Veronika (2017)

Španělská interpretace hry Ouija propojená s astronomickými jevy a místními legendami, především s knihou Hora duchů.Tvůrci filmu tady nešli čistě cestou strašidel za každou cenu a v kdejaké skříni.Snažili se vykreslit příběh patnáctileté dívky která má na starost tři další,mladší, sourozence.Mysteriozní příběh nezačíná ve strašidelnám domě, jak je špatným zvykem ale ve škole, i tam se totiž dají vyvolávat duchové pomocí deskové hry.Jak toto "zhmotnění tmy" dopadne koukněte sami. Příběh vcelku zajímavý, jen škoda , že tvůrci více nerozvedli dějovou linii se slepou jeptiškou.Mohlo to být daleko mrazivější dobrodružství.Duchařina není zrovna moje parketa ale tenhle španělský pokus nedopadl nejhůř.Krvavé giallo to není ale zdlouhavá nuda rovněž ne.

Vzteklina - Epizoda 1 (2018) (epizoda)

Úvodní díl seriálu mojí maličkost nenadchnul ale ani vyloženě nezklamal. Samozvaných vyšetřovatelů-detektivů v našich filmových končinách máme celou řadu, novináři ,spisovatelé,malíři.Pokus s veterinářem je určitou inovací.Situování děje na Šumavu bude mít v celém projektu zřejmě i jiný kontext než jen jako přiblížení krásy našich ještě stále celkem zachovalých hvozdů.Krimi rovina je zatím spíše upozaděna ,kdy i kriminalisté jsou vykreslení jako burani z venkova nejen způsoby vyšetřování.Co nám seriál nabídne dál i v rovině mystery/thrilleru krom intrik a sousedských pomluv místních obyvatel uvidíme příště.Šanci tomu určitě dám.

Krotitelé duchů (2016)

Sakra !! Velká škoda, že jsem tyhle "odborníky" neznal dřív. To jsem jednou takhle pojedl dobrého zelí s fazolemi a česnekem, zapil to 52% slivovicí a to by jste nevěřili jaké duchy ve střevech to vyvolalo.Opravdu věčná škoda, že jsem tyhle krotitele neznal , mohl jsem je oblažit včetně režiséra i scénaristy svým uměním jak duchy vypudit. To by si určitě libovali víc,než já u toho průjmu co hodili na filmové plátno. Není všem dnům konec a tak pokud budou mít zájem, rád se hlasím do dalšího pokračování jako spolupracovník .Taková humorná zápletka mě napadá už teď a rád ji tvůrcům poskytnu jako vklad pro budoucí angažmá. Sestrojit přístroj(nazývejme ho pracovně náprdelník) nedá až tolik práce ani diletantům z produkce aby to nebylo horší než jejich poslední výtvor.Vezmete respirátor který utěsníte,nejlépe použitou žvýkačkou,k tomu připevníte hadičku kterou vyvedete do prázdné plastové láhve.Výtvor této činnosti z přirozených lidských procesů tak dostanete do uzavřené nádoby kterou samozřejmě nevyhodíte ale vezmete třeba na pouť kde můžete plnit dětem balonky.To bude komických situací! Pánové Feig a Dippold by se evidentně měli věnovat něčemu jinému , než je rádobyvtipná duchařina .Čistička odpadních vod v každém městě určitě uvítá dva zdatné fekálisty. Tam by se jistě realizovali daleko lépe.

Čas hrdinů (2011)

Tak tahle hra na vojáky mě vůbec nevzala. Připomenutí vojenských operací z let 2. světové války v amatérském až diletantském provedení je spíš výsměchem statečným ženám a mužům jenž se podíleli na porážce nacismu.Pokud by takto skutečně vypadal nábor ,organizace a činnost zvláštních jednotek jejího královského veličenstva ,pak by Hitlerovy formace byly v Londýně dřív, než by tupouni z řad producentů tohoto rádoby válečného snímku dopili odpolední čaj.Pochopit ,proč někdo vyprodukuje takový film bez elementární znalosti historických faktů je až děsivé. Události let 1939-1945 už dávno vytlačily z myslí současných lidí jiné palčivější problémy , to ovšem nikoho neopravňuje k tomu aby z toho udělal lacinou zkazku.Mnoho z nás nemusí být "Commandos" abychom věděli, že v zimních měsích je v Norsku sníh a poslat tam jednotku bez bílé pelerýny je stejně nenápadné jako se postavit nahý na náměstí .Vykreslení celé akce je naivní až stupidní a může to mít úspěch jen pokud protivník je stejně myšlenkově postižený, což ovšem koliduje s realitou věci , poněvadž takový blb by si nikdy nepodrobil značnou část Evropy.Scénář snímku je bezduchým blábolem který jen neumětelsky propojuje několik postav ,které jsou podány jako z laciného žurnálu , kdy myšlenkově je na výši alespoń trochu postava "Beovulfa" .Režijní pojetí pak přímo zapadá do schématu:no a co , stejně jsme vyhráli.Jsou i horší snímky z tohoto žánru, ale tady jediným plusem je severská příroda. Námět skvělý, provedení otřesné.

Renesance (2006)

Noirový snímek který vlastně není černobílý, samozřejmě nejen formou ale i obsahem.Dnešní filmová technologie umožňuje různé čáry-máry a tady mi chvíli trvalo než jsem zkousnul pojetí tvůrců.Režisér Zeman by možná byl nadšen , moje maličkost už méně..Jeden z mála filmů u kterého jsem váhal s hodnocením.Provázanost minulosti se současností s přesahem do věcí příštích, ne každému tohle musí sednout.Nejsem žádný extra matematik, ovšem v oficiálním textu distributora se píše, že děj se odehrává v roce 2054. Každý pozornější divák záhy zjistí, že zápletka snímku se odvíjí od toho, co se stalo před 40 lety v roce 2006, což je tam mnohokrát zmíněno, tedy reálný příběh se odehrává o několik dříve , ale za tuto "botu" tvůrci nemůžou.Eifelova věž v kompozici s modernou druhé půle 21. století , kanály na Seině mimo řečiště a řada dalších vychytávek kdy Jules Verne by tleskal patří ke kladům tohoto snímku. Co se týká filmového zpracování , tady už to taková sláva není. Děj je docela překotný a na tempo noir detektivky až chaotický, těžko říct, jestli toto byl záměr aby diváka vice "angažovali" do děje , nebo spíchli horkou jehlou. Myslím si, že varianta "B" je blíž realitě..Není to klasická detektivka, není to však ani obehraná krimi .Thrillerový nádech to má, jako rovněž prvky mystery či sci-fi.Herecké výkony lze v tomto snímku jen stěží hodnotit , jako rovněž kameru. Hudba je však solidní a už od úvodu dává důraz na nostalgické vnímání celého filmu.Akční jízdu nečekejte ale pokud máte rádi filmy kde se něco děje i bez toho , že se střílí nebo tlachá nonstop, potom sedněte a koukněte. Nuda to není.

Liga spravedlnosti (2017)

Další z řady snímků , kde scénář není potřeba , poněvadž děj se odvíjí samospádem v režii několika vybraných postav.Batmana už přestalo bavit nahánět lapky po Gothamu a tak si vzal za úkol odhalit mezigalaktické spiknutí a zachránit svět. K ruce si sežene krále moří Poseidona i s trojzubcem, ovšem ten je tady trochu v konspiraci pod názvem Aquaman(asi snaha o mystery zápletku) Amazonku,černocha-cyborga a nějakého trotla co do něj uhodil hrom a tak je rychlý jako blesk.Tahle parta začne bojovat s přerostlým polétavým hmyzem a jejich rohatým bossem z jiných světů.Sami ale nestíhají a tak se rozhodnou exhumovat Supermana a máme takřikajích kolektiv pohromadě.Perlami filmu jsou dialogy, za všechny jeden příklad:"Batmane a ty máš jaké zvláštní schopnosti? Já jsem bohatý." Pokud by tehle film sehráli jako pantomimu tak by se mohlo říčt, že je to inovace která zaujme.Tradičně tam nacpali efekty všeho druhu a některé se i povedly, tedy i tenhle škvár má lehce koukatelný vizuál , jinak je to typický snímek určený primárně pro popcorn-stupid publikum. Dopadne to ale happy a svět je záchráněn!

Šestý smysl (1999)

Shyamalanův snímek je trochu netradičně pojatá duchařina a pro příznivce tohoto žánru zřejmě i velice kvalitní. Zápletka či chcete-li závěrečné rozuzlení je však zjevné už od čtvrtiny filmu a pak jen čekáte jak vám to vlastně režisér vyloží. Některé věci do tohoto konceptu zapadají lépe , jiné méně.Určitě se nejedná o dechberoucí thriller s mrazením v zádech i když pára od úst je tam občas vidět.Na jedno shlédnutí se to určitě dá zkousnout i pro toho kdo zrovna nemusí vrzání dveří v různých laciných hororech.Tohle je spíše postavené v psychologické rovině.Budiž tři hvězdy

Soumrak templářů - Find Us The Grail (2017) (epizoda) odpad!

Dějová i vizuální mizérie ve druhém pokračování této série ..Anatomické pláty na koních z konce 15. století zasadit do doby Templářů. A celé to natočí na hradě (patrně Kost) s renesančními okny. Řekl jim někdo, že pěšáci a seržanti měli jinou uniformu než bratři rytíři? Že okolo roku 1290 měli na štítech už skoro 60 let černý horní pruh (břevno)? Že ve druhé polovině 13. století by už nikdo přilbu jen s horním krytem hlavy nenosil, protože je sto let stará, z doby okolo Hattínu? Že nemají mít kříž přes celý pupek, ale jen menší prsní křížek? Takovejch peněz a takové zásadní chyby. To je na kriminál. ..Do děje zakomponují postavu Parsifala který je ale z úplně jiného časového období a především z "Artušovské" legendy .Scénarista i celá parta která tenhle děs sesmolila by zasloužila natáhnout na skřipec.Tohle je opravdu shit určený pro americké(tupé) publikum a obdivovatele princezny Xeny. Pochopit proč HBO v tom utopilo docela velký ranec je snad jediným mystériem téhle slátaniny kde Fleur de lis («květ lilie») je symbol květu lilie pohledem zepředu, kdy jsou patrné tři okvětní lístky, dva boční a vztyčený středový promítán na zeď skrz sklíčko a tím je jasné ,že grál je ve Francii..proč ? Tím se zatím nikdo neobtěžoval diváky spravit.

Čára (2017)

Adam Krajňák a jeho parta dementů kteří by nepropašovali ani svíčky z kostela v rádoby thrilleru ze slovenského pohraničí.Celý snímek působí jako panoptikum nejrůznějších individuí od úplatných ale debilních policajtů přes netáhla až po cikánské dětské ghetto s růžovým mercedesem.Ukrajinský mafiozo který to tam v podstatě řídí nakonec skončí na dně lomu kam ho šoupnou pitomci z Krajňákovy bandy kteří se neumí ani podepsat.Jestli to byl pokus o nějakou alegorii celé slovenské společnosti tak mohli ještě ve filmu dodat halúžky s bryndzou které by vydávali za kaviár a jedli to dřevěnou lžíci.Celá dějová linie od níčeho k ničemu kde žvásty v ukrajinštině/slovenštině a pár plků anglicky má zřejmě nabudit dojem, že se jedná o evropsky zajímavý snímek s přesahem až do Afganistánu.Pašování cigaret , lidí ,drog se dá určitě ztvárnit daleko dramatičtějším způsobem stejně tak budování zápletky .Tohle je amatérský pokus o drama .

Stopy spravedlnosti (2017)

Terorismus opět na filmovém plátně. Tentokrát v podivném společenství Ramba s Mužem ve stínu naroubovaném na IRA .Není to politický thriller ani survival z Vietnamu i když z obou žánrů se tam mnohé objeví a to je zřejmě škoda, scénář je díky tomu notně přitažený za vlasy a filmové efekty výbuchů silně převyšují dějovou linii snímku.Postarší pánové Jackie Chan a Pierce Brosnan tady rozehrávají vlastní hru o pomstě a vyřizování účtů, kdy oběma sekundují méně známé filmové tváře ale i všude přítomný "Big Brother" což není až tak objevné zjištění, ovšem riziko toho kdo nás kdy a kde vlastně špehuje a manipuluje je realita všedního dne na kterou jsme si bohužel už přivykli...The Foreigner je taková filmová skládačka a rovněž trochu vykrádačka která neurazí ale ani nenadchne.Na jedno podívání o tom , že svět není černobílý to ujde ale jinak žádná pecka , která by byla průlomen filmařiny z tohoto ranku.