Houdini (2014) (TV film)

Po prvej časti veľké sklamanie. Absolútne chaotický film - vo forme, v scenári, v réžií, vo všetkom. Prerody postáv sú zo scény na scénu, dej napreduje na papieri, nie ani cez vnútro postáv, ani cez uvedomenie diváka, všetko je len pro forma natočiť film o najväčšom utečencovi. Vlastne to ani nie je film, pôsobí to skôr ako reklama. Michael Bay je oproti tomuto oscarový tvorca. Preboha. Buďme moderní, narvime tam súčasnú hudbu, súčasné hlášky, vôbec nemusíme brať do úvahy dobu, silu príbehu, nič. Hlavné, že je 500 stihov za sekundu na jednu reťaz, pôsobí to strašne cool. A ešte je to k tomu aj televízny film. Ľudí za takéto niečo by mali trestať.

Jurský park 3 (2001)

Priemerná marketingová jednohubka, pre mňa dokonca pozerateľnejšia ako prehypovaná dvojka. A to určite aj kvôli návratu Sama Neilla namiesto Goldbluma. Vzťahy a ciele naplnené v tom najjednoduchšom slova zmysle, pár krásnych záberov a pár zaujímavých scén. Rozhodne ale dobre, že po tomto filme nasledovala dlhšia pauza. Len nerozumiem tri mená podpísané pod scenárom. Nolan sa v kresle obracia.

Pomsta mrtvého muže (2013)

Škoda tejto priemernej záležitosti. Film začína veľmi dobre, dlho nechá diváka váhať aj v oblasti vytvárania vzťahu s Noomi. Po prvej tretine ale presne vieme o čo komu ide, karty sú vyložené a nadchádzajú dve tretiny, ktoré už ničím neprekvapia. Je to škoda, scenáristicky sa z toho dalo vyždímať oveľa viac. A to finále beriem ako dobrý vtip. Lebo keby nie, dám 2 *.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Moja mama: "Čo to pozeráš? King Konga alebo Godzillu?" Asi tak. Som smutný, pretože z toho strašne smrdia peniaze. Jasné, je to stále Spielberg, drží sa námetu, základnej pointy a niektoré akčné scény vyrazia dych. Pasujeme sa ale so stratou jedinečnej atmosféry, dôsledne vystaveného napätia a postáv, s ktorými sme zžití, fandíme im, alebo ich nenávidíme. V tomto filme tieto prvky jednoducho nie sú. Je akčnejší, temnejší, rozbehnutejší a bolo by to aj k dobru, keby z toho tvorcovia nespravia rollercoasterovú atrakciu. Lavírovanie medzi dvoma skupinami na ostrove, ich následné stretnutie a pochod džungľou je tak vzťahovo plytký, nehovoriac o hlavných postavách, z ktorých bohužiaľ, ani jedna nepredvádza herecký výkon hodný pochvaly, s výnimkou Julianne Moore.

Bojovník (2015)

Priatelia, tak toto je prúser. Radšej si pozriem zlý film ako film nijaký. Tisíckrát prevarená polievka, plná tupoidných replík, bez štipky nápadov, či snahy vytiahnuť a popasovať sa s niečím novým. Človek, ktorý je filmovým fanúšikom a váži si klasík a kvalitných filmov, tento pokus radšej treba obísť na sto honov. Ja a ani nemám k tomu, čo napísať. Celý film v podstate ťahá Gyllenhaal, čo je asi jediná vec k dobru, ku ktorej prirátam dobrý dialóg o Whitakerovom oku. To je všetko. A deň, kedy 50 Cent vstúpil do filmového štúdia pokladám za apokalyptický pre znesiteľnosť diváka.

Jurský park (1993)

Po päťsto krát videnom Jurskom parku mám opäť chuť žiť a pozerať filmy. V detstve boli Spielbergove postavy pre mňa hrdinovia oblečení v zlatom. Keď som "vyrástol", je pre mňa hrdinom Spielberg. Ako to ten človek vedel a robil... Definoval pre mňa dobrodružný žáner a tento film možno považovať za jeden z míľnikov v kinematografií. "Koukej, jak ho žere." A taká tá zvláštna rodinná atmosféra, ktorá sa nesie už od Čeľustí. Darmo, bez tohto človeka by bol filmový priemysel ako jedlo bez soli. To ti proste musí chutiť.

Až na krev (2007)

Kombinácia geniálneho režiséra s fantastickým hercom je smrteľná. To zabudnete na čas, na to, že vám treba na wecko, na to, že ste nevypli rúru, lebo mama pečie kačicu. Do toho výborný soundtrack, pekná čistá kamera a delírium môže začať. Napriek tomu, že všetko brutálne vychvaľujem, myslím si, že scenár by zniesol viac. Nepotrebujem americké vysvetľovanie nálad a konca, to vonkoncom nie, ale tak silné a zároveň protichodné charaktery sa mali stretávať v údernejších a viac vyšperkovaných momentoch častejšie. Vychutnal som si film ako celok, nie scény samostatne, ktoré by ma doviezli vlakom až na stanicu Little Boston.

Pot a krev (2013)

Problémom tohto filmu je, že v zásade ironizuje a súdi morálne správanie protiamerické, na druhej strane je tak americky natočený, až to bolí. Samozrejme, vieme kto bol režisér. V prvej polovici ťažko sympatizovať s ústrednou trojicou, keďže o dvoch z nich skoro nič nevieme a bayovská kamera robí čokoľvek, aby snímok nevyznel mdlo a nezaujímavo. V druhej polovici ťažko sympatizovať s ústrednou trojicou, ktorá to v tarantinovskom duchu preháňa so zločinom, keďže sú strašne dobovo cool a celá atmosféra balancuje na vpred nedefinovanom smerovaní filmu. Vynahradí to ale pár dramatický situácií, ktoré poženú motor až do konca a pár vtipných hlášok. Hoci je to "cool akčná komédia pre dnešných mladých", aj v takom prípade možno treba ubrať z prílišnej snahy byť "moderný" a uskromniť sa na silu príbehu, ako na reklamné spracovanie kontroverzného prípadu.