Soumrak templářů - You’d Know What to Do (2017) (epizoda)

Templáři a jejich mystérium , to je látka se kterou jde báječně pracovat ovšem způsob který zvolili tvůrci tohoto paskvilu je urážkou nejen templářů ale všech diváků i čtenářů kteří se touto historickou etapou zabývají.Laciné triky jak omalovánky pro předškoláky,gumová kopí a meče z umělé hmoty se ani produkce nesnaží zakrýt a to jsme jen na začátku toho co nám zatím poskytuje vizuál této série, kdy vytvoření atmosféry středověku vypadá jak papundeklová skládačka někde z vetešnictví.Mrazivý chlad temného středověku z toho rozhodně není cítit,jedině snad jako nechtěná parodie.Dialogy i způsob jednání postav rozhodně neodpovídá roku 1306 ve kterém se většina děje prvního dílu odehrává.Postavy charakterově plytké až infantilní rovněž jako dějová linie , která je spíš povídačkou nebo ještě lépe báchorkou než dramatickým ztvárněním okolností konce templářského řádu.V jaké kvalitě se to celé bude ubírat dál to netuším ale úvod je laciný a nehodný společnosti HBO.

Grimm (2011) (seriál)

Seriálový propletenec žánrů od krimi přes mystery až po sitcom který si dal za cíl seznámit diváky s různými legendami,mýty nebo rovnou báchorkami.Nosným tématem je zjištění , že na naší planetě žijí různé přízraky a tvorové kteří mají lidskou podobu která však fakticky slouží jenom jako maska či kamufláž (Wesseni/Hexenbist/atd) a pak je zde skupina lidí se schopnostmi je vidět v jejich pravé podobě a hubit je (Grimmové).Když k této rozličné partě podivných tvorů přidají tvůrci i téma spikleneckých teorií, naroubují na to svobodné zednáře, Templáře se snahou to proložit New World Order vyjde z toho zvláštní "mišmaš" kdy mnohé minority nejen v USA asi netuší (divák rovněž) oč vlastně jde. Očekávat tedy nějaké logické rešení nebo jednání postav je sci-fi do které seriál ,možná nechtěně, taky nakoukne.Samotné zpracování jednotlivých epizod je rozdílné ,jedny jsou koukatelné i zajímavé ty jiné už méně a pak je tady naprostý brak nejen technickým provedením masek ale i dějem. Seriál svou rozsáhlostí nakonec dojíždí na tradiční bolest těchto dlouhodobých projektů což je syndrom telenovely, kdy herci mají smlouvy a tak se neustále vracejí i když už byli na onom světě , různě si mění identitu a hlavně žvaní.Bez zajímavosti není ani fakt, že Portland ve státě Oregon nezná sníh i když řada dílů se odehrává v zimním období nebo rovnou o Vánocích,ale zase je centrem všech bubáků z celého multikulturního světa...Na jedno kouknutí budiž , jsou i horší projekty.

Živí mrtví - Proklatí (2017) (epizoda)

Další díl 8. série který je spíš vnitřním dramatem tvůrců stižených vlastním sebeuspokojením, že lze seriál tahat do nekonečna .Smlouvy jsou však podepsány a tak vzhůru za dobrodružstvím které už s původním tématem přežití ve světě zombie nemají mnoho společného.Psychologie většiny postav je divákům už dlouho známá a tak místo snahy scénaristicky poslat snímek někam do roviny hledání místa pro trvalé přežití či vysvětlení příčiny vzniku této planetární katastrofy se opět postavy motají v kruhu vlastních vzpomínek na něco co vlastně nebylo.Tento dojem má zřejmě artově umocnit kamera která sáhodlouze zabírá statické záběry a tím i logicky natahuje stopáž jednotlivých dílů, což je patrně z nouze cnost.Boj s Neganem a jeho partou(zdá se, že nekonečný boj) už je nudný a plný klišé což má zřejmě osvětlit rčení, že člověk člověku vlkem ale tohle už jsme viděli v předchozích sériích , žádná myšlenka nebo inovace. Nějaká ta přestřelka, trocha čmoudu, tygr bez klece fungující jako odtažení pozornosti aby nám tvůrci nemuseli vysvětlit kde berou naši hrdinové stále benzín do aut když výroba benzínu neexistuje a ten který byl už dávno zvodnatěl...Vytratila se atmosféra syrovosti a náhlých dějových zvratů kdy není potřeba stále žvanit ale jednat. To už je ovšem minulost prvních sérií které měly své kouzlo. To co nám nabízí dnes je nadstavovaná kaše kdy řemeslnost zvítězila nad nápadem.

Kapitán Exner - Osamělý mrtvý muž – 1. část (2017) (epizoda)

Kapitán Exner 1-2. Po tomto dvojdíle s touto produkcí končím a tak se vyjádřím jen k tomu co jsem u tv přetrpěl.Scénaristická bída se promítla v režisérský zmar kdy nám byla nabídnuta nechutná patlanina žánrů od pokusů o retro přes parodii až po tragikomedii.Dialogy a jednání postav jsou jak z bulvárního článku a o nějaké gradaci příběhu nemůže být ani řeč. Zato jsme byli svědky infantilního jednání a chování policajtů kteří něco rádoby řeší v garáži u pinpongového stolu, kdy i třináctiletí kluci mají více charizmatu.Pseudohumorně filozofující patolog je pak jen třešinkou na dortu naprosto amatérsky napsaných postav což by ani na střední škole neprošlo jako slohová práce.Dramatičnosti mají zřejmě dodat kožené rukavice ve kterých si to ve svém kabrioletu drandí Michal Dlouhý...Nuda k uzoufání bez špetky akčnosti nebo nějakého mrazivého mystéria která by diváky starší patnácti let alespoň trochu zaujala. Takto si detektivku nebo krimi vůbec nepředstavuji ,tvůrci chtěli na předlohu navlíknout co se dá a to se jim vůbec nepovedlo .U mně mají útrum i kdyby kabriolet přeparkovali do kavárny.

Habermannův mlýn (2010)

Události let 1937-1945 zachycené v tomto snímku , tedy více než 70 let staré by si v dnešní době zasloužily podstatně objektivnější zhodnocení i když se jedná pouze o filmovou fikci, ovšem vycházející ze skutečných událostí. Pochopit proč režisér Juraj Herz zvolil tutu cestu je samo o sobě dramatem.Habermannův vrah je znám a tak závěrečný titulek jakož i překroucení příběhu je faktickým a účelovým pošlapáním objektivních historických faktů, protože se snaží navodit dojem autenticity ,která však v této podivné interpretaci neexistuje.Vyprávění příběhu o lidech z pohraničí se zde smrsklo na podivný výklad o hamižných a slizkých Češích , kdy tvůrci filmu naprosto pomíjejí základní premisu .Příčina _důsledek.Mnichovská dohoda je zde zmíněná jen marginálně ,řádění Henleinovců pak působí jako nechtěný folklor.Po okupaci dorazí herr Koslowski, který se chová strojeně a jako zkušený intrikán než kat českého obyvatelstva s umrlčí lebkou na uniformě kterým ve skutečnosti byl.Celé to dělá dojem, že příčina těchto událostí vlastně není podstatná ale je potřeba zdůraznit martýrium německého obyvatelstva při odsunu z pohraničí. Pokud toto bylo hlavním motivem režiséra Herze jak natočit podobný až propagandistický snímek z velké části za Německé peníze pak mohl sáhnout po mnoha jiných událostech při odsunu, třeba z Ústí nad Labem a na základě toho sestavit zcela fiktivní příběh.Fakticky je to tedy velmi liché, co se týká vypravěčské kvality příběhu rovněž víc než sporné.Překotnost a zbytečná urychlenost děje , v kombinaci s tragickým střihem kdy se v jednom záběru hlavní hrdina směje a v následujícím ma hlavu v dlaních působí až jako nechtěná parodie na lidské drama. Dabingové záležitost , to už je spíš do žánru hororu který je evidentně režisérovi bližší i když zde jednoznačně nechtěně.Celkový dojem ze snímku je velmi rozporuplný kdy převažuje řada negativ .Roden i další to už prostě svými výkony nemají šanci zachránit a to je velmi málo na film tohoto ranku.

Operace Silver A (2007) (TV film)

Blíží se konec roku 1941, jednotky Wehrmachtu stojí u Moskvy a v zasněžené krajině v okupovaném Protektorátu Čechy a Morava se snášejí z oblohy Českoslovenští parašutisté.Exilová vláda v Londýně se konečně rozhodla podpořit domácí odboj v rámci plánované akce která bude mít za několik měsíců drastické vyústění.Dramatické události těchto let samy o sobě nabízejí silný příběh , kterého však po hříchu ve filmu až tolik není. Tvůrci šli cestou vykreslení postav manželských i jiných trojůhelníků ,lásky, zrady ,vášně, chtíče naroubované na čas okupace , kdy hlavní postavy jako by si neuměly uvědomit závažnost svého až naivního jednání které neohrožuje pouze je samotné ale i řadu dalších lidí.Po událostech z 27. května 1942 a likvidaci kata českého národa teror vrcholí.Po zradě slabošského prospěcháře Čurdy nabírají věci rychlý spád a zatýkání nebere konce. To už jsou obecně známé informace , z tohoto pohledu zde však chybí informace o osudu obce Ležáky která byla vyhlazena jako odplata za ukrývání vysílačky "Libuše" členem skupiny Silver A četaře Jiřího Potůčka.Snímek zručně natočený s dobovou atmosférou i celkem věrnými kulisami těchto let. Herecké obsazení i výkony kvalitní až na přehrávající Vilhelmovou a ještě více přehrávajícího Dvořáka.Celkově dvě hvězdy i když se dalo určitě z filmu i příběhem vytáhnout podstatně víc.

Žena v kleci (2013)

Žena v kleci a "odložený" komisař. Tento film jen dokazuje, že na chladném severu se temným kriminálním thrillerům stále více a více daří. Po přestřelce, která se nepovedla úplně na výbornou, je komisař Carl Mørck „za trest“ přeložen do nově vzniklé sklepní kanceláře pro odložené případy kde je vytvořena sekce "Q", které by měl se svým novým kolegou Assadem jen přerovnávat v archivu. Ovšem paličatý komisař se přes veškeré zákazy pouští do vyšetřování případu političky Merete Lynggaardové, která měla před pěti lety spáchat sebevraždu. Pro nového člena oddělení jsou ale důkazy víc než rozporuplné…

Píseň za chudého chlapce (2003)

Ukrutná realita. Irsko-dánsko-anglicko-španělské drama, odehrávající se v Irsku na pokraji Druhé světové války v bezcitné nápravné škole pro chlapce St. Judes. Nečekejte žádnou Obecnou školu, tady jsou a budou nepříjemné chvíle. Film je založen na skutečných událostech – o to je to horší, ale za to pravdivější… Někteří snímek pokládají pouze za dobře zrežírované klišé, někteří za neuvěřitelný klenot – to budete muset posoudit sami.Velmi charizmatické herecké výkony a skvělá kamera ještě umocňují velmi silný a nevšední zážitek z tohoto koprodukčního snímku , který byl právem oceněn na mnoha forech.

Úsvit planety opic (2014)

Pokud by měla skutečně takto vypadat naše budoucnost, potom už je lepší když to tady celé shoří .Parta nýmandů,pitomců a neumětelů kteří přežijí nákazu poněvadž jsou imunní..patrně vůči vlastní neschopnosti , se ubytuje v rozvalinách Frisca. Do svého čela si nezvolí vedení(třeba i formou uzurpace moci ,aspoň by to mohl trochu dramatický prvek) pouze tam mají jednoho "Pepkavyskoč" co to tam v podstatě "řídí" .S takovýmto přístupem se pak těžko divit tomu, že si nejsou schopni zorganizovat své společenství. Nezabezpečí si ani perimetr svého útočiště a když už vyrazí na průzkum tak narazí.Od této chvíle, tedy od začátku vyprávění se z celého příběhu stává ekologicko-morální patos jestli pocházíme z opice nebo jsme ji stvořili v laboratoři jako produkt výzkumu na Alzheimra či další nemoci.Opičáci naopak mají svou tlupu zorganizovanou téměř dokonale asi jako dilematický protiklad těm lemplům z Frisca .Střet je tedy nevyhnutelný. Pokud to zatím byla selanka , pak bude hůř.Mluvící opice (K čemu jim to vlatně bylo? Jen aby divák pochopil několik málo dialogů,aha) mají na svém území přehradu která umí vyrábět elektřinu.Zázrak! Opičáci mají zase zdravotní problém paňmámy šéfa. Nastal čas na spolupráci. Na obou stranách však existuje parta která si nepřeje vzájemné soužití. Jak objevné! Stupidní scénář plný blábolů , jen namátkou uvedu jeden. Idioti z Frisca používají k výrobě energie generátory ale kontak s nějakou další skupinou navážou až se připojí energie z elektrárny ..asi není elektřina jako elektřina nebo to jen režisér a scénarista nechápou..Pokud už se tedy na snímek podíváte, použijte ho jako instruktážní video jak nesvěřit svůj život do rukou několika dementů kteří trénují střelbu zbraní na Hummera ale netuší co činí protivník.Nelogický ,velmi slabý odvar žánru postapo kdy jakési morální pohnutky jsou základní premisou celého filmu.Jedna upocená hvězdička za masky a několik málo povedených scén.

Tobruk (2008)

Naši v Africe. Marhoul si vzal partu kamarádů a zahráli si na vojáky. Místo nervydrásajícho válečného dramatu se silným příběhem nám servíruje komorní drama, jen vzdáleně připomínající hrůzu válečného konfliktu, kde jsou postupně vyzobávána snad všechna žánrová klišé. Téměř poeticky zpracovaný Tobruk je prázdný, bez emocí, bez výraznějších hereckých výkonů, bez poutavého příběhu a tak není divu, že jsem se většinu času nudil. Škoda, další promarněná šance udělat velký "národní" film.