Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

• USA Doctor Strange in the Multiverse of Madness (více)

Shakers

Za posledné obdobie jedna s mála Avengeroviek, ktorá ma bavila. Dôvod je jednoduchý, zaujímavý príbeh, dobrá réžia a hlavne Avenger, ktorého máme radi a nemusíme sa s ním zoznamovať a prichádzať mu na chuť ako u kopec iných (Eternlas, Shang-Chi). Bendedict Cumberbatch je znova výborný a aktuálne asi najzaujímavejší Avenger, ktorý ťahá ešte svoju sériu (samozrejme aj Thor je super, ale toho spomínam iba preto, aby ma neje*bli blesky na stoličke). Film ma síce slabšie hodnotenie ako prvý diel, ale mňa tento mnohovesmír šialenstva bavil viac. Príbeh nie je síce nič extra a drží sa v zaručene fungujúcich schémach, ale  je tam toľko toho, že je sranda pozerať sa na to, čo sa tam všetko deje a kto všetko sa tam objaví. Máme tu záporačku, ktorú veľmi dobre poznáme, takže stret dvoch Avengerov je určite vítaný, obzvlášť po nevýrazných záporákoch na jedno použite. No a tretím výrazným plusom je réžia Sama Raimiho. Jeho stopa na tomto filmovom kotúči je skutočne výrazná, pretože na miesto klasických vtipných scén, sme dostali takmer hororové. Stále je to pre deti, takže do hororu nemôžme zabrusliť, ale je to určite vítaná zmena. K ďalším plusom patrí samozrejme aj opäť fajn vizuálna stránka, hudba Dannyho Elfmana, hromada odkazov a prepojení na svet Avengerov a taktiež aj nabitá akcia, či Strangeová pravá ruka Wong. Užil by som si to ešte o niečo viac, ale to by finále muselo byť viac napínavejšie, agresívnejšie, hororovejšie a menej predvídateľné. Tak či tak spokojnosť. P.S.: za titulkami sú dve scény, v prvej vás čaká Charlize a v druhej Raimiho dlhoročný kamoš Bruce Campbell. 80% - 4* ()

DJ_bart

"Jiný kraj, jiný mrav." _____________ Sam Raimi, ikonický režisér kultovní Spider-manovské trilogie s Tobeym Maguirem která definovala žánr komiksových filmů, v jednom z interview o svém nejnovějším celovečerním příspěvku, který lze spíš chápat jako pomyslný tvůrčí fuck-off, řekl doslova toto: "Já těm děckám ukážu jak se maj točit superhrdinský filmy." – a mnohovesmíre div se nebo ne, tenhle chlap očividně umí držet slovo. Sam Raimi si nejenže natočil blockbuster k obrazu svému a všem se tak vysmál do xichtu, ale v neposlední řadě se ten blázen naprosto utrhl ze řetězu. Pro dobro věci je si však nutno uvědomit následující: jestliže komiksový žánr něco akutně potřebuje, jsou to výrazný tvůrčí rukopisy. V dnešní době, kdy v Hollywoodským mainstreamu převládají neoriginální šablonovitý průmyslový prefabrikáty, chce fakt koule vytvořit projekt, který tak svérázně překrucuje konvence, stereotypy a klišé svého žánru. Inu, Sam Raimi je vedle Taiky Waititiho anebo Jamese Gunna člověk nejpovolanější, poněvadž to co předvádí za čáry máry se ze dne na den jen tak nevidí.... Ať už jde o deformace obrazu či zvuku, atypický způsoby snímání, hororový prvky, pohyby kamery anebo excentrický audiovizuální efekty, 'Multiverse of Madness' je velice specifickým žánrovým prototypem, který je nehorázně provokativní, experimentální, a v leckterých ohledech i absurdně groteskní až sebeparodický. Ale víte co? Mně ta chaoticky šílená překombinovanost, béčkový pojetí, maniakální hravost, extravagantní formální nápaditost a sebeparodická stylizace prostě sedla. Jo, lze tomu zcela legitimně vyčítat, že onen jedinečný potenciál konceptu multiversa je prakticky nevyužitej a spláchnutej do hajzlu, o zkratkovitý a nekonzistentní naraci radši ani nemluvě (o půlhodinu delší stopáž by tomu bezpochyby prospěla). A samozřejmě, v očích typickýho konzumního diváka ony superlativy a jiný silně autorský propriety s největší pravděpodobností doceněny nebudou, a o ultimátní fan-service taky nejde, ale upřímně: koho to sere? V rámci možností je 'Multiverse of Madness' jeden z těch kreativnějších počinů marvelovského repertoáru, který kvůli přebujelému hypeu chtě nechtě rozdělí fanouškovskou základnu na dva nesmiřitelný tábory – na ty, kteří si tenhle kouzelnickej spektákl užili, a na ty, kteří budou remcat že tam nebylo bambilion cameí od Semira Gerkhana, Optimuse Primea, Jacka Sparrowa až po Godzillu. Když tuhle pikantní komiksovou čalamádu však vezmete lehce ironicky a s patřičnou nadsázkou, bude vám víc po chuti. Kolem a kolem, Sam Raimi zpečetil pověst marvelovek jakožto velkých popkulturních událostí o který by nikdo neměl přijít. Hvězdou večera je za mě Danny Elfman, mistr muzikant, který se s dílčími hudebními kompozicemi neskutečně vyřádil a jeho inovativní hudební doprovod tvoří neodmyslitelnou složku celého zážitku. No a Iluminati po tarantinovsku a závěrečná potitulková scéna jsou skvělej prostředníček všem, kteří chtějí hory doly. Já jen doufám, že ten extrémní hype tenhle film nepohřbí.... VERDIKT? Sam Raimi je král trollingu. Vím, není to dokonalý, je to digitální bordel, ale je to extrémně zábavnej bordel kterej jsem si neskutečně užil. Můj zážitek je možná až moc zidealizovanej a subjektivní, ale za tu jinakost to prostě musím cenit. S přivřeným třetím očkem uděluji zcela subjektivních 8,2 čáryfuků z 10. Stav zvýšenosti výhodou. () (méně) (více)

D.Moore

Je to takové... No... Obyčejné.  Zápletka sice fajn, ačkoliv kdybych viděl seriál WandaVision, našel bych si k ní cestu rychleji a nemusel čekat, až mi film aspoň trochu vysvětlí / vyspoileruje, oč vlastně jde. Ale největší problém to nezakryje. Většina nového Doctora Strange na mě totiž působila jen "jako". Novou mladou postavu se nepodařilo úplně dobře představit, prostě tam najednou byla a všechno se začalo točit kolem ní. Strange a Wong mají schopnosti spíš jako Green Lanternové než jako ti mystici z prvního filmu, taková ta polobéčková atmosféra, kterou měl Sam Raimi už ve svých Spider-Manech, Strangeovi podle mě také nesluší, co chvíli se něco stane jen proto, že někomu přišlo jako dobrý nápad, aby se to stalo, ale moc to nedává smysl... A horor, který občas opravdu zavládne, zase - bohužel - vyvažují ne moc dobré vtipy. No a pak je tu ten mnohovesmír, od kterého jsem si tolik sliboval, ale který nakonec vlastně skoro není využitý! Postavy můžou teoreticky skákat z jednoho světa do druhého, ale přitom většinu filmu stráví ve dvou, přičemž ten, v němž se konají očekávaná camea (která ale také nejsou žádné terno), je docela nudný a odlišuje se hlavně tím, že se v něm přechází na červenou. Třeba Avengers: Engame využili cestování časem stokrát nápaditěji. Škoda. Pár dní před kinem jsem se podíval na Strangeův první film a líbil se mi mnohem více.______P.S. Ani ten Danny Elfman se bůhvíjak nevytáhl, protože sice používá Giacchinův super motiv, ale jeho vlastní hudba není nijak zajímavá._____P.P.S. Myslím, že Strange nemá moc co závidět sólovce Black Widow a určitě není horší než nedávný Morbius, tak jsem docela zvědav, jak se s tím kritici popasují :) ()

xxmartinxx

Kdyby mi někdo před patnácti lety řekl, že tohle vznikne jako mainstreamový film pro masy, budu se divit a budu nadšený. Jenže Marvel nás pomalu vaří jak žáby několika desítkami filmů a už mi to prostě nestačí. Aby to stálo za to, muselo by to dělat věci, jaké blockbuster nikdy dělat nebude. Už holt potřebuju, aby tahle etapa skončila a našlo se něco nového. Mnohovesmír má pár vizuálních nápadů, párkrát udělá něco, co bych nečekal, ale od Sama Raimiho jsem asi čekal trochu víc - všechno to jsou jen pozlátka nalepená na zas ten samý film. Vlastně nevím, co jsem čekal. Líbilo se mi cheezy odhodlání budovat velké melodramatické motivy a pronjášet velká poselství - hezky v ranku Raimiho Spider-Mana.  Pokud něco, měl tomu být ten film nakloněný víc. Wanda jako záporák je asi největší klad. Ale není to dost. Uvidíme, jestli mě z letargie vytrhne Thor - to je poslední naděje, protože Waititiho mám hodně rád. A pak už se komiksy můžou zrušit, děkuju pěkně. ()

Beckett51

Jedna z nejupřímnějších Marvelovek ever a guilty pleasure roku. Pro Strange mám z nějakého důvodu ohromnou slabost a ve spojení s Raimiho evildead-lvl srandičkama to na mě i přes svojí roztomilou stupiditu působilo naprosto neodolatelně. První Marvelovka od prvního Strange, na kterou bych se klíďo podíval znova. ()

• Michael Waldron uviedol, že sa hovorilo o obsadení postavy Namor do filmu ako člena Illuminati, ale jeho zaradenie bolo zrušené, pretože Marvel Studios má s postavou iné plány. (Pat.Ko)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023