Čas (2021)

No ten Shyamalan sa stal dosť brutálnym už to nie je tak tajomné ale skôr drastické...aspoň, že tá symbolika ostala ale inak sklamanie, priemer čo sa týka deja. Koncept úžasný a originálny, čo ak by Vaše zvyšné roky života ubehli za pár hodín? . Zábery boli dychberúce rovnako zvuk, ktorý v kine pôsobil autentický zážitok, ( bolo to akoby sme prechádzali jaskyňou spolu s postavami, ďalej ďalší skvelý záber ktorý stojí za zmienku bol keď po záberoch v noci nastal deň a nás oslepilo svetlo dňa rovnako ako postavu z filmu, to bolo akoby sme videli vlastné ruky). Shyamalan to s kamerou vie to sa mu nedá uprieť ale ten scenár zlyhal u mňa. Nebavil má priebeh ale vyvrcholenie v závere bol jediný moment, ktorý ma zaujal v scenári ale inak to malo rovnaké vibes ako zo seriálu Servant, ktorý má tiež nebaví, to tempo, nechutnosť a priebeh gradovania

Tiché místo: Část II (2020)

Slabšie než prvý diel a nič prekvapivé sa tu neudialo, lebo to nutne potrebuje ďalšiu časť. V tomto sme sa veľa nedozvedeli a osobne sa necítim satisfied pretože to rýchlo skončilo. Bol to len taký ,,prológ " k ďalšej časti ale pekne spracované a oceňujem obsadenie Cilliana

Válka zítřka (2021)

Tak pre mňa toto bola záležitosť na jedno pozretie. Skutočne je to viac akčný film než nejaké gradovanie mrazivého napätia, tajomna a trocha náročnejšieho obsahu ktorý by upútal a nebol tak predvídavý. Nič inovatívne a navyše s dlhou stopážou, tak asi preto začalo nudiť.  Votrelci neboli veľmi desivý skôr vtipný.

Hodný holky (2018) (seriál)

Super bavia, ja som myslela, že či som to už nevidela lebo je myslím podobný film aj som mala pocit, že ony tam hrali. Niečo naštve v 3 sérii ako sa to vyvinie, niektoré časti slabšie ale zaslúži si 4*

Legendy staré Prahy (2013) (seriál)

Som rada, že niesom sama a tiež zdieľam názor, že vyprávačské tempo bolo šialene rýchle. Jediný poklesok. Chýbal mi pútavý rozhlasový prednes. Animácia však krásna a tienisté obrysy podnecujú aj divákovu predstavivosť. Inak sa mi tento počin veľmi zamlouval. Teraz už budem kráčať Prahou s iným pohľadom. Tento animovaný film môže priniesť aj zahraničným divákom trocha tajomna tuzemských poviedok, poverčivosti a zázrakov. Sama som si spomenula na pripovidky starých rodičov, ktorí vyrastali v ešte temných časoch bez elektriny. Alebo aj kolegyňa mi spomenula príhody pri ktorých naskakoval mráz po chrbte, keďže to boli zvláštnosti, poverčivosti, ktoré vraj fungovali a ľudia sa tým riadili. (napr. Keď kuvik zakuvika) inak neviem prečo sú európske poviedky také temné 🤔 síce v porovnaní s Japoncami sme asi až na druhom mieste.  .  Každopádne pri tejto poviedke som si dokázala živo predstaviť temnotu tej doby, bez svetla ani nečudo, že ľudia verili takým veciam. Pri chlebových črievičkách som kontext  vnímala asi tiež inak, autentickejšie než  zahraničný divák. Prečo chlebové črievičky boli taká bezbožnosť? Ja som v takej tradícii vyrastala keď starí rodičia vždy pri čerstvo zakúpenom chlebe naň urobili znak kríža pre požehnanie a ako znak úcty, vďačnosti. Tiež som to nejak pochytila, hoc pre nich v tej dobe keď boli deťmi, to muselo byť ešte intenzívnejšie keďže kedysi chlieb bol ich obživou, žiaden obchod, iba produkt ich rúk. Aj preto odovzdávali vďaku a nádej Bohu aby im zabezpečil dobrú úrodu a prežili. Určite si ctili všetkého oveľa viac ako my dnes, keďže boli na to odkázaní. Zaujímavá bola interpretácia náväznosti činov a následkov spoločnosti ako celku. Napriek tomu, že dnes je v popredí individualizmus stále to je kolobeh, reťazec kolektívneho života. . Zaujímavé boli aj rozhodnutia jednotlivých postáv, keďže z dlhodobého hľadiska do historického kontextu boli fakt márne a zbytočné. Všetko sa pominulo a nakoniec na tom nezáležalo z celkového pohľadu, iba čo to prinieslo akúsi škodu niekomu. Samozrejme v danej situácii to asi pôsobilo na určitých ľudí ako prelomový moment. Každopádne bolo pekné preniesť sa do doby kedy sa budovalo nie len nicilo aby sa to mohlo prestavať na niečo iné, aktuálne. Budovalo sa niečo večné, historické, a najmä vzácne. Dnes je to len pozlátko pre zárobok, konzum. Všetko sa recykluje, bohužiaľ aj diela, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti.

Proč ženy zabíjí (2019) (seriál)

Priebeh dobrý, pútavo natočené vtipné ale záver mohol byť lepší

Naruto (2002) (seriál)

Úžasný zábavný, motivačný seriál do života Teraz počas covidu mi to dodává dosť optimizmu keďže som to nedopozerala všetky časti a už vyšiel Boruto rozhodla som si to pustit znova. Ešte na základke to šlo na Animaxe, vtedy ma to až tak nebavilo ale teraz oceňujem deep filozofické dialogy, rôzne charaktery ťažko si neobľúbiť niekoho, proste sú to lásky. Anime je doplnené parádnym soundtrackom, ktorý vás môže sprevádzať na cestách, alebo vás naspeeduje pre bump up workout. Super pri prokrastinacii a v týchto beznádejných časoch kedy sa zdá, že izolácia azda neskončí a žiaden progress. Vhodné pre relax a odpútanie, mňa to skutočne vtiahne a odragujem sa pri tom. かわいい

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Záver mohol byť aj viac srdcervúcejší a dlhší čas venovať tomu samotnému ukončeniu, čo bolo ďalej - nie ako zo sna. Nečudo, že mi to tak vypadlo po prvom zhliadnutí. Priebeh je taký reálny a pomalší, vhodne zachytená prítomnosť a preto zvrat zaujme o to viac. Film je skvelý lebo poukazuje na inštitucionalizáciu a dôležitý spoločenský problém. Nie všetci sú vrahovia a skutočne odobratie slobody je niekedy dostatočným trestom. Zvyšok fungovania väzníc znemožňuje návrat do spoločnosti a neprináša to druhú šancu znova fungovať lepšie a prispievať spoločnosti, zmeniť sa a nevrátiť sa späť do väznice. Keď väzni nie sú vedení k tomu aby aj samy uvažovali, vzdělávali sa ale iba poslúchali ako sa majú skutočne zmeniť? Je to iba o treste alebo aj o náprave? V spoločnosti si potom nebudú vedieť dať rady. Znova. Čas vo väznici a program by mal byť rozdelení podľa závažnosti trestov a chovania. Taktiež ak nemajú skoro žiadnu mzdu ako sa majú vysporiadať s dlhami a vytvoriť nejaké úspory na život po odpykani trestu? Ďalej pekne to poukazuje na to ako to fungovalo kedysi a ešte aj dnes, šikana, mučenie a skoro žiadne práva, pritom sám personál viedol život hodný uväznenia. Väzni si uvedomovali dostatočne, že tam sú nikým a celkovo najhorší bol asi ten psychický teror a zmena, podradenosť, nástupy, nuda.... Takže aj taký poučný film - držať sa ďalej od zločinu. Najhoršie bola ta myslienka, že väzni vyjdú na slobodu a život za sebou, ešte keď nikoho nemali, načo budovať niečo?! Ako sa naučiť užívať života? Skutočne ukradnutí celý život.

Otryv (2019)

Myslím, že kamera úžasná to som si užívala aj hlavná herečka pôsobila ako z počítačovej hry ta vizáž a móda. Ale ten scénár jeho logika a zvyšok hercov dosť na nervy.