Gauneři (1992)

Jedna z Tarantínových prvotín s ktorými debutoval a vytvoril si meno uznávaného režiséra s ktorým je pocta pracovať. Každého filmového nadšenca zaujme hneď námet, ktorý nezakladá na priamej a bezduchej akcii, ale na geniálne premyslených dialógoch rozvíjajúcich prvotriedny dej. Dokonalý scenár je podporený bezchybným soundtrackom a kvalitnými hereckými výkonmi. Film avšak napriek neskutočnému množstvu pozitívnych aspektov má jedno malé mínus: Upriamuje sa na značne obmedzenú skupinu obecenstva. Má problém osloviť jednoduchšie publikom vyhľadávajúce niečo ľahké a nepobaví nadšenca Holywoodskych blockbusterov. No pre náročnejšieho diváka je to hotový skvost kinematografie. 95%

Jiroovy vysněné sushi (2011)

Kvalitne a pútavo natočený dokument o sushi bare, ktorý nie je známy svojou honosnosťou alebo luxusom, ale precíznou a bezchybnou prácou jeho vysoko kvalifikovaných zamestnancov. Stanete sa súčasťou príbehu, ktorý vám dokáže, že skromnosť, pokora a vytrvalosť vedú k splneniu sna a k vybudovaniu si dobrého mena. Je to taký návod, ako sa dá s minimom prostriedkov vytvoriť niečo celosvetovo uznávané. Moja poklona patrí nie len samostatným autorom za bravúrne zvládnutú prácu, ale aj samotnému Jirovi, majstrovi všetkých sushimajstrov. 95%

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Bravúrne herecké výkony, dobrý námet. No Nemecko má jednoducho problém spraviť film zaujímavý. Málo prostredí, slabo opísané charaktery postáv, zdĺhavé, neslané nemastné, nudné a nezáživné. Film nejde do hĺbky, nerozoberá pozadie celého spiknutia proti režimu, kulisy sú jednoduché a celé to pôsobí lacno. Záver je predvídateľný a postráda čo i len miernu akciu. Na svete existuje omnoho viac kvalitnejších drám, Sofia má smolu, neoslovila ma. 45%

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Úprimne nechápem ako môže tak bezchybná rozprávka zožať také nízke hodnotenia. Jeden z prvých Disneyho 2D/3D hybridov, dokonalá vizuálna žranica, nezabudnuteľné dialógy a úžasne opísané charaktery postáv, množstvo nezabudnuteľných vtipov. Viem, že téma Atlantídy nepredstavuje nič prevratne nové pod slnkom ale jej realizácia a transformácia do kvalitnej rozprávky je prevedená bezchybne. Odvolávať sa na to, že je to kópia je totálny nonsens, tak isto ako kritizovať prvky, ktoré pôsobili viac dospelo. Ľudia by mali hodnotiť filmy podla toho ako na nich zapôsobia, a nezačať ich pozerať už vopred ovplyvnený. Inak by sa nestalo to, že sa takéto dielo dostane k modrým hodnoteniam. 95%

Tokyo Gore Police (2008)

Niečo tak nechutne absurdne, nereálne, sadistické, násilné, hlúpe, povrchné a extrémne zvrátené a nelogické som ešte nevidel. Taká dokonalá definícia japonskej chorej kinematografie na svete snáď ani nejestvuje. Tento snímok iba potvrdil pravidlo, že dva krát mínus je v konečnom dôsledku plus. Je to tak hlúpe a zlé, že to pôsobí dokonalo. Celý čas som sa neskutočne bavil a smial. Možno musíte byť mierne narušený, aby ste to brali ako zábavu, ale možno aj to bol zámer autorov. 90%

Vratné lahve (2007)

Úsmevné, príjemné, náučné a skromné. Ďalší prírastok k dielu klasika kvalitnej a sofistikovanej českej komédie. Jemne trpké scény sú zjemnené dúškom úsmevných situácií, postavy sú opísané kvalitne, nič nepôsobí umelo alebo nereálne. Prečo potom "úbohé" tri hviezdičky? Dej je jednoduchší (aj dobrý scenár môže pôsobiť jednoducho) a je to snímok pri ktorom autori neponúkli nič nové, prevratné, iba rozšírili už dávno zaužívaný koncept. Od Sveráka sa dá čakať vždy nadmieru dobrý film, no ale ako opakovaný vtip prestáva byť vtipom tak aj opakovaný štýl natáčania filmov môže prestať byť taký zaujímavý a jeho schopnosť oslovovať divákov pochopiteľne klesá. 70%

Shin akai misshitsu (heya): Kowareta ningyô-tachi (2000)

Žiadna recyklácia, skôr revolúcia. Dvojka si ponechala všetky plusy jednotky s tým rozdielom, že zašla ešte ďalej do väčšieho extrému, do absurdnej zvrátenosti a nepochopiteľnej brutalite. Jedno s najlepších pokračovaní vôbec, pretože ponúklo to, čo na už aj tak dokonalej jednotke chýbalo. Dodanie sci-fi prvkov a lepší opis priebehu hry iba potvrdili to, že autori vedeli čo robia a tak vypustili do sveta ďalší horor nevídaných kvalít. 95%

Akai misshitsu (heya): Kindan no ôsama geemu (1999)

Japonsky dokonale úchylná záležitosť. Dej plynie svižne, postupne graduje a atmosféra hustne. Autorom nešlo iba o to, aby podali obraz nezmyselného násilia a sadistických myšlienkových pochodov narušených jedincov, hlavnou pointou bolo ukázať, čo všetko sú ľudia ochotný spraviť pre peniaze, a to v prípade, keď sú na pokraji a finančné prostriedky predstavujú symbol vykúpenia z pazúrov priam strašidelného konca. Charaktery sú opísané geniálne, nepôsobia umelo, ich správanie je v skutku reálne. Celkový dojem dofarbuje smiešne infantilná hudba, ktorá na počudovanie pôsobí dokonale a zmierňuje napätie, čím vám umožňuje si viac užiť celý snímok. V podstate nemám čo poriadne vytknúť, od námetu, cez efekty až po hudbu je tento snímok legendárny vo svojom žánri. 90%

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Veľmi nadhodnotené anime. Dej sa spočiatku vyvíja kvalitne, námet je v skutku ohromujúci, časti vám rýchle utekajú a stávate sa súčasťou deja. Ale nanešťastie každou ďalšou epizódou sa celkové tempo spomaľuje, akcia je pohltená spočiatku zaujímavým neskôr nepríjemným fylozofovaním nad nepodstatnými skutočnosťami, seriál sa nepríjemne zamotáva, charaktery sa strácajú a kladný dojem klesá. Kvalitný príbeh na 15 častí je komerčne pretiahnutý na nespočetne veľké množstvo nezáživných a podpriemerných epizód a tak sa nechtiac z kvalitného snímku stáva priemerné dielo. 60%

Poslední dům nalevo (1972)

V celkovej podstatne nevýrazný snímok, ktorý nadobudol svoju slavnu tým, že sa chtiac-nechtiac stal matkou hororovèho žanru, v ktorom skupinka chorobných násilníkov je brutálne potrestaná obeťami alebo príbuznými obetí. Z počiatku som ma ohúril kvalitný soundtrack a skutočnosť, že sa autorom podarilo kvalitne opísať prostredie,charaktery postáv a čo je hlavné dobu v ktorej sa to všetko odohráva. Efekty boli na svoju dobu kvalitné a necenzúrované, herci ma presvedčili, nevidel som nič negatívne alebo amatérske. Žialbohu koniec ma neoslovil. Správanie postáv začalo byť nelogické a pritiahnuté za vlasy,všetko sa odohralo nadmieru rýchlo a iracionálne. Zhrnutím, bavil som sa a napriek značným chybám pokladám tento snímok za nadpriemerný. 80%