Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tento film jsem viděl teprve nedávno, nebyl jsem si jist, zda na něj jít. Ale rozhodl jsem se, že ano a rozhodně nelituji, před Vánoci jsem shlédl všech šest předcházejících epizod, abych byl v obraze a hezky na sebe vše navazuje. Jsem rád, že vrátili staré postavy, příjemná dávka nostalgie. Příběh kvalitně vystavěn, jsem rád, že je tam opět nějaká ženská hrdinka, vizuální efekty no comment. Co mě trochu ruší je skok v technické kvalitě mezi touto epizodou a předcházejícími, ale s tím nikdo nic nenadělá. Epizody IV až VI prostě vznikly už dávno, škoda, a je to trochu znát. Pro zajímavost přidávám skvělé dabingové obsazení: V českém znění: Jiří Štěpnička - Harrison Ford (Han Solo), Milena Steinmasslová - Carrie Fisher (Leia Organa), Štěpán Benoni - Adam Driver (Kylo Ren), Eva Josefíková - Daisy Ridley (Rey), Filip Tomsa - John Boyega (Finn), Filip Blažek - Oscar Isaac (Poe Dameron), Tereza Bebarová - Lupita Nyong'o (Maz Kanata), Jan Šťastný - Andy Serkis (Nejvyšší vůdce Snoke), Radek Valenta - Domhnall Gleeson (Generál Hux), Jaroslav Plesl - Anthony Daniels (C-3PO), Stanislava Jachnická - Gwendoline Christie (Kapitánka Phasma), Petr Pelzer - Max von Sydow (Lor San Tekka), Matylda Bartůňková - Cailey Fleming (Malá Rey), Otakar Brousek ml. - Tim Rose (Admirál Ackbar), Zdeněk Dolanský - Andrew Jack (Major Ematt), Lukáš Jurek - Greg Grunberg (Snap Wexley), David Matásek - Brian Vernel (Bala-Tik), Václav Rašilov - Ken Leung (Admirál Statura), Miloš Vávra - Simon Pegg (Unkar Plutt), Bohuslav Kalva - Frank Oz (Yoda), Tomáš Borůvka, Helena Dytrtová, Pavlína Dytrtová, Petr Gelnar, Michal Gulyáš, Jakub Hejdánek, Marek Hrazdil, Ivo Hrbáč, Irena Hrubá, Martin Janouš, Tomáš Karger, Lucie Kožinová Žďánská, Ludvík Král, Jiří Krejčí, Klára Kuklová, Stanislav Lehký, Daniel Margolius, Luděk Nešleha, Ivo Novák, Jiří Ployhar, Otto Rošetzký, Svatopluk Schuller, Martina Šťastná, Zdeněk Vencl, David Voráček, Vladimír Žďánský Překlad: František Fuka Zvuk a střih zvuku: Guillermo Teillier Asistent režie: Marek Hrazdil Produkce: Majda Holubcová, Kateřina Jindrová Zítková, Adéla Bláhová Dialogy a režie: Vladimír Žďánský Creative Supervisor: Magdalena Dziemidowicz Výsledný mix: Shepperton International Producent české verze: Disney Character Voices International, Inc. České znění vyrobilo Studio Virtual® v roce 2015