• Pohádka
  • Western

Příliš velká šance (1984)

Příliš jasné od začátku až do konce, ty tři hvězdy jsou pouze herecké výkony. Po jedné mají Jurištová, Kanyza a Lukavský.

Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí (1985) (TV film)

Jedna hvězdička za ten dokonalý kontrast mezi Beránkem a Exnerem, který není tak perfektně vyveden v žádném jiném díle na motivy detektivek Václava Erbena, ale je potřeba dodat, že jinak zde byl Beránek zcela zbytečný. Druhá hvězdička je za výstižnou charakteristiku toho, co vznikalo v tehdejší ČST koncem osmdesátých let.

Proti všem (1956)

Nemohl jsem odolat a musel jsem dat pět hvězdiček i když je film poplatný době a jsou v něm chyby, tak je to pořád veledílo, které si pět hvězd zaslouží. Ještě musím dodat, že kostýmy Jiřího Trnky jsou skvělé.

Velká země (1958)

Vynikající western, skvělá hudba, výborný Řehoř Pecka, ale přesto jsem nemohl dát všech 5 hvězd, protože hlavní hrdina je tak kladný až není uvěřitelný, chtělo to prostě trochu méně Mirka Dušína a aspoň o kapičku víc normálního chlapa.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Oproti původnímu filmu je tento remake akčnější a asi i divácky přitažlivější, ale já mám raději starou klasiku a i proto dávám o jednu hvězdičku méně.

3:10 Vlak do Yumy (1957)

Mám rád klasiku a westerny z padesátých let jsou klasika. Líbilo se mi to více než remake.

Zátah (1984)

Velmi nepovedený pokus o socialistický přístup k akčnímu filmu. Je tady více řečí než akce. Jedna hvězdička za Potměšila, který hraje uvěřitelného magora a druhá za tu hezkou Polku v plavkách na konci filmu.

Na konci světa (1975)

Tento film se mi nezdá být moc povedený, protože i když pominu ideologické zabarvení, které patří k době, tak například ve srovnání s dalšími filmy s podobnou tématikou, jako jsou například Drsná Planina nebo Boty plné vody, je tento nejslabší  a to ani nemluvím o Králi Šumavy. Jsou tam například i faktické chyby, hranice až do roku 1951 střežila SNB a byla velmi špatně vybavena a tady je uveden na začátku rok 1950 a vojáci nejen, že mají uniformy jako ze žurnálu, ale i vyzbrojeni jsou dobře, celkově je to prostě slabota a ani herci se moc nepředvedli.

Ten svetr si nesvlíkej (1980)

Je to taková komunistická komedie, založená na spoustě nedorozumění. Je to sice silně přehnané, ale výborné herecké výkony Petra Nárožného a Ivy Janžurové dominují nad překombinovanou zápletkou. Výborní byli také mladá Zuzana Bydžovská a Miroslav Vladyka.

První láska (1969) (TV film)

Nádherná Tomášová, která i ve čtyřiceti letech byla natolik krásná, že nepůsobí překvapivě, že by se do ní mohl zamilovat o dvacet let mladší Petr Štěpánek. Tu pánskou společnost ovládá s elegancí a šarmem. Nádherný závěr a perfektně podaný padouch Ilji Racka. Na dnešní dobu trochu pomalý děj, ale je to Turgeněv a je fakt, jak píše Vančura, že tak kultivovaná podívaná by dnes už vzniknout nemohla.