Elysium (2013)

Opět z toho filmu mám divný pocit jako u předchozí práce Blomkampa u Districtu 9. Něco zásadního tomu prostě chybí, těžko popsat co. Na druhou stranu musím uznat, že efekty jsou tu opravdu dobré a design jednotlivých vymožeností není taky špatný a proto hodnotím více, než u Districtu. Soundtrack má také své momenty. Samozřejmě příběh tu trpí asi nejvíce, kdy je zde nedomyšleno spoustu věcí nebo se některým událostem nevěnuje skoro žádné vysvětlení.

Terra e... (2007) (seriál)

I když tohle anime má určitá omýlaná témata, tak je svým způsobem unikátní po příběhové stránce. Zničená planeta Země, cestování vesmírem, lidská mutace, šílený superpočítač, stádový efekt a mnoho dalších se tu vzájemně netluče, ale tvoří příjemně propojený příběh. Co se týče animace, tak zde by se dalo vylepšovat mnohé, i když musím uznat, že dynamika tomu zrovna extra nechyběla nebo špatný design. Hudební stránka je celkem průměrná. I když dávám čtyři hvězdy, tak stačilo shlédnout pouze jednou a to hlavně kvůli tématům, které se zde vyskytují, a celkem povedené akční stránce.

ef - a tale of melodies. (2008) (seriál)

Emocionální horská dráha opět pokračuje a nejen to, zase spousta hlubokých životních myšlenek, jako v předcházejícím dílu. Krom toho zde můžeme naleznout mnoho odpovědí na otázky, které nebyly v první "sérii" zodpovězeny. Postupně sílí napětí a jeden dílek puzzle zapadá do dalšího (nebo jak by se dalo říct v rámci tohoto díla, jednotlivé nitě osudu se začínají projevovat ve své prostoupenosti). Animace opět briliantní a to samé i hudební stránka. Opět se tu dočkáme ale určitého nepochopení všeho, protože je toto anime zase příliš komplexní, že se to nedá za jednou shlédnutí vše pochytit. Ale to tomuhle dílu nevadí - životní filosofie není nikdy jednoduchá na pochopení.

Thor: Temný svět (2013)

No konečně se člověk dočkal i na nějakou tu větší bitvu, kde nebojuje jen nějaký superhrdina. Řekl bych, že jsou tu zakomponovány všechny ty hezké prvky ze sci-fi filmů. Přesto jsou momenty, kde je vidět, že je to odbyté nebo situace, které jsou tam naprosto zbytečné a kazí trochu dojem. Efekty, příběh a hudba jsou perfektní. Jako obvykle člověk dostane na konci nějaké to tajemství, které mu nedá spát do příchodu dalšího pokračování a slušnou řádku vtípků.

ef - a tale of memories. (2007) (seriál)

Dokonalost. Opravdu tomuto dílku nemůžu nic vytknout. Hudební stránka perfektně sedí a působí na emoce diváka. Animace je jedna z nejlepších a nedá se jí také nic vytknout. Příběh jako takový není nudný ani žádný zašlý stereotyp. Dá se to rozdělit na tři příběhy, které se odehrávají na dvou různých místech ve stejný čas, kdy je zde mezi nimi mnoho kontrastů a spousta filosofických myšlenek (za které by se ani filosof nestyděl zamyslet). Mnohým mi to připomíná novější dílo Atlas mraků, i když nemůžu porovnávat, protože přece jenom tohle dílko bylo o několik let dříve. Dramatická stránka je též perfektní, člověk je napnutej jak kšandy už od prvního dílu, až do konce. Romantická stránka není klasicky přihlouplá a dává zde určitý rozum. Pokud člověk chce ale toto dílko opravdu ocenit, tak se na to musí podívat vcelku, protože když udělá mezi tím pauzu, tak musí hodně koukat zpátky, aby pochopil, co se tam stalo. Navíc nestačí se podívat na to asi jenom jednou, protože člověk hodně toho během sledování nepochytí a tudíž může pochopit, až po opětovném shlédnutí.

Ajakaši (2007) (seriál)

Jak napsal Katsuragi: Začátek nadějný, ale postupně se to zkazilo. Téma zajímavý, ale ten konec vlastně byl jen poražením určitého nepřítele, ale vůbec nic nevyřešil. Jediný, co mě tam nějak extra zaujalo, byla hudební stránka. Animace jako taková nebyla nic moc.

Inu to hasami wa cukaijó (2013) (seriál)

Nejprve jsem odmítal tohle anime sledovat kvůli tomu, že jsem si myslel, že to nemůže mít zajímavý příběh. Poté, co jsem se přinutil, tak jsem byl celkem i po prvním díle překvapen. Námět jako takový je celkem zajímavý, ale chtělo by to lepší zpracování. Mnoho zbytečných postav, hromada absurdností a nezakončenost z toho dělají poloviční dílo. Kdyby se tomuhle vyhnuli, řekl bych, že bych hodnotil více. Každopádně vtipem to oplývá po celou dobu a nepřehnaným způsobem, což bych hodnotil asi nejvíce. Animace je velice dobrá, ale hudební linka není moc výrazná. Každopádně kdyby sem přidali dramatický prvek, byl by z toho ještě lepší počin.

ティアーズ・トゥ・ティアラ (2009) (seriál)

Toto anime by se dalo rozdělit na dvě části, na první (1. - 17. díl) a druhou (18. - 26. díl). Člověk, aby pochopil celou podstatu tohoto anime musí vydržet až do konce a hlavně zkouknout důležitou a vysvětlující druhou část. Zpočátku jsem myslel, že to bude klasické dobrodružné anime, které čerpá z evropské historie antického Říma a keltů. Postupně jsem chtěl toto vzdát převážně kvůli nevydržitelné aroganci Arthura nebo hlouposti Riannon, případně kvůli mnohým nejasnostem, které začali zapadat do sebe až od 18. dílu. Když ale člověk shlédne celé anime, tak najednou porozumí, proč tomu tak bylo - že to bylo součástí určitého vývoje. Skoro po celou dobu se můžeme setkat s mnoha etickými prvky, na které by se daly vést dlouhosáhlé filosofické debaty. Napětí se svým způsobem udržuje až do konce, kdy člověk neví jistě, jaký vývoj událostí může nastat. Animace má lepší průměr a hudební stránka je zde místy opravdu výrazná.

Utawarerumono (2006) (seriál)

Jak už tu bylo mnohokrát popsáno, tak by se tohle anime dalo rozdělit na dvě části, na první tříčtvrtinu a poslední čtvrtinu. První část nám ukazuje celkem zajímavé fantasy, i když člověk už od začátku tuší, že tam nějaké to sci-fi bude. Je zde nádherně zobrazena různá válečná taktika, klasická japonská čest a co mě asi nejvíce zaujalo, tak prvek nepokrevní rodiny. Jakmile začala druhá část, tak jsem si řikal, že je to celkem pokažené, že se tam snaží narvat ony "Avu Kamy". Nakonec si ale člověk uvědomí, že to byl určitý přechod, který tam ani tolik nevadí, vzhledem k tomu, co se stane na konci. Závěr jako takový byl trochu odfláklý, protože i když se zde dostalo určitého vysvětlení, nebylo ono vysvětlení nějak pořádné. Stále zbývala spousta slepých míst, která by zasloužila vyplnit. Dále je pravda, že určité příběhy jednotlivých postav vypadají jako fillery, ale kdyby se jim tam dalo většího prostoru, pak by to bylo příjemným zpestřením, přece jenom jsem chtěl vědět o historii jednotlivých postav, proč mají takové postoje, jaké mají. Animace je trochu staršího provedení, ale není úplně špatná, až tedy na momenty, kdy je vidět počítačové provedení, které je opravdu amatérské. Hudba mě také nějak extra nezaujala. Přesto všechno stejnak čtyři hodně dobré hvězdy.

Joake mae jori ruri'iro na: Crescent Love (2006) (seriál)

Řekl bych, že to jsou slabší tři hvězdičky. Příběh je velice zaměřen na romantickou stránku, ale to mu úplně nevadí, protože ostatní stránky jsou celkem vyvážené a dotvářejí příjemné okolí. Přesto by se zde dalo mnohé vylepšit, kdyby hlavně dramatické a také trochu sci-fi stránce (fantasy tu opravdu není) byl dán větší prostor. Konec jako takový bych viděl přehnaný, kdy člověk sice čekal nějakou tu třetí stranu, že se odněkud vynoří, ale rozhodně bych to nečekal v takovéhle podobě, kdy z toho udělají přeslazený happy end. Kdyby to skončilo hořko-sladce něco na styl animáku Bitva o Terru, tak by to trochu povzneslo hodnocení výš. Sem tam se člověk i zasměje, kdy jsou tu určité narážky na Indiana Jonese nebo Vetřelce, ale krom toho i neschopný bratr z restaurace. Animace jako taková je mírně pod průměrem a hudební stránka extra nevyčnívá.