Les Brigades du tigre (1974) (seriál)

Na počátku 20. století byl ve Francii vytvořen první motorizovaný policejní sbor. Nazývali se Tygří brigáda, na počest tehdejšího ministra vnitra Georgese Clemenceaua, zvaného Tygr. Jednotlivé díly jsou pak inspirovány případy které tato jednotka řešila. Seriál koncem 70. let minulého století vysílala TVP se simultánním (čteným) dabingem. V dnešních časech možno shlédnout You Tube v originální verzi.Nutno napsat, že tato série je podstatně lepší než film z roku 2006 se stejným názvem.

Píseň pro Rudolfa III. (1967) (seriál)

Muzikálový seriál o řezníkovi Rudolfovi a jeho dceři se spoustou hitů tehdejší doby. Povedená retro zábava.

Byli jednou dva písaři (1972) (seriál)

Televizní zpracování knižní předlohy francouzského spisovatele Gustava Flauberta , Bouvard a Pécuchet ztělesněné skvělými osobnostmi,Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem - se zapsaly nesmazatelně do srdcí diváků. Desetidílný seriál z roku 1972 je jen dokladem toho, že když se sejdou skuteční mistři českého televizního humoru a mají šťastnou ruku při výběru literární předlohy pak vznikne dílo, přinášející znovu a znovu radost všem generacím diváků.Dobrodružství i peripetie které naši hrdinové zažívají v mnoha oborech "vědeckých" nebo uměleckých jsou většinou boj téměř donkichotský.Ján Roháč měl geniální myšlenku kdy předloha posloužila jen jako osnova ve které našli uplatnění představitelé hlavních rolí a jejich improvizace tak mohla oblažit laskavým humorem nespočetné řady vděčných diváků.

Přes kosti mrtvých (2017)

Velmi bídné zpracování vcelku zajímavého tématu. Agnieszka Holland tady silně překombinovala řadu motivů které se zde nepřekrývají ani nedoplňují ale spíš si navzájem překážejí.Celý snímek se vyznačuje zmatemostí scén , jakož i smyslu v jednání postav.Ke všemu ještě Miroslav Krobot s jeho otřesným přízvukem a huhňavou artikulací dělají z filmu nechutné chaotické představení.Mysteriozní thriller kde se v podstatě nic neděje a je postaven jen na solidní práci kameramana je poprávu odsouzen k rychlému zapomnění.

Jméno růže (1986)

Umberto Eco jako autor literární předlohy ukázal svou domovinu, potažmo celou Evropu 14. století v plné nahotě zmaru a pokrytectví,Jean-Jacques Annaud jej převedl skvěle na filmové plátno. Téměř mýtický příběh a souboj dobra se zlem není imaginární ale naopak zcela reálný, navíc vystavěný v kulisách středověkého opatství.Chmurná atmosféra této tvrze dodává detektivnímu příběhu punc nevšedního zážitku. Zdejší bratry čeká nejedna zkouška víry i charakteru v honbě za vraždícím monstrem,stejně jako poznání širších souvislostí jenž ukrývá zdejší řád.Skvělý Sean Connery v roli Williama z Baskervillu ,který nepřijíždí do těchto zdí jen jako františkánský mnich ale především v roli mentora a učence. Se svým mladým učedníkem záhy zjistí ,že dilema víry a vědy bude postaveno mnohem jinak než by sami čekali. Ve snímku se však prezentují i další skvělé persony. Ron Perlman před kterým by strachy utekl i Quasimodo. taktéž zde odporně zlý F. Murray Abraham. Vynikající historická detektivka s nádechem mystery i hororu, jen veliká škoda ,že zůstává na tomto poli tak osamocená.

Král Šumavy (1959)

Řemeslně skvěle zpracovaná propaganda na téma příslušníkú SNB sloužících na hranici. Karel Kachyňa ve filmu propojil prvky krimi i mystery.Samozřejmě viděno optikou doby vzniku tohoto snímku.Podmanivý vizuál situovaný do šumavských hvozdů a umocněný dramatickou hudbou je i dnes vcelku nevšedním zážitkem.Příběh skutečného Krále Šumavy, protože tento člověk opravdu existoval ( Josef Hasil) by si v dnešní době zasloužil své věrohodné a pokud možno pravdivé zpracování. Je docela ostuda, že tohle téma nikdo ze scénaristů a režisérů nezvedl.Proč tomu tak je můžeme jenom spekulovat.Třeba je to jen tím, že dnešní tvůrci zdaleka nedosahují takových uměleckých kvalit jako jejich předchůdci.

Vzteklina - Epizoda 2 (2018) (epizoda)

Po shlédnutí druhého dílu je evidentní kam celá série bude směřovat.Kriminální rovina případu se příliš neřeší a tak je třeba vycpat čas stopáže vatou mezilidských vztahů o tom kdo komu osuší hlavu nebo zvedne cizí telefon. Ruku v ruce s tímto podáním příběhu jde nelogické jednání postav.Vopruz z Prahy tuší , že se krajem toulá medvěd ale i když má uspávací pistoli tak ji s sebou nenosí , zvlášť když jde na odlehlá místa. Hloupé děti ještě hloupějších rodičů zase lezou za liškou do roury ale to byl možná nějaký oslí můstek jak vygradovat dramatickou scénu 2. dílu kdy spoušť cvakla a liška padla.Rozebírat proč hajný lišku na tři kroky netrefí v kůlně je bezpředmětné.Co nám tahle Vzteklina přinese dál uvidíme, třeba se z toho vyklube nějaká parodie ...

Kladivo na čarodějnice (1969)

Malleus maleficarum ( Kladivo na čarodějnice).Obsahuje teologický výklad temných nadpřirozených sil, zejména čarodějnic, který obsahuje soudobé lidové představy, tradované nebo dokumentované případy k pronásledování čarodějnic,jakož i návod jak postupovat.Mocný nástroj v rukách tehdejších inkvizitorů.Svévole má posvěcení na papíře a tak zloba, závist,hamižnost, chtíč a mnoho dalších lidských necností má možnost "vyniknout" .Snímek Otakara Vávry vychází z knižní předlohy Václava Kaplického a je situován do Velkých Losin. Syrovost snímku , jakož i nahota na plátně nebyly v době vzniku tohoto díla zcela běžné. Režisérovi se povedlo převést do díla autentickou atmosféru druhé poloviny 17. století, což je velikým kladem kdy divák film nevnímá jako nějakou historickou příručku ale jako velmi silný příběh . Kdo četl knihu, má možnost porovnat jak se atmosféru podařilo zachytit na filmové plátno.Podle mého, je to zdařilá adaptace.

Vesmírná loď Galactica - Krev a chrom (2012)

Skvělý válečný sci-fi film, který svým napínavým příběhem a temnou paranoidní atmosférou hravě strčí do kapsy všechny infantilní Star Treky a podobný šunt. Mladý Adama je zatraceně dobrý a ostatní postavy taky, až na Adamova kokotpilota. Ale musel tam být samozřejmě nějaký ten trochu bábovka, aby vynikl fakt, jaký byl Adama za mlada frajer.Pro fajnšmekry žánru povinnost ke shlédnutí,doufejme. že se dočkáme pokračování Battlestar .

Osm hrozných (2015)

Tarantinovy výplody pro mě nikdy nebyly tím pravým ořechovým a nezklamal ani tentokrát.Osm nudných je dalším převedením režisérových extrémů na filmové plátno.Většina stopáže je nacpaná vatou naprosto zbytečných žvástů,které snad mají nějaký "hlubší" smysl ,který mi u něj však tradičně uniká s pokusem o vtipné laškování postav. Snímek má být protknutý nějakým mystériem o vině, trestu a odpuštění s náboženskou symbolikou.To by se ovšem nesměl odehrávat v nějaké chatrči kde jediným nevyřčeným tajemstvím je to, kdo první tasí.Na to v závěru rovněž dojde a nebyl by to Tarantino aby z toho nevytvořil rudou řeku krve.Jako divadelní hra možná i zajímavé ale nic víc.