkému publiku, ktoré bolo frustrované z toho ako si s ich vládnymi predstaviteľmi pár rebelov vo svete vytiera riť. Finále nebude teda prekvapujúce. Béčko je to kryštalické a môžete si užívať tú úžasnú jazdu ako v akčnej videohre. Tie silné zostrihy prežijete a absencia nejakého vysvetľujúceho konca vlastne ani nikomu nebude chýbať. Trošku slabšie oproti jednotke, kde strieľajúca motorka predsa len ikonicky podfarbovala dej.

Ninja (2009)

Asi najotrepanejší príbeh o belošskom chlapcovi, ktorý vyrastal v Japonsku ako sirota a stal sa z neho majster ninjov, čo jeho rasovo čistejšiemu kolegovi zo zeme vychádzajúceho slnka vadilo. Prisahal mu pomstu a na konci samozrejme s "napätím a neočakávaným záverom" uvidíme ako to vlastne dopadlo. Generačná obmena filmov ako Enter the Ninja a American Ninja. Nič nové, ale vlastne to neurazí ani nenadchne. Adkins si určite splnil svoj detský sen so cťou a nová generácia, ktorá si nepamätá legendárne béčka Cannonu dostala svoju dávku.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

John Wick upadá do stále béčkovejších vôd, čo sa týka príbehu a scenára. Ale opäť je to silne popcornová záležitosť so snahou rozšíriť jemne univerzum a nechať diváka sledovať čoraz dlhšie, nereálnejšie zápasy hlavného hrdinu proti všetkým. Keanu sa učí stále lepšie narábať so zbraňou a plejáda bojových techník z neho robí pomaly majstra bojových umení, pri ktorom blednú aj ostrieľaní harcovníci ako Yen či Adkins (ten si tu dokonca môže povedať, že konečne rozšíril svoj herecký arzenál o nový typ postavy, aj keď úplne mimo akčného sveta to nebude). Asi sa podarená séria zbytočne oberá o vážnosť a mohla by týmto snímkom konečne skončiť. Verím, že by autori mohli prísť s niečím iným na poli akčného filmu. Ale neverím tomu, že toto bude už avizovaný koniec.

Splašený vlak (1985)

Izraelské duo przniteľov filmovej kvality Golan & Globus dokázalo, že so skvelým režisérom vedia vytvoriť áčkový film, kde s výborným hlavným hercom stvoria doslova uveriteľnú zmes drámy s thrillerom! Aj keď miestami dialógy režú uši a zrážajú plné hodnotenie, niektoré sekvencie zostanú pamätné. Vrátane záveru, ktorý vyráža dych.

Total Recall (1990)

Silná áčková vec, kde aj Arnold so svojim strohým, kulturistickým pohybom a mimikou dokáže parádne zahrať človeka s nočnými morami vo viacvrstvovom akčnom sci-fi trháku. Hudba je parádna a efekty na svoju dobu tiež. Nešetrí sa tu na ničom ani v príbehu. Určite si viem v hlavnej postave predstaviť niekoho iného, kto tomu dodá emočné grády, ale takto ste si mohli povedať, že ste videli Arnieho v skvelom filme, ktorý gradoval až do konca.

Hvězdná brána (1994)

Môj obľúbený sci-fi trhák z 90. rokov som si pozrel po rokoch v rozšírenej verzii a neviem či to bol problém nej alebo nedostatkom pamäte, že mi prišla menej tajomná. Od začiatku je všetko jasné a stráca to akési postupné napätie. Stále ide o veľmi kvalitnú snímku a verím, že si ju raz za dekádu z chuti pozriem. Seriál som v 90. rokoch miloval, ale dospelosť mi nedovolí si pokaziť dojem. Už vtedy som cítil obrovský kvalitatívny rozostup od filmu. V 90. rokoch jeden z najlepších filmov v danom žánri.

Pátý element (1997)

Popcornová senzácia z druhej polky 90. rokov, ktorú si pamätám v čase vzniku ako veľkofilm, ktorý vyrazil dych. Aj keď dnes niektoré triky môžu vyznieť slabšie a scenár miestami dosť tupo (ako prakticky každý film, kde je Chris Tucker), stále ide o čistokrvnú zábavu s dávkou vtipu a štýlovými akčnými scénami. Niekde medzi 3 a 4 hviezdičkami.

Sedm (1995)

Prakticky dokonalý kriminálny thriller s hereckými hviezdami, kde každý sa snaží maximum. Asi najviac herecká úloha Brada Pitta, kde prejavuje emócie a nezaostáva. Morgan Freeman tu hrá druhé husle. Po Mlčaní jahniat najlepší film, kde je ústredný antagonista masový vrah. Koniec brilantný a prinútil ma dať plný počet.

Zrcadlo, pověz mi... (1990)

Tínedžerský film, kde škaredé káčatko (nasilu upravené) ide do novej školy a všetci sa jej smejú aby nakoniec získala vytúženého princa v podobe svalnatého futbalistu (čo samozrejme vadí miestnej kráske, ktorá ho klofla prvá) sa tu mieša s hororom. Dej strieda tento žánrový mix celkom podarene aj keď žánrové klišé oboch tu pocítite. Záver menší gýč a poteší.