Král (2019)

Veľmi zaujímavo a kvalitne nafilmované pojednanie o vzťahoch rodičov a detí (a naopak) zasadené do perfektne uveriteľného stredovekého sveta.  Na druhú stranu sa hrubo mýlia všetci, ktorí to označujú za historický film, pretože s historickými faktami narába scenár veľmi (svoj)voľne. Je fakt, že Angličania v bitke, ktorá znamenala de facto koniec rytierstva v Európe vyhrali, ale urobiť z kráľa, ktorý svojvoľne začal najdlhšiu vojnu v dejinách Európy mierotvorcu, je spôsob hodný ruského propagandistu. Zase až taká bezvýhradná družba medzi Angličanmi a Francúzmi asi nevládne a už chápem, prečo mi kedysi v Paríži nechcela kapela zahrať motív z Ružového pantera,,,

Bacurau (2019)

Zvláštny a zaujímavý film s originálnymi  filmárskymi postupmi, pretože na rozdiel od väčšiny filmov sa nedrží striktne žánrových pravidiel. To je možné aj preto, že tvorcovia si dovolili byť žánrovo nevyhranení a zvládli to veľmi elegantne. Pripadá mi to ako mix Vesničky mojej strediskovej*, špageti westernu a The Hunt s jemným nádychom surrealizmu (Jakubisko?) a štipkou poetiky Pulp fiction. Proste Samba a Udo !           *Ja viem, že ma už v tomto kolega predbehol ale ja to tam vidím, na rozdiel od sci-fi, ktoré tam nevidím vôbec.

Vlna zločinu (2018)

Nenáročný film, ktorý sa na nič nehrá a typicky španielsky šarmantným spôsobom nenásilne* celkom dobre zabaví, príjemná čierna komédia. Je osviežujúce vidieť iné klišé, než tie bežné. *na ten počet mŕtvych to asi nie je úplne presné slovo. PS. Vzhliadnuté druhý krát a pridávam ešte pol hviezdičky za krátke, ale na katolícke Španielsko neuveriteľné scénky s farárom! Odporúčam sledovať zľahka ovínený, ale zdôrazňujem - zľahka!

Utajený pasažér (2021)

Sci-fi, ktoré je však v skutočnosti survival moralitou na sci-fi pozadí, Teda presnejšie Fi pozadí, pretože technicky vzdelaný divák (alebo sci-fi veterán) musí trpieť, keď pozerá na tú hromadu nezmyslov a logických lapsusov. Ale poďme k podstate - ak chceli tvorcovia riešiť vo filme takú závažnú morálnu dilemu, akou je otázka obetovania ľudského života v prospech kolektívu, mali si uvedomiť, že je nutné ju obklopiť uveriteľným pozadím a logikou diela zodpovedajúcim závažnosti problematiky, inak posolstvo diela nefunguje tak, ako má. Takže nakoniec je to typický moderný Netflix – genderovo vyvážená predstava autora bez technických vedomostí a štipky odvahy k odvážnejším a účinnejším riešeniam. Ak chcete poznať naozajstnú survival scifárnu, tak odporúčam Gravity, Vesmírnu odyseu a podobne, ak chcete spoznať kvalitnú sci-fi moralitu, tak odporúčam bratov Strugackých alebo komorný švédsky film Aniara (záverečnú scénu z tohto filmu dosmrti nezabudnem). Teraz som si uvedomil, že moje najobľúbenejšie tri seriály nie sú z dominantného Netflixu, ale z HBO... Kto má predstavu o výcvikovom drile astronautov, chápe, že danú dilemu by v reále veliteľ riešil 30, max 60 sekúnd, a aj preto odporúčam občasný rýchloposuv. Vhodné pre emocionálne založených divákov netechnického vzdelania, ktorí nevideli lepšie filmy tohto typu.