• Romantický

Midwichské kukačky (2022) (seriál)

⚪Vytvoriť z relatívne krátkej novely seriál je ,,scenáristická samovražda," tu na ČSFD používam tento termín už niekoľký raz (a nie, že by ma to tešilo).⚪Obávala som sa, že seriál neposkytne dostatočnú diverzitu, našťastie Briti nesklamali a vytvorili skoro 90% zmiešaných rasových párov, ktoré sú očividne už zaužívaným štandardom a nikto inak v západnej spoločnosti ani nežije. Veď ok.⚪Samotná premisa je jednoduchá, ale efektívna, nemožno povedať, že by sa z nej nedalo vyťažiť množstvo strašidelných scén, tu to však (predlohu som nečítala) autori poňali skôr ako akúsi sociálnu drámu s prvkami hororu, pričom dôležitejšie sú motívy partnerstva, materstva a podobne a hororový žáner zostáva na okraji (neviem, nakoľko je to takto aj v knihe, ale nepredpokladám, že sociálny rámec prevažuje ten scifi hororový).⚪Dej teda vypĺňa množstvo často zbytočných dejových odbočiek, množstvo postáv pôsobí nefunkčne, prvé časti sa neskutočne naťahuje stopáž a je potreba všetko divákovi ako hlupákovi vysvetliť, a dokonca sa objavia aj logické lapsy (v uzavretom dome uniká 12 hodín plyn, sú v ňom dve osoby, pričom jednak dom za ten čas nevybuchne, a jednak zomrie len jedna osoba, druhá bez problémov prežije). Šlape sa i po literárnej predlohe, keďže v niekoľkotisícovom meste je plodných asi len 10 žien a deti nevyzerajú rovnako, nie sú mŕtvolne mimozemsky bledé (niektorí sú totiž černosi) a ani nemajú konštantne zlaté oči.⚪Pár aspoň ako-tak strašidelných momentov sa v seriáli nájde, samé o sebe však celé dielo pôsobí ako samoúčelná nuda, ktorú nie je problém neustále pretáčať a divákovi aj tak nič neujde. Autor by asi nebol najšťastnejší.⚪

Princezna (2022)

⚪Esencia všetkého, čo dnes západný svet miluje. Teda až na zastúpenie 4% komunity, no aj to by sa dalo v istej nadinterpretácii brať za splnené.⚪Film je teda plný plnenia si kvót, jednak tých rasových (princeznina majsterka v boji je Aziatka, kráľ na dvor prijal černochov, záporák zase nemá rád diverzitu na dvore a preto je záporák atď.) a jednak tých feministicko-genderových, kedy hodinu tridsať minút pôsobí ako feministický mokrý sen, v ktorom je 99% mužov nímandov, neschopákov či mizogýnov , to len dobré, silné, nezávislé a statočné ženy ich musia zachraňovať, usmerňovať a myslieť za nich.⚪Tu teda 1,60m vysoká princezná bez problémov zloží asi stovku mužských protivníkov, pričom je sama stále ,,celkom ok," nepotrebuje žiadneho chlapa ako kráľa/manžela a nakoniec si korunu prevezme sama.⚪Je zábavné, že popri celej tej sile sa akosi v scenári zabudlo na to vytvoriť hrdinke aspoň nejaký charakter, keďže okrem toho, že sa trénovala od detstva a teraz sa vie slušne biť nemá postava žiadne charakterové vlastnosti, nie je ukázané, že by bola múdra diplomatka či čokoľvek, čo by jej mohlo ako kráľovnej pomôcť, skrátka sila tu úplne nahradila rozum (čo je tiež na zamyslenie, či nie je celkom machovské a späť v návrate do ,,mužského ponímania."⚪Nutno dodať, že film je neskutočne repetetívny, asi do polovice stopáže pôsobí ako scenár videohry (postava sa dostane na stanovisko - izbu, pobije sa s druhou postavou, zo stanoviska odchádza na iné stanovisko, potenciálne nasleduje medziscéna, boj s ďalšou postavou na ďalšom stanovisku a tak neustále), druhá polovica sa zase vlečie a subjektívne trvá nekonečne dlho. Hlavný záporák bez charizmy, všetky ostatné postavy bez charizmy, až je fascinujúce, aký sterilný celý film je.⚪ Pritom je nakrútený dobre, interiéry väčšinu času pôsobia pekne a súboje (občas to pôsobí, že film je len o súbojoch) sú zaujímavé, kontaktné, pôsobia, že ich reálne odohrávajú herci a ich choreografia je často inovatívna. No čo z toho, keď celok je slabučký, Joey King naozaj vyzerá ako Zuzana Šebová (stále som premýšľala, koho mi pripomína a už viem) a jej herectvo sa hodí skôr do tých rom-komédií a celý film vyšumí (aj vďaka pestrej agitke na všetko možné) do prázdna. To už radšej tú Fionu. Ktorou sa to očividne inšpirovalo.⚪

Jitřní záře - Epizoda 4 (2022) (epizoda)

⚪Celý seriál ide viac-menej na istotu, čiže už nie je veľmi čo haniť alebo chváliť, od prvej časti sa vezie vo svojej na televíziu nadštandardnej produkcii, takisto dej pracuje s klasickou sociálnou drámou, v ktorej ale v kontexte pôsobia niektoré motívy až príliš ružovo - to, že všetci matke vychádzajú v ústrety, aj v domove všetci počúvajú jej žiadosti atď. je skôr autorská invencia a neverím, že to takto bolo aj v realite. Skrz záver epizódy sa zdá, že autorská invencia bude predsa len využitá bohatejšie, keďže (aspoň podľa rozhovoru so skutočnou predlohou hl. hrdinky) dieťa nechodilo do školy a matka ho vyučovala doma.⚪Inak, fascinuje ma, ako sa tam všetci neustále oslovujú titulmi, to sa zdá scenáristovi realistické? Áno, doktorovi (Phd., PhDr. a pod.) niektorí pozornejší hovoria ,,pán doktor," ale že by niekomu s Mgr. titulom každý hovoril ,,pán magister" je naozaj mimo.⚪

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

⚪Recenzia viac-menej k posledným dvom dielom, zbytok v komentári k časti 7.⚪Spoilery⚪Dobre, oficiálne by som už aj dokázala tvrdiť, že tento seriál neznášam.⚪Vytvoriť totiž celú sériu iba k tomu, aby som si pripravil akúsi expozíciu k záveru je neskutočne odfláknuté a divákov to má za blbcov. Pretože znova, ako už tri série predtým, stalo sa presne to, čo by divák očakával. Niečo sa dovysvetľovalo (v kontexte sveta minimum), ale ako celok sa nápad už 4 série recykluje a scenáristi očividne nevedia, kade z toho von. (Lebo očividne viac ako jednu sériu neplánovali). Pretože toto všetko je už len predžutá premisa z prvej série - Eleven sa musí niečo naučiť, musí potlačiť svoj strach, veriť v seba, cítiť, že ju niekto má rád a podporuje, a tak dokáže, čo chce. Ale vlastne aj nie, pretože sa v závere vždy ukáže, že predsa len si asi verila málo, a tak je záporák stále funkčný a treba ho ,,vybaviť" ďalšiu sériu. Ono by toto vlastne išlo robiť donekonečna, aj na 10 sérií. A táto tiktok generácia Z by to ochotne zožrala.⚪Maličká nádej bola v usmrtení niektorý postáv, čo by aspoň uľahčilo deju, no nie, scenáristi nie sú schopní kohokoľvek zabiť, a ak aj, tak je to postava, ktorá mala najmenej času (Eddie) alebo postava, ktorá bola vyslovene záporná, a táto smrť je aj patrične odbytá (hlavný basketbalista). Kto teda čakal po vzore ,,spoilerov" od hercov, kto všetko asi umrie, mohol zostať len sklamaný. Ja nie, pretože som klasicky tušila, že to dopadne takto.Vrcholom sú nové schopnosti Jedenástky, kedy sa už môže hrať aj na Ježiša a oživovať ľudí. No top. Eddieho nešlo oživiť? Jáj počkať, to scenár nechcel. Tak potom hej.⚪Ďalšia kapitola sú postavy - za celú sériu sa nikam neposunuli (Joyce, Dustin, Robin, Will, Mike, Jonathan), nič nové o sebe nezistili, staré krivdy zostali stále (za 9 dielov??) otvorené (coming out, vzťah N-J-S), aby sa z nich dalo zase čerpať aj v ďalšej sérii, množstvo motívov potom pôsobí samoúčelne, len aby tam boli (linka Robin, to je snáď vtip, linka basketbalistov a hon na klub d&d) a to, že sa ťažisko deja po štyroch sériách znova presunie k Willovi a jeho prepojeniu (na ktoré sa zázračne v 4 sérii zabudlo) je čerešnička. Mike, Will, Jonathan a marihuanový kamoš nemali skoro žiadne logické využitie ako postavy a maximálne sa opierali o vaňu, linka z gulagu vlastne veľmi klasicky podaná, záver s mečom radšej nekomentovať. Záporná postava ktorá je záporná ,,od prírody" a je skrátka ,,len zlá" tiež nijak neprekvapila.⚪Veľmi lacné sú aj charakterové prerody typu: ,,Prehovorím ti do duše, že kedysi si bol hrdina a ty sa zmeníš a opravíš helikoptéru." Ak všetko má pôsobiť béčkovo (teda hlavne scenár), tak potom to vychádza. Pretože áno, peniaze sa natlačili do efektov, to je pekné, len by sa za 2,20 hodiny mohlo aj niečo reálne, hybateľné dejom stať, keďže tento záver bol divákom daný už 3x.⚪A naozaj neviem, čo mal byť skok v čase o dva dni? Prečo sa nevysvetlilo, ako teda odtiaľ odišli v reálnom čase? Hawkins si myslí, že zažil zemetrasenie, pritom v zemi sú kilometrové pekelné trhliny? V Hawkinse sú okrem našich postáv všetci mentálne v neporiadku?⚪To, že posledný diel sa naťahuje ako len môže nemusím ani spomínať, len je zaujímavé, že niekto vie za 2,20 hodiny vytvoriť celovečerný film, v ktorom predstaví postavy, predstaví ich charaktery, vytvorí konflikt, vyrieši konflikt a všetko uzavrie (a je z toho pamätný film pre generácie) a niekto nevie za 2,20 hodiny ani uzavrieť to, o čom rozprával už XY desiatok hodín predtým. Ale verím, že ovácie zase budú a všetci budú plakať za Eddiem a vychvália sériu až do neba. Nikomu názor neberiem. Len takýto názor objektívny nebude určite.⚪Také malé Ps. o logike: Ak je všetko v druhom svete zastavené 3 roky dozadu, ako je možné, že sú v ňom aj predmety z reálneho času (trojica vystúpi z karavanu, ktorý je v našom svete, ale v druhom by časovo ešte nemal byť, Dustin a Eddie obrňujú karavan v druhom svete, pričom ak by druhý svet kopíroval ten náš, nestačilo by ho obrniť v našom a v tom druhom už by bol automaticky obrnený? Koľko tých svetov vlastne je? Náš, ten, do ktorého preskočili a ešte aj nejaký ďalší, mentálny, v ktorom prebiehal záverečný súboj?) To, že záporák s neobmedzenou telekinetickou a telepatickou silou sa nechá rozrušiť deťmi, až do záveru nepodniká žiadne kroky, aj keď vie, že sú v jeho svete atď. je zas také krásne scenárové, vedené za nitky tam, kam treba. Rovnako Rusi, ktorí so samopalmi nevedia zneškodniť príšeru, pričom v prvej sérii ju ako-tak zneškodnili deti gumipuškou a pálkou.⚪Ak toto písali 3 roky (+nakrúcanie), tak gratulujem. A už sa ,,neviem dočkať" poslednej série. Určite bude neskutočne prekvapivá.⚪

Bez rozkoše (2019) (seriál)

⚪️Videné necielene na Netflixe. Presne ten typ seriálu, vďaka ktorému si západný európsky divák o Japoncoch myslí, že sú mimo.⚪️Samotná premisa nie je zlá - vzťah manžela a manželky, ktorý majú sexuálny problém by sa dal opísať aj poeticky, s prihliadnutím na city a sebahodnotu oboch, tu to však naberie presne opačný spád. Namiesto toho, aby postavy svoj problém konfrontovali s gynekológom alebo sexuológom, manžel začne chodiť do bordelu a manželka na online zoznamku, z ktorej sa tiež stane ,,šanca pre využitie hodinového hotelu."⚪Obe postavy tak svoj problém aktívne neriešia, namiesto toho od neho utekajú, vzďaľujú sa jeden druhému a vytvárajú patologické manželstvo, v ktorom tolerujú svoje nevery len pre to, že ani jeden nechce rozprávať o tom, čo ich trápi. A áno, toto by mohlo fungovať, ak by chcel scenár zobraziť dve patologické postavy, ktoré si chcú ubližovať, zraňovať sa a úmyselne ich tvoril ako neľúbivé. No, scenárista chce, aby sme s týmito pokrytcami, ktorí sa vyhovárajú na svoje slabosti, strach a podobne (aj vlastnú hlúposť - manžel necháva vizitky z bordelu na miestach, kde ich manželka uvidí, vraj ,,aby sa vyvinil," manželka sa prihlási na online zoznamku a celý čas nechápe, že je to zoznamka, a preto od nej všetci chcú sex) ešte ako diváci sympatizovali a súcitili, aby sme sa ich snažili pochopiť. A to je v kontexte tohto celého prakticky morálne nemožné. Ako čerešnička sú potom niektoré introspekcie postáv ako vystrihnuté od Durasovej a podobných autorov, v ktorých postava hĺba nad tým, že sex a láska nie je to isté a že sex je len pud, ktorý človek musí vedieť ovládnuť, aby hneď na to pokračovala v podvádzaní.⚪️Seriál má aj druhú, oveľa menšiu a upozadenejšiu dejovú linku - hlavná ženská postava je učiteľka, no v triede nemá žiadny rešpekt, žiaci si ju nevážia, nepočúvajú ju, počas hodín sa hrajú a ona im to rezignovane trpí, pričom vôbec nevie, ako ,,z toho von," nakoľko ,,vedúca" školskej bandy v triede ju viac-menej šikanuje (áno, žiacka učiteľku, to už je skoro bežný trend aj na našich školách), čo potom odpozerávajú aj iní žiaci. O poznanie lepšie premisa, ktorá by poskytla i dosť materiálu na zamyslenie, no je v priebehu deju tak prehliadnutá, až to zabolí. Čiže zase klasicky - prosíme, Japonci, menej explicitnosti, menej snahy šokovať (pretože sa tu objavuje množstvo bizarností, hlavne v linke z online zoznamky sa objaví niekoľko úchylných nechutných postáv s fetišmi, ktoré sú niektoré naozaj nechutné a divákovi sa pri sledovaní zastaví rozum), menej patologických postáv a viac toho, čo je naozaj zaujímavé a podnetné. Ps.: Ak niekto máte podobný problém, riešte ho prosím s lekárom a neberte si seriál ako príklad.⚪️

Nodoka no niwa (2019) (seriál)

⚪Myslím, že v západnej produkcii som zatiaľ nič podobne čisté nevidela.⚪Celé štyri diely sú totižto akousi esenciou senzuálnosti, nuáns, platonickosti, no zarámcovanej vo fatálnej láske a príťažlivosti, ktorá nie je postavená na ničom fyzickom a stojí vyslovene iba na ,,intelektuálnej" láske.⚪Až sa môže zdať, že niečo podobné nemôže existovať, čím veľa divákov môže seriál spochybniť, predsa, predstva, že 23-ročná dievčina sa osudovo zamiluje do stárnúceho 60-ročného profesora môže niekomu pripadať ako čistá esencia pátosu a melódrámy. Japonci ale vedia aj takého koncepty nakrútiť čisto a ,,po svojom," že nepôsobia tak, že chcú diváka vydierať (i keď v závere choroba hrdinu už bola celkom cez čiaru). Celý dej absentuje v podstate čokoľvek fyzické, nepadne ani jeden bozk, no i tak je puto medzi hrdinami viac ako citeľné, o to viac, keď sa buduje hlbokými introspekciami postáv a filozofickými rozhovormi. Takže celý koncept ,,zamilovania sa do duše" je pozvoľný a hlavne, citlivý divák nemá problém sa s ním stotožniť.⚪Viem si predstaviť, že ak by sa dej okresal a niektoré jemne retardujúce opakujúce sa scény by sa vypustili, z minisérie by bol ešte lepší film. Seriál síce pracuje s klasickými japonskými motívmi (nesmrteľná láska, pohľad rodiny na ňu, pohľad okolia a pod.), no po všetkých explicitných dielach je podobné nuansové filozofické presahové dielo s tichou, ale silnou hrdinkou na úrovni Jane Eyerovej príjemným osviežením. Kiežby existovalo viac podobných seriálových počinov.⚪

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

⚪Potešia Raimi-odkazy, štýl kamery, špecifický zoom kamery (na začiatku zoom z balkóna, extrémna nostalgia za Spidermanom), záverečná Strangeova ,,duchárska" podoba akoby vypadla zo Spiderman 3, no 2 hodiny trikových počítačových efektov (aj keď občas vyzerajú nádherne) je veľa aj na koňa. A teda aj na mňa.⚪Marvel nevie (ak niekedy vedel) vytvoriť tichú, konverzačnú scénu, ktorá by posunula charaktery postáv, všetko sa deje za behu (aj doslova), postavy ani divák si nemajú čas vydýchnuť, to všetko viac-menej pre to, aby sa v zbesilom tempe stratili všetky chyby a divák zabudol, čo videl.⚪Pretože rôznymi logickými chybami sa to len hemží, aj keď ich príbeh ďalej nevysvetľuje, motivácia záporáka je tak banálna, že na pointu by samotný záporák prišiel aj sám (na druhej strane, to, že sa ma boja vlastné deti je neviem či dostatočná motivácia k ukončeniu všetkého, keď nevadilo, že sa ma boja všetci ostatní) a načo sú známe cameá, keď postavy zomierajú nevyužité. Raimi sa snaží pridať do príbehu istý ,,presah," teda aby sme nepreháňali hororový presah, no aj ten je obmedzený detskou cieľovkou, takže ani blbá krv sa nekoná.⚪Čiže, celý film je klasicky sterilný, klasicky popcornová zábava pre ľudí, ktorým podobný typ kinematografie stačí a považujú ju sa ,,vysokú," a klasicky je plný CGI, i keď niektoré efekty by bolo pekné robiť prakticky. Lenže, to už dnes robí málokto. Marvel teda isto nie. Ten radšej pridá progresívnu agitku a podobné ,,nutnosti."⚪Inak sa nemôžem stále ubrániť pocitu, že ten Cumberbatch sa do tohto ,,Marvel prostredia" vôbec nehodí a akoby vypadol odniekiaľ z iného mnohovesmíru :D Akoby na tieto americké maskultové role vôbec nebol stavaný.⚪

Jitřní záře - Epizoda 3 (2022) (epizoda)

⚪Táto časť je oproti predchádzajúcim dvom veľmi emotívna, čomu dopomáha samotná téma odobratia dojčaťa od matky, nutno dodať, že tento akt je zobrazený veľmi naturalisticky, mrazivo. Na druhej strane je logické, že tento diel, zameraný na rozdelenie matky a dieťaťa bude divákmi prijatí výborne, keďže ľútosť začne u divákov šlapať na plné obrátky. A to nie je chyba, len znova - a nechcem sa opakovať - to, že dieťa bolo odobraté je tragédia, nemalo sa to stať znenazdajky, ešte ak aj dozorujúci lekár s tým nesúhlasil, no na druhej strane - aj alternatíva má svoje hranice, a každý sa musí riadiť pravidlami väčšiny - ak sľúbim, že vybavím dieťaťu rodný list a kontrolu u lekára, tak by som to mal aj urobiť, nakoľko by už rozumnému človeku malo byť jasné, že si môže koledovať o problém. Úplne fantasmagoricky potom vyznievajú scény, v ktorých rodičia dieťaťa popisujú ako by najradšej dieťa uniesli a utiekli do Španielska, čo jednak nie je riešenie (asi nikdy nepočuli o Interpole) a jednak scenár chce, aby pri týchto vetách divák prikyvoval a držal postavám palce.⚪Rozporuplnosť je slovo, ktoré definuje seriál ako celok. Čo ale nutne nie je zle. Inak sa výpravou aj hereckými výkonmi jedná stále o slušný nadpriemer, ktorý by sa mal na obrazovkách objavovať častejšie.⚪

Hanyeo (2010)

⚪Originál som nevidela a podľa popisu ani s týmto filmom nemá veľa spoločného, no tu ide o typický príklad kórejskej sociálnej drámy, ktorá je chvíľku aj thrillerom a chvíľu sa hrá na erotiku (asi v dvoch samoúčelných scénach, ktoré už klasicky kórejsky vôbec nemuseli vo filme byť).⚪Atmosféra na začiatku filmu je výborná, poteší fajn kamera a predovšetkým výber hlavného interiéru panského domu, no po úvodných asi 40 minútach sa stráca prakticky čokoľvek - dynamika, logika, snaha diváka sledovať ďalej, iba sa zase rozrastá typická kórejská ,,chobotnica" intríg, v ktorej jeden intriguje cez druhého, druhý cez tretiu a tak dokola. Ako v telenovele. A to sa u nás smejú Argentínčanom.⚪ Všetko sú neľúbivé postavy, čo samé o sebe nevadí, na druhej strane tu by scenárista aj chcel, aby divák hlavnej postave fandil, alebo ju aspoň ľutoval, čo pri jej naivite a blbosti naozaj nejde.⚪Strieka z toho čistý pátos a čistá samoúčelnosť, takýchto podobne ladených filmov Kórea vyprodukuje ročne desiatky, otázka je, koho ešte dokážu zaujať. Teda či vôbec diváka, ktorý už ich mustru dobre pozná. Dve hodiny zhustenej nudy, peknej kamery a fajn klavírnej hudby.⚪Inak, prísť za mnou taký slizký pes (herec pôsobil fakt nechutne manipulátorsky) s vínom ako za hlavnou hrdinkou, prisahám, že by som to riešila ručne - stručne a film by mal 20 minút :D⚪

Láska & gelato (2022)

⚪,,Si jiná, a tak nejak měníš i mně."⚪A jéje, to jsem se bála... Alebo ako relatívne neškodnú romantickú knihu pre mladých dospelých Netflix zadaptoval (nutno dodať, že z knihy čerpá scenár minimálne a iba v kľúčových bodoch) do ešte horšej treťotriednej schematickej hlúposti pre Tiktok generáciu (čomu svedčí aj výber pesničiek.)⚪Scenáristi neboli schopní ponechať ani základný chronotyp - Florenciu - namiesto toho dej zasadili do Ríma (prečo nie je jasné), všetci mladí ľudia vo filme vyzerajú ako 30-ročné modelky a manekýni, šedej myške stačí, aby si obliekla šaty a dala dole okuliare a to je celý jej ,,makeover," slabo načrtnutý milostný trojuholník sa rozuzlí ešte slabšou pointou výberu ,,toho správneho muža," keďže hrdinka si v priebehu filmu nevytvorí hlboký citový vzťah ani s jedným chlapcom a už vôbec ,,nenájde samú seba," tak, ako sa to aspoň snažila prezentovať kniha, pretože hrdinka sama nemá charakter a je iba hláškujúcou pseudonešikovnou postavou, ktorej osud sám všetko prinesie na tanier.⚪Úplne premárnená príležitosť je potom v scenáristickom rozhodnutí nakrútiť film týmto spôsobom, keďže by sa podľa knihy vyslovene ponúkalo spracovanie s dvomi dejovými linkami, zo súčasnosti a z minulosti (hrdinkinej matky). Tieto typy filmov sú jednak v poslednej dobe veľmi populárne a jednak by možno retrospektívna linka dokázala priniesť divákovi aspoň nejaké emócie.⚪Takto je z filmu vlastne len veľmi slabá a ťažkopádna Netflix záležitosť na úrovni filmov ako Tall Girl (dokonca rovnaká černošská herečka vo vedľajšej úlohe, no stále rovnako otravná a prehrávajúca) či The Kissing Booth. Plus len v kamere a v genius loci.⚪