• Krátkometrážní

Pipi v zemi Taka-Tuka (1970)

Hlavním motorem filmu je bezesporu Inger Nilsson, které role padla jako ulitá a díky níž lze celé sérii odpustit některé nedostatky. Těch bychom mohli najít spoustu, např.: děti vylezou ze studny v úplně suchém oblečení, přestože v předchozím záběru byly po pás ve vodě. Dnes bychom se takových věcí určitě vyvarovali, ale takhle charizmatickou slečnu bychom hledali velmi dlouho. Film si neklade žádné vyšší cíle než pobavit malé i větší diváky. A to bezezbytku splňuje. 80%

Moonraker (1979)

Mám potíže s hodnocením tohohle dílu, protože nevím, jestli ho hodnotit srdcem nebo rozumem. Pokud bychom přešli na rozumovou stránku věci, tak mi za prvé vadí dost vykonstruovaná zápletka. Proč by si Drax kradl vlastní raketoplán, když může v klidu zničit celý svět bez toho, aby se mu 007 pletl do cesty? Za druhé, vím, že v té době byly populární Hvězdné války, ale to střílení laserem vypadá vážně uhozeně. A za třetí, zdá se mi, že tvůrci schválně nechali Čelisti zamilovat se, aby to mohlo nějak dobře dopadnout. Ale na druhou stranu je tu Bond, James Bond! Roger Moore zde nevypadá nijak špatně a vtipnými hláškami se to jenom hemží. Sice se zde opakovala honička na motorových člunech, která byla k vidění již v Žít a nechat zemřít a Muž se zlatou zbraní, ale na kvalitě akce to nijak neubírá. A co posouvá tuhle bondovku o třídu výš je hudba - zvlášť píseň při závěrečných titulkách je jedna z nejlepších, co kdy byly k těmhle filmům natočeny. Takže srdeční hodnocení nakonec převažuje :-) 70%

Do-re-mi-fa musume no chi wa sawagu (1985)

Nevím, co si mám o tom myslet. Film, jehož značná část je vyplněna souložením, masturbací a vedením filozofických řečí, jsem opravdu nepochopil. Je to v zásadě o tom, že slečínka z venkova na univerzitě kohosi hledá a nakonec skončí u chlípného profesora. Možná si to budu muset pustit znovu, abych v tom našel nějaký utajený smysl. Poprvé jsem ho tam nějak nenašel. 30%

První učitel (1965)

Snímek První učitel vypráví zajímavý příběh o strastiplných začátcích učitele komunisty vyslaného do zapadlé horské osady kdesi v dnešním Kyrygzstánu. Postava kantora se vyznačuje silnou vírou v komunismus, ale nemusíme to brát jako nějakou propagandistickou záležitost - v té době to byla věc naprosto běžná a nemyslím si, že by tvůrci do toho něco uměle přidávali. Musím se poklonit hercům za naprosto přesvědčivé herecké výkony a za to, že toho museli během natáčení dost vytrpět - zvlášť při scéně, kdy se učitel snaží narovnat kameny v ledové řece tak, aby jí bylo možno projít suchou nohou. Velmi reálně je zde zobrazený konflikt tamních drsných tradic s komunismem. A upřímně řečeno mě velmi překvapila na dobu a místo vzniku dost odvážná scéna s Nataljou Arinbasarovou, při které si mužská část publika všimne, že to byla fakt pěkná holka :-). Na filmu vás sice může odradit silně komunistické smýšlení hlavního hrdiny, avšak mě si snímek získal svou neuvěřitelnou lidskostí a pravdivostí. 90%

Okénko (1933)

Tuhle lehce romantickou komedií vytahují z šedi průměrnosti výborné herecké výkony všech hlavních představitelů. Příběh je klasická červená knihovna, kterou doplňují silně sentimentální scény, nad kterými určitě v době vzniku ledaskdo zaplakal. Ale je to naštěstí celkem vhodně doplněno komickými situacemi, takže celkové vyznění je celkem pozitivní. A nechtěl bych být v kůži docenta a zjišťovat, co jsem vlastně v noci dělal :-) 75%

Beullaindeu (2011)

Skutečnost, že lidem s jedním chybějícím smyslem se zdokonalí smysly ostatní, je, myslím, docela známá. V tomto ohledu na mě příběh ani nepůsobil nereálně, protože žádné zázraky (jako že by například hrdinka zjistila barvu auta nebo očí) se nekonaly. Abych byl upřímný, ze začátku jsem Ha-neul Kim tu slepotu příliš nevěřil, ale to se rychle změnilo. Tak, jak je u Korejců zvykem, i zde dochází k citovému vydírání diváka (hrdinka bez rodičů, která to téměř dotáhne na policistku v tragickém okamžiku ztráci svého nevlastního bratra i zrak a je odkázána pouze na slepeckou hůl a vodící fenku, která je zabita), ale ve výsledku to nepůsobí vůbec špatně (nebo už mě to u Korejců tolik nepřekvapuje) a proto jsem se dokázal do Soo-ah dokonale vcítit, přičemž toto pouto mě, jakožto diváka, s hlavní hrdinkou bylo stále silnější. Na celém filmu kazí dojem pár drobností. Jednak se mi příliš nezamlouvalo přehrávání vyšetřovacího policisty. Navíc na konci filmu jsem si všiml, že popálený vrah je dost podivným způsobem nalíčen. Nikdy jsem - díky bohu - žádného popáleného člověka v životě neviděl, ale nepůsobilo zo na mě zrovna dvakrát věrohodně. Ale jinak tento film můžu velmi vřele doporučit - dokáže totiž diváka naplno pohltit a pustí ho až na svém konci. 85%

Heidi Montag Says No to Plastic (2010)

Tohle ani nelze hodnotit. Tohle by se mělo z této databáze vymazat a víckrát to nevytahovat. Nemá to totiž s filmem a nedejbože nějakým uměním nic společného.

Koška, kotoraja guljala sama po sebe (1988)

Zatím jsem nepřišel na to, proč se například tento filmek dosud neobjevil v televizi. Protože je ruský? Já vím, že se mnozí z nás k Rusům chovají jako k nakaženým leprou, ale já osobně nevidím důvod upřednostňovat americkou kulturu, když jiní dokáží také vyrobit také kvalitní díla. Je to tak trochu příběh o vzniku světa (lehce podobný biblickému) a o tom, jak si člověk domestikoval psa, koně a krávu. A nakonec i ta kočka si k lidem prostřednictvím mléka cestu našla. Je to sice lehce feministické - žena si ochočí jak muže, tak i zvířata, ale i tak moudré a poučné. Vřele doporučuji - kdybych měl děti, hned bych jim to pustil. 100%

Knězovy děti (2013)

Tak prý komedie...Komedie nemusí nutit k záchvatům smíchu, stačí, když člověku přinese dobrou náladu. Film, kde vládne pohřební atmosféra, se proto komedií nazvat nedá. Usmál jsem se pouze, když na ostrov dorazil kněz v podání Lazara Ristovského. To byl také jediný herec, který tomu dodal trochu šťávy. Bohužel se ve filmu objevil tak na tři čtyři minuty. Ostatní učinkující nejsou špatní, ale nejsou to zrovna moc lidé hodící se do komedie. Na druhou stranu se v tomhle snímku zní dost povedená hudba. Ono celkem vzato to není špatně natočený film, ale komedii si zkrátka představuju jinak. Hned po zhlédnutí tohohle snímku jsem si musel pustit pár veselých písniček, abych se z toho nějak otřepal. 50%

Nerada ruším (2012)

To byl ale divný film! Komedie to byla tak asi půl hodiny, kdy se to hemžilo úsměvně absurdními - i když dost drsnými - dialogy a hláškami ("Byl jsem celou noc na telefonu se Steenem kvůli tomu zasranýmu jelenovi. Říká, že se mu z jelena nepostaví"). Pak ale humor vyprchá a zůstává jen ta absurdita, kterou zosobňují všechny postavy, které se ve filmu objeví. A některé pasáže jsou vyloženě hnusné (anální znásilnění) a z některých věcí si normální lidi legraci nedělají (rakovina). Na druhou stranu Ditlevsen je skvělá. Tahleta mladá herečka má opravdu nadání - její hraní psa je skutečně nezapomenutelné. 65% .