Mušiši (2005) (seriál)

Mushishi ...vynikající seriál o zvláštních lidech - léčitelích, zvláštních entitách Mushi - někdy parazit, někdy symbiont a hlavně o obyčejných lidech a životě. Kdo má rád akční a epické příběhy asi fanouškem nebude. Hlavní postava působí spíš jako průvodce epizodami, než jako ústřední bod děje. Hlavními hrdiny jsou zde obyčejní lidé, kteří jsou nějakým způsobem ovlivněni Mushi. Tvůrci nechávají plně na divákovi, jakým způsobem vnímá děj, není zde určeno zlo ani dobro. Mushishi je seriál určený pro náročnějšího diváka. Pomalejší, klidnější, přesto udrží Vaši pozornost. Animace postav na slušné úrovni - postavy nejsou to "hlavní", animace prostředí výtečná. Za zmínku stojí i hudební doprovod - skvěle doplňuje atmosféru seriálu. Hodnoceni: 10/10

Koi kaze (2004) (seriál)

Dlouho jsem přemýšlel, co k tomuto seriálu napsat. Navíc Subjektiv a Yenn shrnuli většinu duležitých informací. Přesto si nemohu pomoci, musím něco napsat - ten seriál se mi doslova vypálil do mozkových závitů...a do srdce vlastně taky. Vztah hlavních hrdinů je netradiční a někoho by mohl pobouřit a dojít tak k odsouzení. To by byla velká škoda. Podle mého názoru není jejich vztah tím nejdůležitějším faktorem, ač jistě velmi důležitým, proč se na tento seriál podívat. Nejzásadnější je vývoj postav...a to především hlavního hrdiny. Nepříliš užitečným životem proplouvající hlavní hrdina Koshiro se najednou dostává do konfliktu s vlastním svědomím a životem. Po (a vlastně i před) rozchodem s bývalou přítelkyní je naprosto lhostejný a citově nevyzrálý. Až setkání s Nanoko a její vyprávění o problémech s láskou (pubertálně naivních - je jí 15 let, kdo z nás byl jiný že?) probudí v hrdinovi emocionální sebereflexi. Chování Nanoko je zdánlivě nevýrazné, nicméně realisticky odráží styl výchovy dívek v Japonsku a celkově v asijských zemích - pracovitá, trochu submisivní, starající se o domácnost. Jejich "láska na první pohled" (ano, je to láska na první pohled, ač to tak nevypadá), je podána nenásilně a uvěřitelně. Dokázal jsem se ztotožnit s pocity obou hrdinů (pocit rozervanosti mezi láskou a tradičním významem slov "normální láska - společensky přijatelná"?) a velice dlouho jsem přemýšlel, co bych na jejich místě udělal já sám. Jenže takový osud by musel člověk prožít a proto říkám: Čert vem konvence...přál jsem jim každou vteřinu jejich štěstí a lásky! Hodnocení: 10/10 - Top v drama/psychologický PS.: Ale pomyslně dávám půl bodu dolů Koshirovi za laxnost...mel by se víc snažit, aby si Nanoko zasloužil.