Elysium (2013)

Po snímku Purge je tu opět modní akční sci-fi pohrávající si s tématem novodobé totality v blízké budoucnosti a to přímo na americké půdě. Tentokrát se píše rok 2159, kdy Los Angeles vypadá asi jako dnešní Sýrie a kdy bohatí už toho mají dost a raději se vzdálí na bezpečnou oázu do vesmírného prostoru, odkud dále řídí celou Zemi. Kyvadlovou dopravou raketoplány se to jen hemží - ovšem jen pro privilegované občany. Naštěstí žádná totalita není věčná, a tak i tady se najde odvážný a přesvědčivý Matt Damon a vybojuje pro pro chudé pozemské ilegály ztracená práva na svobodný život a dostupnou zdravotní péči a navíc zachrání dceru své bývalé lásky z dětství a to vše za vlastní obět nejvyšší. Protipólem je tu skvělá chladnokrevná vesmírná ministryně obrany Jodie Foster a její pozemský agent, který ji jako věrný služebník nakonec zasadí smrtelnou ránu do krkavice aby mohl sám opanovat nad Elisiem a Zemí. Proč dávám 4 hvězdičky? Za zajímavé nadčasové téma, herecké výkony, udržení napětí a bez hluchých míst.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

K shlédnutí premiéry 3D verze tohoto překvapivě zdařilého snímku z kultovní texaskomasakrovské série jsem musel do polské Bielsko-Biale. Po úvodní retroscéně ze sedmdesátých let se ocitáme v současnosti ospalého texaského městečka s uzavřenou tajemnou rezidencí uprostřed zahrad skrývající své morbidní dědictví. Napětí postupně graduje bez hluchých míst až k překvapivému finále a otevřený konec dává opět naději na další pokračování. Už se těším.