Život Briana (1979)

Vrcholné dielo anglického dadaistického humoru 20. storočia a najzovretejšie aj najvýpravnejšie dielo Pythonov. Nerobia si srandu len z cirkve, ale oi aj z ľavicových (a iných ) byrokratov. Čím viac životných skúseností divák má, tým lepšie si film vychutná. Geniálne.

Neviditelná manželka (2002)

Zaujímavý pokus o  duchársky film (skôr mysteriózny než fantasy), ktorý ale nie je pre každého.  Ak sa totiž vnútorne nedokážete naladiť na výrazne moralizujúci ideový odkaz diela, nedokážete odignorovať fyzikálne a logické nezmysly filmu. Hlavnej ženskej predstaviteľke som mal problém uveriť jej animálne zlo, ale možno to bol zámer tvorcov.

Koncert (2009)

Ako muzikálne neschopného tvoriť ale zato schopného precítiť dobrú muziku a dobrý príbeh je to pre mňa najlepší hudobný film ever. Nenápadný, ale výrečný film mi hovorí z duše, proste balada aj na tretí krát. Geniálne vyvážený film oslavujúci skutočnú hudbu a zároveň zobrazujúci russkuju tragičeskuju suďbu.  Vydarená clivá komédia, v ktorej je všetko.

Vlk viking (2022)

Not great, not terrible, but not good.  Nevyužitá mytologická linka (škoda!), lacná produkcia, slabá práca s napätím a odfláknutý scenár urobili zo sľubnej témy ľahko dementnú policajnú akadémiu. Ak to mal byť horor, tak dosť nudný, ak socio štúdia o rodinných vzťahoch, tak to malo vyzerať ináč. SPOJLER - Zaujal snáď len otvorený koniec, kde to vyzerá, že matka si dcéru vlkodlačicu nakoniec nezastrelila a nejaké ďalšie straty na životoch ju netrápili.

Městečko Three Pines (2022) (seriál)

Sociálne akcentovaná franko-kanadská kriminálka tvorená ženami hlavne pre ženy, mužské postavy sú vykreslené o stupeň plochšie a menej realisticky, šéf inšpektor pôsobil miestami až čítankovo nepravdepodobne. Súcitný policajt s 30 ročnou praxou je jav zriedkavejší ako sedem-nohý had. Prostredie pekné, mysteriózne náznaky sú vítané. Miestami lacne vyzerajúci televízny seriál snažiaci sa riešiť pomerne veľmi závažnú problematiku násilnej prevýchovy indiánov v Kanade a podobných vecí. Správna myšlienka je však do deja vkladaná prekvapivo neumelo a zobrazovaná prvoplánovo až amatérsky. Škoda, taký Wind river to zobrazil o tri triedy lepšie. Premárnená šanca.

Nene (2022)

Zaujímavý nápad rozriedený žánrovou neujasnenosťou a slabou súdržnosťou jednotlivých scén pre dlhú stopáž. Taký skoro až amatérsky pôsobiaci pokus o noir-scifi-horor, kde sa nedarilo vytvoriť synergický efekt medzi žánrami, takže to moc nefunguje. Nesympatické postavy tomu moc nepomáhajú a jediná cool postava sa dobrovoľne nechá zožrať plachťákom (sic!). No na druhú stranu to bolo do istej miery originálne a to sa cení. Možno dám ešte režisérovi jednu šancu.

Sorjonen (2016) (seriál)

Slušný a návykový  seriál s dobre vybudovanými postavami ale s pomerne debilným ukončovaním dvoj-dielov typu domysli si to nejako sám. Podľa očakávania začal scenár upadať v klasickom siedmom dieli a už sa nedostal na predchádzajúcu 4* úroveň. Škoda. Inak Fíni sú považovaní obecne za škaredých ľudí, ale tu sú samí pekní herci, dobrý casting. :-)

Láska z nenávisti (2023) (seriál)

Pravá (juho!) kórejská telenovela maskovaná za seriál má svoje pevné - miestami dementné - pravidlá a väčšinou sa po zaujímavom rozbehu priemerne v 7. dieli logika, štýl a kompaktnosť deja rozplynie do väčších alebo menších xračiek. Preto som dal po 4 seriáloch JK seriálom ban.   O to väčšie prekvapenie ma čakalo, keď som si omylom pustil túto vec, je to skrátka krátky, moderný a hlavne chytrý seriál. Niekto pri ňom totiž MYSLEL !  Scenár je tak kvalitne napísaný, že aj napriek vysokej dávke klišé sa na to dobre pozerá, dej neuráža  a realizácia je tak presvedčivá, že aj takému Verbalovi by miestami zaslzili očné kanáliky. Ani Frič by to nespravil lepšie.    Až neskôr si divák uvedomí, že je to v druhom pláne o emancipovanej žene v konzervatívnom orientálnom prostredí, tak nenápadne to tam bolo zakomponované. Tak sa to má robiť milí západní priatelia - nie ako v Doctor Who ! Jedna hviezda dole za to, že sa mi v prvej polovici herci navzájom plietli a mal som problém rozoznať o ktorú postavu ide.

Nádherná Zelená (1996)

Treba si priznať, že na rozdiel napríklad od Návštevníkov, to nie je ani skutočná komédia, ani Sci-fi - skôr to je eko-socio alegória vyslovene typu J.J. Rousseau (to nie je režisér, ale predrevolučný francúzsky filozof). Najväčšie emócie vo filme paradoxne vidíme v 1:20 minúte, kde sú vložené reálne zábery ultras PSG. Dej však často skĺzava do pozitívnej propagandy naivného razenia, kde však poteší neprítomnosť Gréty. :-)               Po zamyslení sa nad skutočným posolstvom filmu sa už nedivím, že film je nepovolený - oi ide totiž aj o anarchistický manifest s NAPROSTO  nereálnymi ideami, ktoré môžu slabšie vybavených jedincov (a že ich je čoraz viac) zvádzať k realizácii, ktorá nemôže skončiť inak ako hromadou mŕtvol!        Hviezda navrch za mladú Mášu (M. Cotillard)!