Historie.cs (2008) (pořad)

Dávám jednu hvězdičku. Jsem silně zaujatý proti tomuto pořadu. Je to dané mým politickým názorem. Ale myslím, že i nebýt mého politického názoru by ostatní měli pořad hodnotit spíš negativně nebo alespoň kriticky. Zajímá mě převážně historie 20.století. Takže hodnotím pouze díly o 20. století. Vyváženost názorů se tady moc nenosí. Pan moderátor si zve hosty, kteří jsou mu názorově blízcí. Velice málo se v Historii cs vyskytovali historici s protikladnými názory. Historie se pak jeví, jako jednoduše vysvětlitelná. Vzpomínám si na oslavný díl o madam Thatcher /to že zničila průmysl, milionová nezaměstnanost, zničení odborů, nárůst chudoby bylo zmíněno okrajově/ Díl o české privatizaci byl velice výmluvný, Kučera tam pozval samotné privatizátory a tržní fundamentalisty, ale kritiky "šokové terapie" nikoli. Pořad o Karlu Čapkovi byl milý, i o sociální demokracii. Snad by mi ani nevadila Kučerova zaujatost, je to lepší než být názorově nevyzrálý. Ale interpretovat dějiny 20. století převážně "liberálně" anti-liberálním a konzervativním (durychovským) pravicovým establishmentem- Danielem Kroupou, Ježkem, katolickými historiky, tomu se říká dobře odvedená práce ideologickým oddělením české televize:-)

Vyprávěj (2009) (seriál) odpad!

Hloupý seriál- 1. příběh by měl mít zápletku, u řady dílů žádná není nebo je naprosto "směšná". Řešit celý díl, jestli se Karlovi podaří koupit pračku a přijde včas na svou promoci není zápletka. Rozhodně mu to nijak nezhorší život 2. Je to seriál propagandistický, polistopadový režim se snaží o vlastní interpretaci doby "komunismu". To je velice sporné, protože dnešní generace, která v té době nežila nemůže srovnávat. Takže je tu snaha upravovat myšlení lidí pomocí podmiňování a stereotypních představ. Kritické historické myšlení tvůrci neviděli ani z Miru 3. Seriál vidí postavy černobíle- komunisté jsou vždy oportunisté. Alternativní jedinci 90. let jsou znudění konzumenti s nízkou mentální úrovní. Disidenti z doby normalizace ti správní 4. Vyprávěj je výkřik polistopadové myšlenkové prázdnoty- po roce 89 se zazvonilo klíči, není třeba nic měnit. Jaké myšlenky, jakou ideologii vlastně v 90.letech obklopil veřejný prostor ? Na polistopadovou "demokracii" si stěžují jen neschopní nebo zločinci. Vyprávěj v posledních dílech o 90. letech ukazuje úspěšné podnikatele, nutnost deregulace nájemného a vládu těch správných. Protože byli přece legálně zvoleni. Ale není třeba alespoň reformovat polistopadový systém přímou demokracií ? Mnoho problému jakoby neexistovalo, privatizace neprobíhala transparentně a demokraticky, ale byla nutná. Seriálem se podprahově táhne myšlenka- jsou tu chyby, ale není třeba měnit. "Podívej se, jak se žilo za totáče ! To bys chtěl ? Buď rád, že žiješ dnes !" Ve Vyprávěj tedy rozhodně nemůžeme hledat myšlenkovou hloubku /jako u Sňatků z rozumu nebo u Kamenného řádu/ , rozporuplnost "negativních" postav, které rozumíme a je nám sympatická. Tvůrci seriálu podvědomě podmiňují myšlení diváků zkreslením událostí, aby byli pochváleni nedovolí si žádnou provokativní myšlenku. Třeba- potřebuje kapitalismus demokracii ? Potřebuje kapitalismus sociální stát ? V seriálech se ale otázky nekladou, zvláště v těch polistopadových.

Nulová šance (1988) (seriál)

Výborný špionážní seriál, americkým agentům nelze než nefandit. Ještě když se k tomu přidá vševědoucí a vševidoucí oko každého z agentů. Škoda, že záporákům taky nelze občas fandit. Problém tohoto seriálu je, že ho nesmíte domýšlet. Ale to je problém asi každého (amerického) seriálu.