• Pohádka

Tenkrát v ráji (2016)

Vavřinec Hradílek podal na neherce velmi slušný výkon, Český ráj pěkně nasnímán, někteří další herci zajímaví, ale mrzí mne ty nelogičnosti, nálet na Prahu byl podle filmu dřív než poslední protektorátní Štědrý večer. A ani si nejsem jistý, že skutečnému příběhu ze života se musela dodávat dramatičnost a paní spisovatelka nezemřela při náletu, ale byla zastřelena v Terezíně apod. A také jsem nějak opět nepropadl oproti českým režisérům kouzlu Vicy Kerekeš, nějak mi neseděla ani jako sportovkyně ani jako spisovatelka a navíc je smutné, když neherec Hradílek mluví srozumitelněji než profesionální herečka. Ani ten úvod ze současnosti a závěr filmu mi zcela nesedl, vyjma Mrkvičkova hlasu. A promarněna či nedořečena zůstala trochu i postava horolezcova otce, přitom podle skutečnosti by to byla i docela dramatická postava. Naopak mne osobně potěšily záběry na starou Sobotku.

Inspektor Max - Výstřel (2018) (epizoda)

Žánr jsem sice úplně nepřijal, na jedné straně vtipné až parodické, na druhé straně drsné vraždění (zejména u zavraždění Lindy Rybové mi to přišlo kruté jako z jiného filmu), ale i tak to bylo na dívání z řady důvodů příjemné (spád, herecké výkony, atd.)

Metanol (2018) (TV film)

První díl mi seděl o něco líp, v zpracování práce kriminalistů na mne občas přece jen trochu dýchla i určitá šablonovitost současných kriminálek. Lukáš Vaculík dal herecky v zobrazení padoucha úplně jinou úroveň než jsme v televizi zvyklí (tak trochu ještě vystupňoval to, co začal už v nedávné kriminální myslím trilogii z Ostravy) , ale i jiní herci byli zajímaví a opravdu dobří. Jen si říkám, že v reálu sotva měl někdo z pachatelů jisté kouzlo jako tenhle zestárlý "kamarád do deště" - ale to nemyslím jako výtku.

Trojí život (2018) (TV film)

V rámci svého žánru něco jako "francouzské letní komedie" mi to přišlo slušné, herecké obsazení se mi jeví také dobré. Jen si myslím, že některé scény by si zasloužilo pečlivěji dotáhnout, a chvílemi se příliš tlačilo na pilu. A možná vedle humoru "francouzských letních bláznivin" chtělo to také trochu prostřídat a zpestřit českým humorem a českým "lyrismem"(jako kdysi kupříkladu to dělali v "Jáchyme, hoď ho do stroje"), aby to líp drželo při sobě, takhle moje divácká pozornost v druhé půlce filmu poněkud klesla.

Prezident Blaník (2018)

Bohužel pro mne zklamání a musím tentokrát souhlasit s M. Spáčilovou a její recenzí, že z toho vznikly jen takové "Babovřesky pro intelektuály". Jistě lze uznat, že to bylo natočeno rychle a v aktuální situaci, ale vlastně člověk se zasmál jen na začátku vtipu "že si mne teta nedokáže představit, tak ať si mne nepředstavuje, i se strýcem", ostatní trochu dobré vtipy znal už z upoutávky, ale víc jsem tam neobjevil a nechytlo mne to. Dokonce některé nadějné scény s "etikologem" Špačkem či se zástupci pražské kavárny mi přišly nakonec jako promarněné scény. A ani nezafungoval kontakt s T.Sokolem, T.Sedláčkem, M.Topolánkem, M.Komárkem a dalšími, snad jen setkání ve sněmovně s Kalouskem se i jeho zásluhou povedlo. Opravdu škoda, na film jsem se těšil.

Dáma a Král - Není kouře bez ohýnku (2018) (epizoda)

Poslední díl o diamantech byl o něco lepší než předešlý a zápletka měla i jisté překvapení, přesto zůstala řada věcí a motivací poněkud nedořečených. Herecky jsem si asi nejvíc všimnul A.Linhartové, Zd.Maryšky, Jana Bidlase. A jedno mimoděčné pozitivum tenhle seriál přinesl: Tím, že pátrali právníci a nikoliv policisté, byli jsme ušetřeni předlouhým a častým scénám , kdy vyšetřovatelé vyslýchají a lámou někoho ve vyšetřovací "kukani" a přitom pronášejí nespočet mouder a často přehrávají rozčilení.

Dáma a Král - Diamanty jsou věčné (2018) (epizoda)

Tenhle díl mi přišel obsahově o stupeň rozpačitější než předchozí díly. A do určité míry se to týká i některých hereckých výkonů.

Dáma a Král - Smrt favorita (2018) (epizoda)

Takový průměr jako většina současných kriminálních příběhů, místy dobré i třeba vtipné, místy chřadnoucí a bez většího výrazu a hlavně ukvapené. Vraha jsem odhadl vcelku brzy a správně, jeho motiv jsem uhádnout nemohl. A víc než hlavní dvojice mi spíš seděly výkony J.Štrébla, P.Nečase a představitele novináře.

Nikdy nejsme sami (2016)

Tak na tenhle film bych zrovna do kina neběžel, ale musím uznat, že je to velmi slušně natočené, má to napětí, jisté osudové zvraty (romského pasáka zastřelí paradoxně ve chvíli, kdy dělal dobrý skutek), příběh prodavačky z prodejny smíšeného zboží u silnice, odkud má výhled na věčně kamsi spěchající auta a lidské osudy - je dost ze života, a velmi dobré herecké výkony (Mir.Hanuš naprosto přesný, výborní i ti dětští neherci - kluci). Závěr byl ovšem opět takový mlhavý, nevyznějící.

Bába z ledu (2017)

Film to není špatný, ale že by si zasloužil tak výrazně na Českých lvech vyhrát a porazit na body "Po strništi bos" (Krobotovo Kvarteto jsem neviděl) si nejsem jistý. Jsou tam některé zajímavé dialogy (místy to připomínalo třeba starší polskou film.tvorbu), dobře zahrané, ale výsledek zas úplně světoborný není. Cením si, že bylo využito zajímavé prostředí otužilců. Pavel Nový hrál podle mne dobře a určitě si takovou výraznou roli ve filmu zasloužil. Další myslím také. Trochu mne překvapil lev za vedlejší roli pro Petru Špalkovou, herečka je to velmi dobrá, roli určitě zvládla, ale mám pocit, že ta její role byla v dialozích vlastně dost nepatrná na nějaké ocenění. Zaujala mne taky znovu A. Mihulová, byť také jen v malé roli. Konec příběhu a filmu podle mne byl trochu nedotažený, až jsem měl pocit, že tvůrci to vzdali dotáhnout to do vyhraněnějšího konce