Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Velmi zajímavě natočený film o drogové problematice s hvězdným obsazením. Líbila se mi ta roztříštěnost do několika dějových linií a syrový a nepřikrášlený pohled na téma obchodu s drogami. Dokumentární kamera a různé barevné filtry vás dokázaly správně naladit a vtáhnout do té či oné dějové sekvence velmi spolehlivě. Herecké obsazení se obecně povedlo, Michael Douglas klasicky výborný, na Catherine je vždy radost pohledět a Benicio taktéž podává skvělý výkon. Paráda.

Uprchlík (1993)

Parádně natočený thriller, kde po celou dobu není snad ani jedno hluché místo. Všechno je to hezky v tempu a film neúprosně směřuje k závěrečnému finále. Harrison Ford je prostě sympaťák a Tommy Lee Jones se zhostil role drsného policajta s grácií sobě vlastní. U tohoto se určitě nudit nebudete.

Věc (1982)

Obrovské překvapení! Bavil jsem se od začátku až do konce královsky, atmosféra se dala místy skutečně krájet, speciální efekty byly na tak starý film na velmi slušné úrovni a závěr také vynikající. Parádní sci-fi horror, který mohu jen a pouze doporučit. :)

Půlnoční kovboj (1969)

Nemohu si pomoci, ale tenhle film mě prostě chytá za srdce. Optimistický, idealistický začátek postupně vklouzne do skutečně depresivní a temné atmosféry bezútěšnosti, špíny, bezmoci. A první vidina úspěchu je obětována příteli, i když ve výsledku to nic neznamená. Nebo to právě znamená nejvíc? Naprosto úžasní Jon Voight a Dustin Hoffman a přenádherná ústřední píseň Harryho Nilssona, Everybody's Talkin', pro mne dělají tento film nezapomenutelným zážitkem.

Horalka (1960)

Obrovská klasika. Nádherná Sophia Loren vás udrží v pozornosti po celou dobu a Jean-Paul Belmondo je taková třešnička na dortu. Jen čtyři hvězdy dávám asi za ten uspěchaný závěr. Do znásilnění vše plyne tak nějak normálně, ale vývoj postavy Rosetty po této události mi přišel takový až moc ustřižený a zrychlený. Hodinu a půl film staví příběh, ale hlavní zápletka je vyřešena za 10 minut. Nicméně i tak klobouk dolů.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Pojetí filmu dětskýma očima se mi zde velmi líbilo, nebylo to násilné, tvůrci to příliš neprotahovali, takže výsledný efekt se v závěru dostavil. Trochu mi to připomínalo Život je krásný, zde to však bylo umocněno ještě přátelstvím dětí na opačných stranách barikády. Solidní drama, poměrně originální námět se povedlo úspěšně ztvárnit. U mě se žádný velký útok na emoce nekonal, ale sílu to v závěru mělo určitě. :)

Angel Heart (1987)

Slušný retro-noir thriller s výbornou atmosférou. Mickey Rourke hraje skvěle. Škoda, že mu to nevydrželo i déle. Co ale musím vyzdvihnout, je výkon Roberta De Nira. V menší roli Louise naprosto exceluje. Pokaždé, když byl na plátně (což moc často nebylo), jsem ani nedýchal. Robert De Niro a Al Pacino mají zkrátka rádi podobné role. A sluší jim!

Blade Runner (1982)

Blade Runner mě zajímal hlavně kvůli svému statusu sci-fi klasiky, pouštěl jsem si ho čistě ze zvědavosti. Na jednu stranu musím říct. že atmosféra filmu je krásně depresivní, bezútěšná, dokreslená výbornou hudbou od Vangelise. Toho Vetřelce jsem z toho chvílemi poznával, Ridleyho rukopis se tady nezapřel. :) Ford podává standartně skvělý výkon. Na druhou stranu se ale drobným úsekům zbytečně protahované nudy snímek nevyhnul. U jiných filmů mi to leckdy nevadí, ba naopak je to ku prospěchu, zde tomu tak ale nebylo. Snímek si drží pozici kultovního, mě až tak neohromil, byla to spíš taková ochutnávka, kde by pokračování nebylo od věci. Nicméně minout byste ho určitě neměli. :)

Fontána (2006)

Velmi si cením tvorby Darrena Aronofského. Fontána mi znovu dokázala, že je to výjimečný tvůrce. Naprosto úžasná audiovizuální podívaná. Propojení tří časových linií různými leitmotivy, prací s kamerou atp., je zkrátka fenomenální. Určitě je nutné vyzdvihnout výkony Jackmana a Weisz, kteří jsou vynikající. Atmosféra je takřka meditativní a to, co k tomuto filmu složil Clint Mansell, je něco přenádherného. Dobře, Lux Aeterna z Requiemu za sen pořád vede, ale Death Is The Road To Awe je těsně v závěsu. Takto jsou emoce z poměrně banálního lovestory námětu znásobeny a posílají film do výšin. Film nutí k zamyšlení, ale tohle dílo si hlavně musíte prožít. Nechte se unášet kompozicí obrazu a hudby. Vychutnejte si to.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Předně musím vyzdvihnout vysokou technickou kvalitu filmu, která je neoddiskutovatelná. Sledovat tento film je radost od začátku až do konce. V kinosále to musí být ještě větší zážitek. Na make-upu se také poměrně vyřádili, i když chvílemi herci působí až trochu plastikově, nicméně chápu, že takhle si pohrávat s věkem postav není žádná sranda. Hlavní herecké duo skvělé, zbytek herců drží kvalitu. Ale emocionálně mě film až tak nesebral. Fincherova studie pomíjivosti času byla sice určitě velmi zajímavá, ale asi jsem se nemohl oprostit od toho, že mě tenhle sci-fi prvek spíše iritoval, než nějak extrémně zvedal ze židle. Nemám nic proti dlouhým filmům, ale tady mi to celé přišlo tak nějak rozvleklé. Je m jasné, že atmosféra měla být komornější, ale někdy mi to zkrátka přišlo zbytečně protahované. Po celou dobu výstavby děje jsem čekal na nějaký zlom, na něco, co se mnou zahýbe, ale místo toho to tak nějak plynule, očekávaně skončilo. Zasazení do historických událostí bylo spíše na okrasu a kolikrát to bylo i poměrně zmatené a neurčité. De facto jediné, na co jsem se ke konci těšil, bylo, jak z Pitta udělají ještě mladšího a jak se obecně vypořádají s jeho mládnutím. Přidejte si k tomu pár hluchých a celkem zbytečných pasáží a spíše symbolický hudební doprovod a nezachrání to ani výborný Pitt. Neříkám, že Benjamin Button je špatný film, vůbec ne, je to kvalitní film a najde si určitě plno příznivců, ale něco tomu ještě schází.