Kleo (2022) (seriál)

Bizardná, uletená a vražedne akčná špiónska záležitosť s vyšším počtom mŕtvych. Naprostý mix žánrov prelievajúci sa od tragédie vymytých mozgov cez komédiu až ku klauniáde s konšpiračným pozadím. Keby som nepoznal nemecký (ne)zmysel pre humor, tak by som povedal, že urobili zámerne absurdne humorné dielko vždy s nečakanými dejovými zvratmi. Aj keď si nie som istý, či považujem za vtipné tie časti seriálu, ako plánovali autori, každopádne som sa pristihol, že sa dosť často usmievam. Je tiež fakt, že som tam na prvé zhliadnutie nenašiel žiadne bežné klišé!      Jeden bod sťahujem za nesympatickú hlavnú hrdinku, ktorá mi tam nesedela a dosť ma rušilo, že mi vzhľadom pripomínala mladšiu verziu MERKELOVEJ, vrátane jej úžasného štýlu obliekania. Oceňujem Petzolda a sympatickú poľskú vražedkyňu :-).     Spoiler - všimnite si, ako šikovne tvorcovia narábali s prepínaním priorít (nevadí, že ma chce upáliť, ale rodí, tak jej pomôžem).

Kate a Leopold (2001)

Skoro sa HANBÍM za to , že som to pozeral, a to nie raz ! Na starého rockera, ortodoxného sci-fistu a technomaniaka sa predsa nesluší, aby pozeral takúto romantickú sračku, že? Až na to, že to sračka nie je, pretože má láskavý pohľad/nadhľad na ľudí a ich viac-menej úspešné snahy o úspech v práci i posteli. Scenár je lepší ako je bežný priemer a našťastie nie je určený pre puberťákov, ale pre dospelých.  Meg je dobrá aj napriek vráskam v tvári a Hugo a hlavne Liev sú presvedčiví. Moralizovanie je len v malej a neškodnej miere a sci-fi vložka tiež napodiv drží pokope. Len viac takýchto romantických sci-fi .......

Predátor: Kořist (2022)

Ideový moderný ženský podtón bol zjavný, ale relatívne citlivo zakomponovaný, takže sa dal zniesť.   Imidžu drsnej, tvrdohlavej a vytrvalej lúzerky, ktorá to nakoniec všetkým ukázala, pomohol výber herečky typu "dievča odvedľa" , lebo pekná barbinoidná šikmoočka by nás asi nepresvedčila. Hojne použité ohýbanie pravdepodobnosti v jej prospech nie je  v tomto žánri nič nové a ako také nevadí. Samotný predátor bol asi z nižšej kasty/klanu vzhľadom k jeho horšej výbave a inteligencii húpacieho koníka. Humornú vložku zabezpečili keskedýsi (prezývka Francúzov v Amerike). Pri veľkorysejšej výprave a hlbšom vykreslení hlavnej postavy to mohlo byť aj za 4*, takto mi kočka veľmi pripomínala princeznu zo seriálu Disenchantment / Rozčarování.

Všechny měsíce (2020)

Zvláštny snímok zobrazujúci upíriu "tématiku" zase z nového uhla pohľadu a napriek v podstate minimalistickému poňatiu je aj celkom pôsobivý a celkom originálny. Baskičtina je fakt cudzí jazyk, nerozumel som ani slovo.

Byzantium (2012)

Komorné s dobrým až excelentným obsadením a výbornou atmosférou bez pátosu a sladkej romantiky. Na rozdiel od na efekt robeným Interview s upírom sa k tomu určite ešte vrátim, pretože to v rámci žánru nemalo chybu. Keby režisér ešte trochu pritvrdil, bolo by to za 5*. Gemma vždy poteší a  mladá Ronanka ma jedinou scénou bez slov presvedčila o tom, že je to naozaj herečka.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Zručne a kvalitne natočená adaptácia klasiky  tzv "čistej detektívky" , ktorá sa bude páčiť všetkým milovníkom tohto žánru. Ja medzi nich nepatrím, takže mi rôzne logické diery neušli a vôbec som to pozeral viac-menej omylom. Ale dopozeral som a zlé to nebolo.

Slídilové (1992)

Výborné herecké obsadenie a slušná réžia zastierajú slabší a nie príliš logický scenár  s hromadou lapsusov. Neškodný predchodca Danyho jedenástky. Dalo sa z toho vytrieskať omnoho viac, ale na tú dobu to šlo.

Irma Vep (2022) (seriál)

Viacvrstevné kaleidoskopické vyznanie vášne k filmu, umeniu a životu vôbec. Vychutnajú si to hlavne  fajnšmekri a podobne postihnutí. Skrátenie a zhutnenie by deju výrazne prospelo, ale aj tak sa na to dobre pozeralo. 4 hviezdy za Vikanderku, ktorá mi v trikote pripomenula postavu zo starého francúzskeho filmu Osamelá vlčica (1968). :-)    Letí to.

Sandman (2022) (seriál)

Zaradenie Dráma / Fantasy / Horor / Sci-Fi je tak trochu výsmechom pre všetky uvedené kategórie, pár nádejných scén skĺzava do šedi až nudy. Moderný Netflix "jede". Politicky a genderovo korektné s pritlačením na emócie na úkor akcie a atmosféry. Keby bol Gaiman mŕtvy, musel by sa v hrobe doslova vrtieť...Ďalšia premárnená príležitosť a seriál smerujúci do zabudnutia.  Nedopozerané.

Letci z Tuskegee (1995) (TV film)

Slušný ale nevýrazný skoro vojnový film o zaujímavom experimente USAF za wwII. Film je z roku 1995, robený poctivým spôsobom bez CGI a bez zbytočného pátosu. Nejde v skutočnosti o vojnový film, ale o typický film "ako sa z lúzra stane hrdina". Tvorcovia sa vcelku dosť verne držali skutočnosti, povinné emočné skreslenie je prijateľné. Treba si uvedomiť, že dovtedy boli černosi považovaní za neschopných zvládnuť náročnejšie technické zariadenia. Aby sme sa vcítili do tej situácie, tak sa spýtajte sami seba, či by ste dnes leteli na vyhliadkový let, keby ste v kokpite videli, že kapitán aj kopilot sú ciga-rómskeho pôvodu.  BTW Nie je pravda, že by letci z Tuskegee nemali žiadne straty im zverených bombardérov, ale vzhľadom na ich silnú motiváciu boli nižšie ako priemer.                Náhrada Me-109G-6 povojnovými Buchónmi neurazí, vtedy ešte neboli letuschopné Mezky ani FockeWulfy v dostatočnom množstve a CGI bolo v plienkach. Letecké scény sú pomerne slabé a amatérske. Vhodné ako historicko-ideový osvetový film.