Žena za pultem (1977) (seriál)

K tomuto seriálu mám jednoducho sentimentálny citový vzťah. Napriek tomu skúsim byť objektívny, myslím naozaj objektívny. Čiže nebudem súdiť za to, že seriál vznikol a zobrazuje obdobie normalizácie v ČSSR. Ak v ňom niekto vidí niečo iné ako komornú drámu jednej obyčajnej rozvedenej ženy, popretkávanú pracovnými a častokrát aj úsmevnými príbehmi z oblasti veľkopredajne potravín (ja osobne tento nápad považujem za perfektný- ako dieťa som pomáhal mojej tete v potravinách) tak je proste totálne zaujatý a neobjektívny. Veď každý film alebo seriál, v ktorom je vyobrazená súčasnosť, zobrazuje nejakým spôsobom prostredie a spoločnosť, v ktorej vznikal. Toto chce niekto tvorcom vyčítať?? Veď je to banálne. Ja osobne nevidím na tom prezásobenom obchode nič zlé, ten, kto žil v tom čase vo veľkomestách vie, že to tak aj naozaj bolo- ja si to aspoň pamätám. Takže ani tento fakt nepovažujem za prehrešok. Komu vadí Švorcová, tak tomu musím napísať, že nech už predstavovala v hereckej obci akúkoľvek nomenglatúru, tu hrala obyčajnú, skromnú, ale zásadovú ženu, ktorá ochotne pomáhala druhým a pri tom všetkom sa dopúšťala aj chýb, ktoré sa snažila vždy napraviť- je na takejto postave niečo zlé?? Navyše podľa mňa herecky skutočne excelovala- veril som jej každé slovo, každý úsmev a každý plač. Táto herečka má neuveriteľnú charizmu, napriek tomu, že nie je žiadna Barbie. Možno dvojka s Haničincom nebola až tak vhodná, ale vari aj bežní ľudia nemajú právo na lásku? Takže- tiež bezvýhradne akceptujem. Taktiež by som chcel na tomto mieste vyzdvihnúť perfektné herectvo H.Maciuchovej, V.Menšíka, J.Hanzlíka a samozrejme D.Medřickej- boli proste úžasní- ale aj ostatným som veril každé slovo. Od takýchto hercov a typicky Dietlovského geniálne jednoduchého scenára, kde sú správne nadávkované dialógy a chvíľky bez slov, by sa tí dnešní (gýčové Búrlivé víno, či Ordinácia v ružovej záhrade) mali učiť! Režisér Dudek sa popri Nemocnici na kraji města ukázal ako nekompromisný majster. Veď v čase uvedenia seriálu sa takmer každé oko dychtivo a pritom v pohodlí domova dívalo na obrazovky, a o tom čo sa stalo a stane, sa rozprávalo na druhý deň v práci.. to boli časy! Nech si o mne nikto nemyslí že som nejaký komanč, socializmus bol podľa mňa dejinný omyl- ale žili sme v ňom a tieto časy odmietam špiniť. Rodinné domáce vzťahy, ktoré sú tu vyobrazené, pôsobia tak realisticky, že mám pocit deja vu. Ako divák som celý čas držal palce hlavnej hrdinke a aj vďaka úžasnej hudbe pána Fischera som sa pri konci posledného dielu neubránil nejakej tej slzičke. Páni odpisovači a odpadisti, ja na tomto seriále nenachádzam vinu- umývam si ruky a (aj vám zo vzdoru) dávam plný počet rudých hviezd!!

Morgiana (1972)

Výborný film, výborné herecké výkony, výborné napätie, len hudba (jej prílišné prehustenie a naliehavosť) ma trochu otravovala.

Spalovač mrtvol (1968)

Úžasný filmový zážitok! Z tohoto snímku mi behá mráz po chrbte. A to najmä vďaka tajuplnej a temnej réžii J.H. a fenomenálnemu herectvu a nenapodobiteľnej charizme R. Hrušinského. Každý okamih filmu má svoj zmysel, tie hlášky R.H. rezonujú v mysliach divákov snáď navždy. Obzvlášť oceňujem kameru a strih- jedna sekvencia končí a jednoduchý švenk nás v okamihu presunie do iného času a iné miesto, čo vyvoláva mierny pocit pozitívnej dezorientácie. Film je plný morbídneho pátosu a popri tom všetkom sa v ňom dá veľké ľudské posolstvo čítať aj medzi riadkami. Priznám sa, že kým som dokonale pochopil pointu musel som si film pozrieť asi trikrát, čo rozhodne nie je na škodu. Klinec do rakvy mojej vnímavosti zabil Zdeněk Liška svojou majstrovskou hudbou. Toto je pravdepodobne najlepšia vec od Herza, Hrušinského a Lišky, aj keď, kto vie... mňa osobne tento snímok za 96 minút premenil na popol. Dávam plný počet.