Vlčí děti (2012)

Já jsem se k tomuto filmu dlouho odhodlával. Pravděpodobně to bylo všemi Stmíváními a celkově vlkodlačí mánií posledních let, možná jsem potřeboval určitou náladu. Příběh je vlastně jednoduchý, až prostinký. Jenže v jednoduchosti je krása. Příběh lásky mladé dívky s vlkodlakem a vším co následovalo neupadl do laciné citovosti. Tak to prostě někdy v životě chodí. Přestože je to příběh v podstatě smutný, náhled je optimistický a plný naděje. Hana se nevzdává a bojuje o štěstí svých dětí i to své. Odchod do "divočiny" je nenucený a přirozený, pohled na nové sousedy je až znepokojivě přesný (reálné zkušenosti tvůrců?). Zajímavý je přesun hodnot obou dětí. Tento příběh je laskavý a rozhodně stojí za to vidět. Animace velmi dobrá, pozadí nádherná. Hudba výborně zvolená. Celkové hodnocení 9,5/10.

Kurozuka (2008) (seriál)

Atmosférou dosti hutné a temné anime, dosti připomínající Shigurui. Avšak kvalitativně se Shigurui rovnat nemůže. Nápad není špatný, pokusil se trochu vybočit z "tradičního" pojetí /spoiler/ tématiky. Dějová linka nemá dostatečnou sílu na to udržet kompaktnost celého anime. Některé díly byly dobré (začátek a konec) a zbytek byl podprůměrný. Naprosto souhlasím se Subjektivem, že to bylo zbytečně natažené. Tvůrci se možná inspirovali u Baccana, jenže promíchání časových linií je dost nebezpečné - režie musí udržet promíchávání na uzdě, jinak přijde zmatek nad zmatek. Zatímco u Baccana se to povedlo, zde nikoliv. Animace je spíš lepší, postav i pozadí. Hudební doprovod je dobrý, ovšem v ničem mě vysloveně nezaujal. Od tohoto anime jsem nic neočekával, ale moc emocí (ať kladných nebo záporných) nevyvolalo. Celkové hodnocení: 6,5/10.

Madlax (2004) (seriál)

Copak to tady máme...Yuki Kajiura, to vypadá velmi slibně. Režii má na svědomí stejný týpek co spáchal Noir a .hack//SIGN, takže o kvalitu by mohlo být postaráno. Madlax trošičku sklouzává do mainstreamovějších vod, přesto má dost dlouhé (i hezké) nohy aby se seriál udržel na pevné zemi. Nápad jsem ocenil - přestože to není nic nového, je to pevné a solidní (jako pozadí hlavní hrdinky). Tělo příběhu je hezky rozvětvené a tvarované (jako popředí hlavní hrdinky). Hudba splývavá, místy plyne elegantně a pak je zase rozevlátá (hrdinka má účes opravdu parádní). Takže tu máme parádní ženskou na kterou je radostí spočinout pohledem a vděčné ji poslouchat. Jenže pak tu máme i dějovou linii a tady je už co vytýkat. Naprosto nechápu hlavního padoucha, jeho pohnutky a způsoby jsou tak děsivě pitomé až to bolí. Nemluvě o jeho jméně! Animace pozadí je dobrá, animace postav (obzvlášť té hlavní) velmi dobrá. Hudba výtečná. Celkové hodnocení: 8,5/10.

O dívce, která proskočila časem (2006)

Co zbylo po komentáři Yenna? Snad jen, že film se téměř úplně oprostil od složitého paradoxu cest časem a tyto využívá spíš jako vhodný nástroj pro obohacení hlavní příběhové linie. Tím samozřejmě vzniká prostor pro nelogičnosti, avšak nijak zásadního významu (neboť cesty časem nejsou pilířem příběhu). Tak krásně kreslená pozadí jsem naposledy viděl v Mushishi a v tvorbě Makoto Shinkaie. Hudební podkres kvalitu ještě podtrhuje, obzvlášť klavírní podkres je úžasný. Celkové hodnocení: 9,5/10.

Moulin Rouge (2001)

Tohle je takový mišmaš....děj je banálnější víc jak indická telenovela, kýčem se tu budete dusit....ALE zbytek je úžasný, choreografií počínaje, přes kostýmy až po hudbu. Hudba je to, oč tu běží... Celkové hodnocení: 9,5/10.

Jódžú toši (1987)

Viděno v anglickém znění, což mě mrzí, ale i tak je to docela slušný nářez. Zápletka očekávaná až šablonovitá, nicméně se často odchyluje od stereotypů. Ten konec je tedy trochu mimo, ale beru to s nadhledem. Hodně dobrá atmosféra, animace někde pokulhávala, jinde si vyhráli s detaily - hlavní hrdinové. Hudba ucházející, ale nijak v hlavě neutkví. Hodně mi to připomnělo filmy francouzské školy, tedy až na asijský přístup k sexu, násilí a kombinaci těchto dvou témat. Celkové hodnocení: 7/10.

Gosick (2011) (seriál)

Jelikož doby opisování už mám za sebou, přečtěte si komentář uživatele SonGokussj. Snad jen malou poznámečku, přestože je Victorica opravdu rozkošná dívčina, zatím jsem nepoznal horšího nepříjemného fracka. Skoro v každém díle jsem měl sto chutí jí nařezat-v posledních pár dílech se to trošku zlepší...ale nijak zásadně. A Kujo je skutečně neskutečný podpantoflák. Celkové hodnocení: 7/10.

D.N. Angel (2003) (seriál)

Poměrně zajímavé anime pro (hlavně) mladší diváky. Protože jsem trochu starší než cílová skupina tohoto anime, mám samozřejmě pár výhrad. Daisuke, tento charakter prezentovaný jako hlavní, mohli tvůrci trochu prohloubit, atraktivitu mu bere jeho alter ego Dark. Mnohem zajímavějšími se ukazují být vedlejší postavy. Ačkoliv jsem měl chuť Risu odpálit pár kilometrů do moře (sice roztomilá, ale husa) její sestra Riku je roztomilá a rozumná. Satoshi má nelehký život, navíc jeho alter ego Krad má mnohem méně prostoru, takže ho nevytlačuje. Dark "dobrý" je prostě frajer a Krad "špatný" je taky frajer-úvozovky jsou namístě, protože nic není černobílé. Klady? Tahounem je hudba-výtečná a výborně se hodící k situacím, některé kousky (převážně ty melancholické) poslouchám dodnes. Navíc se najde pár silných scén, které s výtečnou hudbou opravdu potěší. Zápory! Trošku jednodušší děj, pár logických chyb, rozuzlení příběhu trochu chaotické. Možná trochu delší, cca 2-4 díly by šly ubrat. Celkové hodnocení: 8/10.

Zahrada slov (2013)

Nádherný park v klasickém japonském stylu uprostřed technologické metropole, komorní drama dvou lidí...a Bože můj, ten déšť...Děj je skoro nepodstatný, tady jsou prostě nejdůležitější vizualizace a forma. Minimum dialogů poskytuje prostor pro nevyslovené, pocitové působení nenuceného (malinká výtka ke konci filmu) a naprosto přirozeného vztahu dvou lidí. Animace vynikající, hudba jako z partesu. Celkové hodnocení: 9,5/10.