Historie.cs (TV pořad)

Dokumentární / Publicistický / Talk-show / Historický

Česko, 2008, 51 min

Další z dokladů přínosu, ba potřebnosti, veřejnoprávní televize (a jejího zdarma přístupného digitálního archivu, muhehe). Historie.cs je naučným historickým pořadem sice tradičního, lehce usedlého stylu, kde se sedí kolem stolu a debatuje se, ale věnuje se širokému spektru událostí/témat/institutů, které se objevily v našich dějinách a více či méně s nimi hýbaly - má ovšem velmi daleko k suchopárnému dějepisnému výkladu, který spousta studentů zná ze středních škol všech typů (já naštěstí ne, protože jsem měl tu čest s panem profesorem Koutem), protože jde o fundované diskuze, které namísto chrlení dat a jmen vysvětlují souvislosti a takového toho "ducha doby". Prostě na tohle dávejte moje koncesionářské poplatky a budu naprosto spokojen;) 80%(26.5.2013)

Zajímavé-odborné (fundované) rozbory a názory, co se týče našich dějin-naší historie. Takových pořadů není nikdy dost, jedná se určitě o jeden z těch lepších pořadů z dramaturgie státní televize.(28.10.2011)

• NinadeL

Jsem se u televize nikdy nenasmála tolik, jako když k sobě posadili Klimeše, Jirase a Taussiga...(2.4.2010)

Historie je praktická nutnost, bez ní nejsme!(23.10.2009)

Dost možná nejvkusnější a nejodbornější český publicistický pořad. Nesleduju pravidelně, ale někdy na to narazím a jsem velmi rád, že i u nás někdo dokáže nasadit vysokou laťku.(3.9.2012)

Nelepší pořad ČT, který je v mých bulvách skvělým doplňkem/tv verzí rozhlasových "Toulek Českou minulostí," s kteroužto relací se díky odlišnému přístupu k formátu nebijí (postupný trip po časové ose vs. střídající se témata). Témata samotná jsou zajímavá a je jen dobře, že postupem času nejsou jen cs, ale obrací se všude tam, kam naše historie dohlédne (ač se zeleným zákalem). Výběr hostů je výtečný (a debaty nejen zábavné, ale častokrát i s grácií humorné), stejně tak i moderátor je dostatečně kvalitní a působí solidním dojmem neblbé osoby, což se velmi hodí (občasně moderující Marie Koldinská sice trošku zaostává, ale ne o moc). PS: Výtečná znělka(5.11.2012)

Kvalitní pořad, skrz kvalitní hosty!!!(8.9.2010)

Nesmírně záslužný pořad dělaný s velikou precizností a nepochybně s bezmeznou obětavostí, bez níž by tahle pracná, ale podstatná věc asi nevznikla.(11.8.2010)

Někdy sice tendenční a poplatné tomu, co se dnes považuje za "správné", ale vždy zajímavé, i tím, co a jak je řečeno či zamlčeno...Některé díly jsou i na 5 hvězdiček, některé jen na 2-3. Ale celkově jde o jeden z nejzajímavějších českých pořadů na téma novodobé historie.(4.12.2009)

• Marthos

Historický bulvár se vším všudy. Současná tendenční politika veřejnoprávní televize záměrně vytváří mýtus objektivní diskuse na téma, ve skutečnosti je to mlácení prázdné slámy.(1.4.2010)

Výborný inťoušká záležitost pro náročného diváka. Osobně mi tento pořad přijde jako možná poslední zástupce formátu, který nazývám "ušlechtilá nuda". Kde je dnes konec všem těm Katovnám, Sítům, ad...(21.10.2011)

Díl o Keltech a Rožmbercích byl fakt zajímavý a novátorský. Kvalitní matroš.(13.2.2013)

Velmi zajímavý pořad. Rozpravy o zásadních událostech v českých (československých) dějinách v podání zajímavých hostů a inteligentního moderátora. Smekám.(8.9.2012)

Nemám rád, když si moderátor potřebuje dokazovat svůj přehled. To vždy končí nesmyslným skákáním do řeči a často to strhne diskuzi o 180ˇ.(1.7.2011)

Solidní pořad o věcech minulých i současných, o tom jak se to či ono různě mění.(20.9.2009)

Podivat se historii a pravde do oci.(1.12.2012)

Osvětová záležitost, která nemá na českých televizích konkurenci. Po skončení "Historického magazínu" je Historie.cs více než zdatným nástupcem, a to zejména skrze hosty - renomované historiky, které si pan Kučera do pořadu zve.(31.5.2011)

Václav Křístek mě zaujal jako režisér Bigbítu. Tady má navíc i sexycy Marii Koldinskou jako moderátorku (krásná historička mi připadá až neuvěřitelným zázrakem a protimluvem). Neviděl jsem mnoho dílů, neboť se televizi vyhýbám, mám žaludeční vředy a vysílání mě je vždy rozbouří. Avšak těch asi 10 se mi velmi líbilo, v současnosti byl nejvtipnější o lotru Babinském a dalších glaserech. Naší novodobí glaseři, zejména ti v politice a bankách mají rozhodně z čeho čerpat....Hlavně dlouho se nezdržovati na stejných místech, působiti v Rakousích, Polsku i Lužici-hezké a poučné.(14.5.2012)

Napravovanie pomýleného obrazu českých dejín u verejnosti je záslužná a nevďačná činnosť. Dokážem to oceniť, lebo ma mýty a generalizácie rozčuľujú do nepríčetnosti.(16.6.2014)

Kvalita pořadu samozřejmě stoupá a klesá s kvalitou pozvaných hostů, někdy bych dal pět hvězdiček, někdy i třeba jen dvě až tři (a například v dílu o Lidových milicích přirovnal jeden z hostů členy dnešních klubů vojenské historie k členům LM, za to bych mu dal přes h... ehm, odpad). Obzvlášť rád mám pak díly s Eduardem Stehlíkem, to je podle mě odborník na svém místě. Pořad jako takový je výborný nápad a záslužný počin, těší mě počet dílů a probíraných témat, a ač mám někdy jiný názor než diskutující hosté, pod těch pět asi jít nemůžu.(20.8.2010)

<< předchozí 1 2 3