Kage no džicurjokuša ni naritakute! - Season 1 (2022) (série)

Asi normálně bych dal 4*, ale jen za podmínky, že bych neznal mangu, kterou bych právě tak hodnotil a zanimovaná verze prostě tu atmosféru úplně nevystihla. Je to něco netradičního, kdy i když je to zase reinkarnace ve fantasy světě, nese se to v trochu temnějších barvách, než snaze o to, co nejvíc levlovat nebo hlásit kdejaké ideály. Máme tu organizaci, která se pohybuje na pozadí běžného života a řeší hlavního záporaka v podobě tajného kultu. Dočkáme se tu tak spousty akce a napětí, kdy overpowered hlavní hrdina všechno vyřeší s klidnou hlavou. I když je přehnaně silný, tak to není taková ta typická cheat schopnost, kterou mu někdo daroval, ale prostě si všechno vycvičil sám. Hlavní hrdina je ale taky trochu podivín, kdy asijská tvorba nemůže udělat pana dokonalého, ale vždycky mu musí hodit nějakou výstřednost, aby se necítili čtenáři/diváci méněcenní. V tomto případě hlavní hrdina trpí bludnou představou grandióznosti, aby se v anonymitě zviditelnil jako bojovník se zlem (tzv. chuunibyou), což se záhadně mísí s tím, že jeho deziluze jsou ve skutečnosti pravda, jen on sám o tom neví a nedokáže si to připustit, a navíc má opravdu úžasné schopnosti. Časem toto začne být trochu frustrující otravnost, která kazí zážitek. Do toho je tu pak několik další postav - především ženských ze studentské části života - které jsou naprosto otravné (Claire a Alexia), které dávají z naprosto absurdních důvodu hlavnímu hrdinovi čočku. Dalším mínusem bych pak viděl onu kompletní lenost vymýšlet nějaká zajímavá jména, kdy především pak ke konci při tom turnaji ty jednotliví bojovníci mají úplně lemplovská jména tvořená ze slov, která autora v daný okamžik napadla. Obecně bych to bral jako hodně dobrý koncept, který bohužel ale není úplně dobře vyvážený po jednotlivých stránkách, kdy tu máme opravdu povedené stránky, které jsou ale zabity těmi absurdními. Po animační a hudební stránce je to dobré.

Tensei Shitara Slime Datta Ken: Coleus no Yume (2023) (seriál)

Trochu se divím, že z tohohle autoři udělali třídílné OVA namísto kratšího filmečku, když nakonec všechny tři díly vypustili najednou. To je ale takový menší detail. Není to klasické OVA s nějakým tím fanservisem, ale spíše to je doplnění příběhu o nějaké další skutečnosti, aby měli autoři nástavbu na případné další zasazení v případném navázání na poslední události. Časově se to odehrává z většiny v období, kdy Rimuru je jako učitel v Království Engrasii (tak nějak to navazuje na události OVA první série ohledně třídílné části "Rimuru's Glamorous Life As A Teacher", což je přibližně skoro konec první série) a pak se to lehce na pár momentů ještě přesune do událostí po druhé série, kdy je Rimuru uznán jako demon lord a těsně před událostmi filmečku "Guren no Kizuna-hen". Každopádně jak jsem psal, tak je to spíše takový menší paskvil, který se snaží o vyplnění příběhu jako určitá nástavba a proto to taky tak trochu trpí na kvalitě. Je to zase určité dobrodružství, ale nedá se to srovnat s kvalitou hlavní linky. Je to takové přitroublé, ale to tak nějak není nic nového v této sérii a ve výsledku je vlastně Rimuru tentokrát spíše vedlejší postavou, kdy hlavní aktéři a zaměření je jinde. Přesto tohle neurazí, ale velký požitek z toho člověk nebudu mít s neporovnatelným zážitkem z posledního výše zmíněného filmečku. Pak mě tu zarazil ještě jeden takový detail, kdy na začátku tam hodí všechnu tu mlhu, aby nebyla vidět nahota, ale hnedka v navazující úvodní znělce se pak té nahoty tolik nebojí - opět zase trochu podivné smýšlení tvůrců anime. Po animační a hudební stránce se to drží svého.

Nanacu no maken ga šihai suru (2023) (seriál)

Tohle nemůžu nazvat jinak než japonský Harry Potter, který je ale trochu temnější a určen pro spíše starší publikum než rodinná záležitost. Člověk si řekne, že se autoři snažili zkopírovat něco opravdu dobrého, ale přesto to je velice zajímavé, kdy se člověk vydá na fantasy dobrodružství zdejší kouzelnické školy, která má mnoho vrstev - nejen z hlediska lokace, ale také i příběhově. Může se to zdát jako snaha o obsažení mnohého, kdy se to sem tam vždy trochu nakousne, ale v tomto případě nemám pocit neuspokojení, že jsem se vlastně nic nedozvěděl. Dalo to všechno solidní úvod, kdy tam není ten prvek mysteriózna vyveden do extrému, ale divák se postupně dozví na čem to stojí a těší se akorát na to, jak to bude provedeno. Celkem bylo pro mě i překvapení, že to má 15 dílů a ne klasických 12. Autoři vystoupili ze zažitého stereotypu a je to vidět, že to tomu prospělo, že to dalo anime více prostoru k tomu, aby to sdělilo, co chtělo. Po akční stránce je to napínavé, postavy nejsou přehnaně silně a je to tak nepředvídatelné. Postavy jsou příjemné - nenašel jsem tam snad ani jednu, která by mi nějakým způsobem vadila a prostředí a mechaniky kouzel jsou dobře zpracovány. Každopádně to beru jako krásný úvod a těším se na případné pokračování - jen doufám, že bude - byla by to škoda, kdyby ne. Po animační stránce je to velice zajímavé (i když mohlo by si to odpustit v některých místech ty typické japonské patvarní designy) a po hudební tomu nemám co vytknout.

Kolo času - Série 2 (2023) (série)

Přesně jako u první série, vizuál a hudba nemá chybu. Co se příběhu týče, tak se tu konečně začne něco dít více a je to zajímavější. Proto bych tuhle druhou sérii hodnotil o stupeň lépe než tu předchozí. Dočkáme se tu spousty akce, sem tam něco z pozadí hlavní dějové linky a spousty různých strastí, starostí a dobrodužství jednotlivých postav. Jako obvykle je tu spousta frakcí, ale tak nějak se tentokrát autoři krotili a nepřibyde jich tolik, takže se v tom dá slušně orientovat. Trochu se obávám, že autoři trochu více nakousli to, čeho jsem obával u první série ohledně mixu žánrů a velice doufám, že to bude mít v následující/ch sérii/ích dobré vysvětlení, které z tohohle celého počinu nevytvoří úplný paskvil. Bohužel se to v různých scénách dopouští logických chyb (např. lukař úmyslně bojuje na blízko místo toho, aby bojoval na dálku atp.) nebo strašně uspěchaných scén (především ten závěrečný boj na věži). Celkově je tu vidět určité zlepšení, ale ještě je tu spousta věcí na doladění.

Kolo času - Série 1 (2021) (série)

Překvapení a zklamání zároveň. Po shlédnutí tohoto seriálu mám opravdu smíšené pocity. To, co mě opravdu potěšilo bylo velice propracovaná grafická stránka (lokace, efekty, kostýmy, designy, rekvizity atd.). Dále se mi celkem líbila ta myšlenka boje zla proti dobru, kdy je tu spousta různých frakcí, které mají své agendy. Často jsem si říkal, zda nekoukám na dalšího Pána prstenů, kdy to mělo hodně podobností (skřeti - trolloci, přízraky - stíny, Sauron - Temný, hobiti - taeverni atd.). Bohužel se to ale Pánu prstenů vůbce nevyrovná, kdy to má potenciál, který je naprosto zabitý. Vyskočí tu na vás spousta různých pojmů, postav, frakcí, historie, ale nic není pořádně vysvětleno, kdy člověk tápe a nechápe. To je pro mě jeden hodně velký mínus. Dalším velkým mínusem je herecké obsazení, kdy pár jedinců vám tu sice sedne, ale to nejdůležitější jádro je z větší části hrozné, protože je tu vidět snaha o multikulturalismus, kdy z toho vzniká pak hrozný paskvil. Postavy jako takové kopírují to samé, co herecké obsazení, různé druhy a většiny z nich otravná. Po akční stránce se tady toho člověk moc nedočká, ale přece jenom něco tady je, co celkem stojí za něco, ale obecně se to spíše zaměřuje na dobrodružnou stránku, než boj. Hlavní duchovní myšlenka je opravdu divná, kdy tu máme kolo času, které rozhoduje o osudu lidí, kdy je vše předurčené a tedy nikdo s tím vlastně nic nemůžu udělat a pak tu jsou na druhou stránku svobodné volby, které v rámci toho rozporují. Obecně to zezačátku celkme nadchne, ale postupem času je to takové jednoduché a nudné. Příběhový závěr nakonec poukázal trochu na mix dalších žánrů, které by mohli způsobit příšerný mix. Tenhle počin úplně neurazí, ale má toho bohužel hodně nedoladěného a nezachrání to ani perfektní grafická a hudební stránka.

Ahsoka (2023) (seriál)

Tak jsme se dočkali Ahsoky, kterou možná někteří znají z jejího výskytu z Mandaloriana, pokud sledují jen hranou formu Hvězdných válek. Těm ale bohužel ušel příběh animovaných Klonových válek a Rebelů, kteří jsou celkem podstatný k pochopení jednotlivých postav, jejich pozadí a jednotlivých událostí a souvislostí, takže budou mít celkem ochuzený zážitek. Poslední dobou to v seriálovém zpracování v tomto univerzu nebylo nic hvězdného (s výjimkou Mandaloriana) a tak tohle přichází jako celkem vítané oživení s dobrým zpracováním. Musím ale zdůraznit ono slovo slovo dobré a ne výborné, protože je tam docela dost momentů, kdy měl rejža zopakovat některé scény, které byly neplynulé nebo kdy komparz je trochu utrhnutý ze řetězu. Ale to jsou detaily. Obecně je to celkem napínavé, kdy to má tu detektivní část, trochu mysteriózna a pak samozřejmě tu akční část. Navíc se tu dočkáme nejednoho překvapení. Vizuálně je to opravdu dobře zpracované a soundtrack jako obvykle nemá chybu.

Uči no kaiša no čiisai senpai no hanaši (2023) (seriál)

Po delší době zase trochu dospělejší anime, kde nemáme studenty, ale pracující lid. Obecně by se to dalo nazvat jako romantická komedie s trochou ze života. Romantika je tu kamenem úrazu, protože hlavní dvě postavy se na svůj věk chovají jak puberťáci a i když k sobě něco cítí, jsou oba hnedka červený na zadku a nedokážou se vyžveknout. Tohle frustrující klišé to bohužel kazí a kvůli němu jsem ubral o hvězdu méně. Musím ale uznat, že název dostál svému a hlavní hrdinka dokáže být obzvláště v počátcích opravdu roztomilá, až člověku hrozí předákování cukrem. I když trochu zase je na zamyšlenou ono téma legální loli. Na druhé straně však stojí velice solidní humor, kdy jednotlivé vtipné situace člověka opravdu pobaví. V čele humoru dominuje velice dobře sepsaná postava manažera, se kterým se prostě nenudíte - celkem škoda, že příběh není o něm a kamarádce z dětství hlavního hrdiny Hayakawě. Po animační i hudební stránce je to celkem slušné.

Spy kjóšicu - Season 2 (2023) (série)

Tak máme za sebou druhou sérii, kdy se to tak nějak trochu nese v tom duchu toho prvního, kdy nás trochu více seznamuje zase s dalšími hrdinkami, které neměly prostor v první sérii, ale tentokrát to konečně začíná být trochu více zaměřené už i na tu špionážní část, takže je to o něco zajímavější. Důležité je to slovo "o něco", protože pořád mi to připadá takové mdlé, kdy člověk není z jednotlivých situací překvapen a má to trochu chaotický souběh událostí, kdy se to často vrací k některým událostem, aby to dalo divákovi další střípek z toho co se stalo - trochu mi to připadalo, že autor si postupem času uvědomil, že by tam mohl něco doplnit, ale místo, aby danou pasáž trochu přepracoval, tak to hodil nakonec formou retrospekce. Možná je to jen dlouhé intro v podobě 24 dílů a teprve asi v třetí sérii se bude řešit něco důležitějšího a zajímavějšího. Na konci nevím proč jsem si vzpomněl na anime "Akuma no Riddle", které mělo taky špionážní téma plné holčin s trochu jiným zaměřením a připadalo mi více zajímavější. Animace i hudba se drží svého.

Spy kjóšicu - Season 1 (2023) (série)

Anime o špiónech ve fiktivním zasazení, které by technologicky zapadalo do období studené války. Jeden z master špiónů má za úkol vycvičit jednotku nových špiónů v podobě mladých holčin, které byly problematickými zvláštními případy na svých jednotlivých školách. Během krátkého časového úseku je musí vycvičit pro jeho následující naprosto nemožnou misi s velmi nízkou šancí na přežití. Hlavní špión je navíc až příliš velký génius, který není schopen řádně předat jakékoliv instrukce a tak to skupina holčin nebudeme mít s ním lehké. Obecně tohle anime nemá špatné téma, ale ono zpracování už je horší. Zaprvé hlavní mise je v počátečních dílech, kdyby člověk očekával, že nejdřív se nějak divák seznámí s postavami a jejich tréninkem a hlavní mise pak bude třešínkou na dortu. Autoři však zvolili opačný postup, kdy udělali menší úvod, pak hodili hlavní misi a pak teprve začali seznamovat s jednotlivými postavami, kdy se to mísilo ještě s postranními misemi a dalšími dobrodružstvími. Kdyby se anime neslo v duchu té části o ochraně jedné postavy před zabijákem v tom sídle, tak by to mělo trochu lepší kvalitu, než tohle ambientní cosi. Hlavní nedostatek je to, že je to příliš poklidné, kdy tomu chybí drama, což je u tohohle typu příběhu celkem zásadní. Po animační stránce je to pěkné a po hudební je to celkem slušné.

AI no idenši (2023) (seriál)

Trochu překvapení po delší době tohle anime, kdy to konečně vyjíždí z toho mainstreamu žánrů, které poslední dobou se neustále opakují. Tentokrát tu máme anime se zaměřením především na psychologickou, etickou, sociologickou a trochu filosofickou stránku. Není to ale nic těžkého na porozumění, kdy to nabízí celkem odlehčená témata, ale však s možností hlubokého zamyšlení. Máme tu prostředí budoucnosti, kdy různé typy "umělé inteligence" jsou součástí každodenního života a krom lidí obývají planetu i tzv. humanoidi, kteří jsou z větší části lidé, ale mozek mají robotický. Přesto užívají ve společnosti skoro stejných pravomocí a postavení jako běžní lidé. A v tom právě spočívá pointa tohohle anime, kdy v tomhle množství různých umělých identit se epizodicky podíváme na několik různých případů ze společnosti soužití s nimi a jaké problematiky nebo případně výhody to skýtá. Má to samozřejmě i určitou hlavní linku v podobě hlavní postavy, která dělá lékaře pro humanoidy - takže se účastní jejich příběhů do určité míry - a pak má své osobní pohnutky, které se zde bohužel nakousnou a vypadá to, že se možná budou řešit až v druhé sérii (pokud bude). Obecně tohle anime neurazí, kdy to dá divákovi několik věcí na zamyšlení, ale bohužel to nezahraje přiliš na emoce, jako tomu například bylo u anime s podobou tématikou v podobě "Eve no Jikan", a tak je to takové mdlé. Krom toho bych mohl ještě zmínit ještě anime "Plastic Memories", které má také s tím anime určité podobnosti. Po animační i hudební stránce je to celkem slušné.